عمل بینی بسته چیست؟ | جزئیات کامل

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

بینی یک عضو مهم در بدن و صورت به حساب می آید. علاوه بر کارایی و نقش حیاتی که بینی دارد. بر روی ظاهر هم تأثیر می‌ گذارد. دلیل تأثیر بینی بر روی زیبایی این است که این عضو در قسمت میانی صورت قرار داشته و جلو تر از دیگر اعضا ی صورت قرار دارد.  این موضوع باعث می شود که بینی بیشتر از دیگر اعضا ی صورت مرکز توجه باشد. به این دلایل است که بسیاری از افراد قصد انجام عمل در این عضو را دارند. طبق آمار های به دست رسيده کشور ما در انجام این عمل در رتبه های اول جهانی قرار دارد. بالا بودن تعداد انجام این عمل باعث شده است که جراحان ما در زمینه انجام این جراحی مهارت بالایی را به دست آورند. به همین دلیل بیشتر افرادی که در کشور های خارجی هستند تمایل دارند این عمل را در کشور ما انجام دهند. عمل بینی را می توان به دو روش باز و بسته انجام داد. در این مقاله ما تصمیم داریم به طور تخصصی به عمل بینی بسته بپردازیم. اگر می خواهید بینی خود را با این روش عمل کنید این مقاله را مطالعه کنید.

عمل بینی به روش بسته چیست؟

جراحی بینی بسته عملی است که در آن تمامی تغییرات در داخل بینی انجام شده و هیچ گونه برش خارجی ایجاد نمی شود. به همین دلیل انجام این جراحی مقداری کار سختی است زیرا جراح دید خوبی به داخل بینی ندارد. البته تعدد بالا در انجام این عمل باعث شده است که بسیاری از جراحان در انجام آن به مهارت بالایی برسند. در صورتی که جراح در انجام روش بسته توانایی بالایی داشته باشد بهتر است از این روش استفاده شود. پس از این جراحی به دلیل کم بود جراحات فرد دوره نقاهت کم تری را می گذراند. همچنین اگر عمل موفقیت آمیز باشد نتايج طبیعی تری حاصل می شود. برخی از  جراحان این روش و برخی دیگر روش باز را ترجیح می دهند. کم پیش می آید که یک جراح از هر دو روش استفاده کند. در بخش های بعد این دو روش را با هم مقایسه می کنیم

روش انجام عمل بینی بسته

در جراحی بینی به روش بسته هیچ گونه برش یا بخیه ای در ناحیه خارجی بینی ایجاد نمی شود. در این عمل همه برش ها و تغییرات در داخل بینی انجام می شوند. تنها در مواردی که لازم است سوراخ های بینی کوچک شوند در قسمت پره های بینی هم برش هایی ایجاد می شود. قبل از شروع عمل لازم است بیمار در حالت بی هوشی قرار گیرد. پس از  آن پوست بینی با استفاده از وسایل مخصوص از اسکلت آن فاصله می گیرد. پوست بینی در همه مراحل عمل در این حالت قرار دارد. پس از انجام این کار جراح با استفاده از لوازم پزشکی برش هایی را در ناحیه بینی ایجاد می کند و استخوان بینی را تراش می دهد. بیشتر جراحان بر این باورند که بهتر است بینی های استخوانی با این روش عمل شوند. پس از انجام این کار ها پوست بینی در جای قبلی خود قرار می گیرد و بخیه های لازم زده می شوند. معمولاً  از بخیه های جذبی استفاده می شود.

