مقالات عمل بینی

عمل بینی باز | جراحی بینی به روش باز چگونه صورت میگیرد؟

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

امروزه در جهان عمل جراحی بینی طرفداران زیادی دارد. جالب است که این آمار در کشور ما بیش از کشور های دیگر است. بینی نقش مهمی را در زیبایی ایفا می کند. به همین دلیل است که عمل های زیبایی صورت در این ناحیه بیشتر انجام می شوند. این که بینی در قسمت وسط صورت قرار دارد هم بر روی این که مرکز توجه است تأثیر دارد. انجام جراحی بینی به دو شکل باز و بسته انجام می شود. این دو روش هر دو به قصد زیبایی انجام می شوند اما روش انجام آن ها با هم کاملاً تفاوت دارد. جراحان با تجربه در انجام هر دوی این روش ها مهارت بالایی دارند. جراح با مشاهده وضعیت بینی تصمیم می گیرد که کدام روش جراحی را انتخاب کند. در روش بسته برشی در قسمت های خارجی بینی ایجاد نمی شود. اما در روش باز برش هایی هم در قسمت خارجی بینی ایجاد می شود. درباره تفاوت های این دو عمل در ادامه مطالبی را قرار می دهیم.

عمل بینی باز چیست؟

عمل بینی به روش باز یک عمل زیبایی است که به منظور ایجاد تغییرات در ناحیه بینی انجام می شود. این عمل ممکن است به منظور ایجاد تغییرات ظاهری و یا برای درمان برخی بیماری ها به کار گرفته شود. روش انجام جراحی بینی به روش باز به این گونه است که ابتدا بیمار با استفاده از دارو های مخصوص بیهوش می شود. پس از آن برش هایی در ناحیه کلوملا یا همان دیواره بین سوراخ های بینی ایجاد می شود. پس از انجام این کار پوست بینی به سمت بالا هدایت می شود. با این کار جراح می تواند جزئیات داخل بینی را بهتر دیده و عمل را با تسلط بالاتری انجام دهد. جراح با استفاده از ابزارهای پزشکی برش هایی را در قسمت استخوان و غضروف بینی ایجاد می کند. پس از انجام این کار پوست بینی به حالت قبلی خود برمی گردد. ممکن است لازم باشد سوراخ های بینی هم کوچک شوند. به این منظور در قسمت کناری بینی برش هایی ایجاد می شود و سوراخ های بینی تنگ می شوند. این کار باید توسط یک جراح خوب انجام شود تا جای برش ها بر روی بینی به جا نماند.

مزایا عمل جراحی بینی باز کدامند؟

جراحی بینی به روش باز مزایای زیادی را می تواند به همراه داشته باشد. این مزایا باعث شده اند افراد زیادی به انجام این جراحی متمایل شوند. قبل از انجام این جراحی افراد باید با مزایا و معایب آن آشنا شوند. در این قسمت به مزایای این جراحی زیبایی می پردازیم.

مزایای عمل جراحی بینی باز

 • این عمل باعث می شود مشکلات ظاهری بینی رفع شوند. اصلی ترین دلیلی که باعث شده افراد این جراحی را انجام دهند همین موضوع است.
 • امکان دارد این جراحی به همراه دیگر عمل های بینی انجام شود. به این گونه که عمل های زیبایی و درمانی به همراه هم انجام می شوند.
 • پس از چند هفته فرد می تواند به زندگی عادی خود باز گردد.
 • معمولاً این جراحی با خونریزی کمی انجام می شود.
 • پس از چند هفته کبودی و ورم ناحیه بینی از بین می رود.

عوارض عمل بینی با روش باز

جراحی بینی باز در کنار همه مزایا، معایبی را هم به همراه دارد. عوارض این جراحی در موارد عادی کم بوده و مشکلات آن چنانی را به وجود نمی آورند. اما اگر جراح مهارت کمی داشته باشد ممکن است این عوارض مشکلات جدی برای بیمار به وجود آورند. به همین دلیل بهتر است به یک جراح خوب مراجعه شود.

 • تا چند روز بیمار در ناحیه بینی درد خواهد داشت. این درد در قسمت اطراف بینی هم احساس می شود. برای کم شدن این درد از داروی مسکن استفاده می شود. این درد روز به روز کاهش پیدا می کند.
 • در ناحیه بینی و قسمت های اطراف آن مقداری کبودی به وجود می آید. در برخی از موارد در قسمت زیر چشم ها هم مقداری کبودی به وجود می آید.
 • ممکن است در ناحیه بینی عفونت به وجود آید.
 • در صورتی که عمل موفقیت آمیز نباشد ممکن است لازم باشد به طور مجدد انجام شود.
 • در صورتی که بینی بیش از حد کوچک شود مشکلات تنفسی به وجود می آیند.

هزینه عمل جراحی بینی به روش باز

هزینه جراحی بینی باز با هزینه های متفاوتی انجام می شود. این هزینه از عوامل متفاوتی تأثیر می گیرد و دارای مقدار مشخصی نیست. هر چه جراح دارای مهارت بیشتری باشد دستمزد او هم بیشتر می شود. این موضوع باعث می شود هزینه عمل متفاوت باشد. یک پارامتر مهم دیگر هم که بر روی این هزینه تأثیر می گذارد وضعیت بینی است. هر چه نیاز به تغییرات بیشتری باشد زمان عمل هم بیشتر می شود و هزینه هم افزایش می یابد. بالا رفتن زمان انجام عمل باعث می شود هزینه مرکز جراحی هم بالا برود. هزینه این مراکز بر اساس زمان عمل و تجهیزات اتاق عمل تعیین می شوند. یک موضوع مهم و تأثیر گذار بر روی این هزینه دستمزد دستیاران جراح است. انجام این عمل به تنهایی امکان پذیر نیست و لازم است افرادی جراح را همراهی کنند. همچنین هزینه دارو ها و لباس هایی که در حین عمل استفاده می شوند هم در نظر گرفته می شود. بیمار باید قبل از عمل هزینه های جانبی را هم در نظر بگیرد تا با مشکل رو به رو نشود.