مزایای عمل بینی به روش بسته

این عمل مزایای زیادی را به همراه دارد. این مزایا باعث شده اند که تعداد متقاضیان این عمل روز به روز بیشتر شوند. با وجود این مزایا مقداری هزینه انجام این عمل بیشتر است. این مزیت ها عبارتند از:

مزایای عمل بینی به روش بسته

 • عمل بدون ایجاد برش در قسمت خارجی بینی انجام می شود. این موضوع باعث شده است که جای برش و بخیه بر روی بینی مشخص نباشد.
 • این عمل در مدت زمان کمتری انجام شده و این موضوع باعث می شود فشار کمی به بیمار وارد شود.
 • در مواردی که نیاز به تغییرات کمی است این امکان وجود دارد که عمل در حالت بی حسی انجام شود. این موضوع باعث می شود که افرادی که به داروی بی هوشی حساسیت دارند هم بتوانند این جراحی را انجام دهند.
 • نسبت به روش باز افراد بیشتری را می توان با این روش جراحی کرد.
 • در حین انجام عمل خونریزی کمی در ناحیه بینی به وجود می آید.
 • به دلیل تهاجم و جراحت کم دارای دوره نقاهت کمتری است و فرد می تواند خیلی زود به حالت عادی برگردد.
 • ورم خیلی زود فروکش کرده و نتیجه نهایی عمل سریع تر نمایان می شود.

هزینه عمل جراحی بینی بسته

قیمت عمل جراحی بسته را نمی توان به طور دقیق تعيين کرد. به دلیل تأثیر عوامل زیادی که وجود دارند این هزینه قابل پیش بینی نیست. معمولاً هزینه عمل بسته بیشتر از هزینه عمل بینی باز است. دلیل بیشتر بودن قیمت رینوپلاستی به روش بسته مزایای بالا و دوره نقاهت کمتر آن می باشد. البته اين عمل بسیار سخت بوده و انجام آن به مهارت بالایی نیاز دارد. جراحان با مهارت بالا که می توانند این عمل را به خوبی انجام دهند دارای دستمزد بالا تری هم می باشند. همچنین شرایط مختلف بیماران هم باعث می شود این هزینه یکسان نباشد. هر چه نیاز به تغییرات بیشتری باشد این هزینه هم بالا می رود. معمولاً عمل های این چنینی در مراکز جراحی انجام می شوند. این مراکز هم بابت هر عمل هزینه ای را دریافت می کنند. در تعیین هزینه اتاق عمل دو عامل اصلی وجود دارد که مدت زمان انجام عمل و تجهیزات اتاق عمل می باشند.

آیا بیمه هزینه رینوپلاستی به روش بسته را پرداخت می کند؟

این امکان وجود ندارد که فرد با انجام این عمل های زیبایی مشمول خدمات شود. جراحی بینی جزء عمل های زیبایی به حساب می آید. بنابراین تمام هزینه ها باید توسط فرد پرداخت شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد رو به جراحان کم مهارت و ارزان می آوردند که کار اشتباهی است. تنها در یک شرایط امکان ارائه این خدمات وجود دارد و آن هم زمانی است که فرد بخواهد یک عمل درمانی را هم انجام دهد. به این گونه که بینی دچار مشکلاتی همچون پولیپ و انحراف بوده و فرد بخواهد در کنار درمان عمل زیبایی هم انجام شود. در چنین شرایطی کارشناس بیمه بررسی های لازم را انجام می دهد و در صورت تأیید او به قسمت درمانی عمل خدماتی ارائه می شود.

تفاوت عمل بینی باز و بسته

جراحی بینی به دو روش قابل انجام است. این دو روش شامل روش باز و روش بسته هستند. این عمل ها با هم تفاوت هایی دارند. همان طور که گفته شد در روش بسته هیچ گونه برش و جراحتی در ناحیه خارجی بینی ایجاد نمی شوند. اما در روش باز برش هایی در قسمت خارجی ایجاد می شود. این امکان وجود دارد که جای این برش ها باقی بماند.  این دو عمل علاوه بر روش انجام در موارد دیگری هم دارای تفاوت هایی هستند. یکی از این تفاوت ها مدت زمان دوره نقاهت است. این مدت زمان در روش باز بیشتر است. همچنین نتیجه نهایی عمل در روش بسته زودتر نمایان می شود. اما در عمل بینی باز ، بینی تا مدت زمان زیادی ورم خواهد داشت. درد پس از عمل هم در این دو روش کاملاً متفاوت است. یکی از مزایای که روش باز نسبت به روش بسته دارد این است که جراح دید بهتر و در پی آن تسلط بهتری به ناحیه داخلی بینی دارد.

کاندیدای انجام رینوپلاستی بسته چه افرادی هستند؟

به دلیل کم بودن تهاجم و کم بودن جراحات ایجاد شده در حین عمل افراد زیادی می توانند با این روش جراحی شوند. در واقع افراد بیشتری نسبت به روش باز می توانند این عمل را انجام دهند. با این حال در مواردی ممکن است نتوان با این روش برخی از افراد را عمل کرد. در این قسمت کاندیدای جراحی بینی به روش باز را معرفی می کنیم.

کاندیدای عمل رینوپلاستی بسته

 • افرادی که سن مناسب انجام این عمل جراحی را دارند. این سن بین 20 تا 60 سال است.
 • افرادی که استفاده از داروهای بیهوشی و بی حس کننده برای آنها خطر ساز نباشد.
 • افرادی که بتوانند دوران نقاهت این جراحی را بگذرانند.
 • افرادی که به سیگار و الکل اعتیاد نداشته یا بتوانند تا مدتی مصرف آن را قطع کنند.
 • افرادی که دچار مشکل در بهبود زخم نیستند.
 • کسانی که دچار بیماری های جدی نبوده و یا یک دوره درمانی سخت را نمی گذرانند.
 • افرادی که بتوانند مراقبت های بعد از عمل را رعایت کنند.

معایب و عوارض جراحی بینی بسته

رینوپلاستی بسته در کنار مزایای زیادی که دارد عوارضی را هم برای بیمار به همراه خواهد داشت. در حالت عادی این عوارض مشکلی را برای بیمار به وجود نمی آورند. بسیاری از این عوارض کاملاً طبیعی هستند و در همه موارد به وجود می آیند. این عوارض در روش باز بیشتر هستند.

 • جراح دید کمی به داخل بینی دارد. این موضوع می تواند باعث شود که نتواند تغییرات لازم را به خوبی ایجاد کند. به همین دلیل مهارت پزشک در این عمل حائز اهمیت است.
 • پس از عمل مقداری درد در ناحیه بینی به وجود می آید. این درد نسبت به روش باز کمتر است. همچنین مقداری درد و کبودی در اطراف بینی به وجود خواهد آمد.
 • امکان بروز عفونت وجود دارد. با استفاده از دارو می توان از این عفونت جلوگیری کرد.
 • ممکن است حس بویایی تا مدتی دچار اختلال شود. در صورت به وجود آمدن این مشکل به جراح اطلاع دهید.
 • همچنین ممکن است تا مدتی بینی بی حس شود.

اقدامات قبل از انجام عمل بینی به روش بسته

قبل از این که به انجام این عمل پرداخته شود بیمار باید مجموعه اقداماتی را انجام دهد. این اقدامات باید از دو تا سه هفته قبل از عمل رعایت شوند. با انجام این کارها آمادگی بیمار برای انجام جراحی بالا رفته و اختلالی در حین جراحی به وجود نمی آید.

 • فرد باید بداند که مصرف الکل و سیگار برای او مضر بوده و آن را قطع کند.
 • مصرف برخی دارو ها همچون پروفن و آسپرین از چند هفته قبل قطع شود.
 • مصرف هر گونه دارویی نباید بدون اطلاع پزشک باشد. بیمار حتی اگر دارویی را برای درمان مصرف می کند باید اطلاع دهد.
 • فرد باید اطلاعات کاملی را درباره سوابق پزشکی خود و خانواده به جراح بدهد.
 • باید غذا هایی استفاده شود که دارای مواد مفید برای بدن هستند.
 • روز قبل از جراحی بیمار باید استحمام کند و صورت خود را به خوبی بشوید.
 • به بانوان توصیه می شود به هیچ عنوان در روز عمل آرایش نکنند. همچنین بهتر است زیور آلات به همراه نداشته باشند.
 • بیمار بهتر است یک لباس گشاد و دکمه ای به تن داشته باشد.
 • از نیم ساعت قبل انجام عمل در محل حضور داشته و یک نفر به همراه او باشد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی به روش بسته

پس از انجام رینوپلاستی لازم است مراقبت هایی انجام شود. این مراقبت ها باعث می شوند دوره نقاهت کمتر شود. همچنین در نتیجه تأثیر بسزایی دارند. به همین دلیل باید توسط بیمار جدی گرفته شوند. این اقدامات عبارتند از:

 • بهتر است بیمار تا چند ساعت بستری باشد و پس از آن مرخص شود.
 • تا چند ساعت بیمار نباید چیزی بخورد و پس از آن با مایعات و غذا های نرم تغذیه خود را آغاز کند. نباید از میوه یا آب میوه های اسیدی استفاده کرد.
 • در حین نوشیدن آب و مایعات از نی استفاده نشود.
 • به بانوان توصیه می شود تا چند هفته آرایش نکنند.
 • تا زمانی که زخم ها بهبود نیافته اند نباید آب با بینی تماس داشته باشد.
 • در روز های اول نباید از غذا سفت و دیر هضم استفاده شود. تا یک ماه باید مراقب بود که فشار یا ضربه ای به بینی وارد نشود.
 • تا چند هفته باید از چسب مخصوص بینی استفاده شود.
 • در هنگام خواب باید به حالت طاق باز بخوابد و سر بالا تر از بدن قرار گیرد.
 • تا یک هفته الی ده روز از بر قراری رابطه جنسی خودداری شود.
 • تا یک ماه پس از عمل نباید به انجام ورزش های آبی همچون شنا پرداخت.

دوره نقاهت رینوپلاستی به روش بسته

همان طور که در بخش های قبل هم مشاهده کردید این عمل دارای دوره نقاهت کوتاهی است. این دوره در روش باز بیشتر است. اما با این حال هم بیمار در این دوره علائمی داشته و نباید اقدامات بعد از عمل را نادیده بگیرد. در این دوره باید به تغذیه بیمار توجه ویژه شود. نکات مهم در این زمینه را در بخش قبل بیان کردیم. بیمار تنها در روز های اول ممکن است مقداری سختی بکشد. پس از گذشت چند روز دیگر احساس درد نمی کند. اما نباید به این دلیل دارو ها را قطع کرده و یا مراقبت ها را انجام ندهد. حدود دو تا سه هفته زمان لازم است تا بیمار بتواند بهبود یابد. اما برای اطمینان نباید تا یک ماه کار های سنگین انجام دهد.

بهترین دکتر عمل بینی بسته در تهران

بهترین جراح عمل بینی به روش بسته در تهران فردی است که دارای تجربه و مهارت کافی باشد. این جراح باید بتواند این عمل را بدون نقص انجام دهد. با توجه به این که دید کمی به ساختار داخلی بینی دارد باید بتواند تغییرات لازم را ایجاد کند. جراحی بهترین است که بتواند فرم طبیعی به بینی داده و عمل را با توجه به زوایای صورت و اندازه آن انجام دهد. علاوه بر انجام جراحی این فرد باید بتواند در بخش های دیگر عمل هم حرفه ای برخورد کند. به همین دلیل باید به خوبی بینی را بررسی کند. همچنین باید با استفاده از آزمایشات مختلف سطح سلامت بیمار و آمادگی او برای عمل را مورد بررسی قرار دهد.

آیا در جراحی بینی بسته جای برش و بخیه بر روی بینی باقی می ماند؟

در حین انجام این جراحی تمامی برش ها در ناحیه خارجی بینی ایجاد می شوند. این موضوع باعث می شود که جای هیچ گونه بخیه ای در سطح بینی به جا نماند. یکی از دلایلی که باعث می شود این عمل طبیعی به نظر برسد همین موضوع است. تنها در مواردی در ناحیه خارجی بینی برش ایجاد می شود که سوراخ های بینی گشاد باشند و جراح بخواهد آن ها را کوچک کند. در چنین شرایطی لازم است برش هایی در ناحیه پره های بینی ایجاد شود. در صورتی که مهارت جراح بالا باشد در این موارد هم جای بخیه به جا نمی ماند. برای این که جای بخیه ها از بین برود باید از پماد های مخصوص استفاده شود.

جراحی بینی استخوانی به روش بسته

بینی ها به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند. بینی های استخوانی از استخوان و غضروف مستحکم تر و بیشتری تشکیل شده و دارای پوست نازکی هستند. این بینی ها گزینه مناسبی برای انجام این جراحی هستند. روش انجام عمل به این گونه است که تیغ جراحی به داخل سوراخ های بینی فرستاده می شود و استخوان و غضروف را برش می دهد. قسمت های برش داده شده به قسمت خارجی بینی انتقال داده می شوند. برای این که جراح دید بهتری به داخل بینی داشته باشد با استفاده از یک دستگاه مخصوص پوست بینی را از اسکلت آن مقداری جدا می کند. این کار پس از بی هوش شدن بیمار انجام می شود. پس از انجام تغییرات پوست در حالت قبلی خود قرار می گیرد.

آیا عمل بینی گوشتی به روش بسته امکان پذیر است؟

در برخی از موارد این امکان وجود دارد که با استفاده از روش بسته بینی های گوشتی هم عمل شوند. در صورتی که ساختار غضروفی و استخوانی بینی قابل قبول باشد از این روش استفاده می شود. در چنین شرایطی دیگر لازم نیست که غضروف بینی در حین عمل تقویت شود. اما اگر لازم باشد که اسکلت بینی تقویت شود با روش بسته این امکان وجود نداشته و لازم است از روش باز استفاده شود. به طور کلی روش بسته برای بینی های استخوانی مناسب تر است. ساختار اصلی بینی های گوشتی را پوست ضخیم آن ها تشکیل داده است و دارای استخوان ضعیفی هستند. به همین دلیل است که لازم است استخوان آن ها در حین عمل تقویت شود.

عمل بینی طبیعی به روش بسته

معمولاً افرادی که میل دارند بینی آن ها پس از عمل حالت طبیعی داشته باشد توصیه دارند که برای آن ها از روش بسته استفاده شود. در روش بسته برشی در ناحیه خارجی بینی ایجاد نمی شود. همچنین در اکثر موارد در سوراخ های بینی تغییر آن چنانی به وجود نمی آید این موارد باعث می شوند که نتیجه حاصل از این روش کاملاً طبیعی باشند. البته زمانی این شرایط محیا می شود که جراح دارای مهارت بالایی باشد. به بینی هایی طبیعی گفته می شود که فرم طبیعی داشته باشند و با دیگر اعضای صورت تناسب داشته باشند. این بینی ها باید از همه جهت ها دارای فرم طبیعی باشند. بسیاری از افراد میل دارند به این روش بینی خود را عمل کنند تا کسی نتواند تشخیص بدهد که عمل زیبایی انجام داده اند.

درد و ورم بعد از عمل

درد بعد از عمل پس از بی اثر شدن داروی بی هوشی به وجود می آید. مقدار این درد در همه افراد یکسان نیست. برای کاهش این درد از مسکن استفاده می شود. این درد در روز های اول زیاد است و پس از آن روز به روز کاهش می یابد. این درد نسبت به درد بعد از عمل بینی باز بسیار ناچیز است. همچنین در ناحیه بینی مقداری ورم وجود خواهد داشت. این ورم هم در مقایسه با روش باز بسیار کمتر است. این ورم پس از چند هفته جذب بدن می شود و می توان نتیجه نهایی عمل را مشاهده کرد.


به این محتوا رای دهید..

۲
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000