تفاوت عمل بینی به روش باز و بسته چیست؟

عمل های بینی به روش های باز و بسته با هم تفاوت هایی دارند. تفاوت این دو روش در طریقه انجام آن ها می باشد. در عمل باز برش هایی در قسمت خارجی بینی ایجاد می شود و پوست بینی به قسمت بالا کشیده می شود. به این صورت جراح تسلط بالاتری بر روی ساختار داخلی بینی دارد. اما در روش بسته هیچ گونه برشی در ناحیه خارجی بینی ایجاد نمی شود. در این روش در قسمت بالای بینی برش ایجاد می شود و با استفاده از یک وسیله مخصوص پوست بینی از استخوان آن فاصله می گیرد. پس از آن از طریق سوراخ های بینی تغییرات لازم ایجاد می شوند. این دو عمل از نظر دوره نقاهت هم با هم تفاوت هایی دارند. دوره نقاهت جراحی باز نسبت به عمل بینی بسته بیشتر است. در روش باز ورم و کبودی بیشتری به وجود می آید. همچنین مدت زمان بیشتری لازم است تا فرد به طور کامل بهبود پیدا کند.

تفاوت عمل جراحی بینی باز و بسته

کاندیدای جراحی بینی به روش باز چه افرادی هستند؟

این عمل دارای تهاجم بالایی است. به همین دلیل ممکن است همه افراد گزینه مناسبی برای انجام آن نباشند. همچنین برخی از افراد ممکن است نیازی به انجام آن نداشته باشند. در این قسمت بیان می کنیم که چه افرادی گزینه مناسبی برای انجام این عمل هستند. اگر می خواهید این عمل را انجام دهید این قسمت را مطالعه کنید.

 • افرادی که بینی آن ها دارای مشکلات ظاهری باشد.
 • افرادی که علاوه بر مشکلات ظاهری بینی آن ها مشکلات عملکردی هم دارد.
 • افرادی که با استفاده از داروی بی هوشی مشکلی برای آن ها به وجود نیاید.
 • افرادی که بتوانند دوره نقاهت این عمل را بگذرانند.
 • کسانی که سن مناسب این عمل را داشته باشند. این سن بین 20 تا 65 سال است.
 • افرادی که بتوانند دو هفته مرخصی گرفته و در خانه استراحت کنند.
 • افرادی که در بهبود زخم دچار اختلال نباشد.
 • افرادی که به بیماری های جدی مبتلا نبوده و یا یک دوره سخت درمانی را نمی گذرانند.

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی به روش باز کدامند؟

قبل از انجام این جراحی لازم است بیمار اقداماتی را انجام دهد. این اقدامات بسیار مهم بوده و انجام آن ها توسط بیمار ضروری است. با انجام این کار ها آمادگی فرد برای انجام عمل بالا رفته و در حین انجام آن مشکلی برای او به وجود نمی آید. جراح از چند هفته قبل از عمل باید درباره این اقدامات با بیمار صحبت کند.

 • مصرف سیگار و الکل در روند انجام عمل اختلال ایجاد می کند. به همین دلیل از چند هفته قبل از عمل باید مصرف آن ها قطع شود.
 • مصرف برخی دارو ها همچون آسپرین، ایبوپروفن و... هم در انجام جراحی اختلال ایجاد کرده و باید قطع شود.
 • بیمار باید شب قبل از انجام عمل دوش بگیرد و صورت را با آب و صابون بشوید.
 • بیمار باید از چند ساعت قبل از انجام عمل از خوردن غذا و آب خودداری کند.
 • بهتر است نیم ساعت قبل از زمان مقرر در مرکز جراحی حضور داشته باشد.
 • بهتر است بیمار تنها نبود و در هنگام مراجعه یک نفر به همراه او باشد.
 • همه آزمایش های تجویز شده انجام شوند و نتایج ارائه داده شود.
 • از یک هفته قبل از غذا های مقوی استفاده شود و نمک و چربی قطع شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی باز کدامند؟

پس از انجام جراحی هم لازم است اقداماتی انجام شوند. انجام این مراقبت ها مهم ترین کاری است که بیمار باید انجام دهد. این مراقبت ها باعث بهبود یافتن سریع تر بیمار می شوند. همچنین باعث می شوند نتیجه عمل تحت تأثیر قرار گیرد. در صورت رعایت نکردن این اقدامات نتیجه عمل تحت تأثیر قرار می گیرد. برای این که نتایج خوبی حاصل شود لازم است این اقدامات جدی گرفته شوند. در ادامه به این اقدامات پرداخته خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی باز

 • بیمار باید در روز اول بیشتر به استراحت بپردازد.
 • بهتر است بیمار چند ساعت پس از عمل آب بنوشد.
 • در روز های اول از غذا های نرم و آبکی استفاده شود.
 • در این مدت باید بیشتر از مایعات و میوه جات استفاده شود. بهتر است از آب میوه طبیعی استفاده شود. همچنین باید مصرف سبزیجات افزایش یابد.
 • دارو هایی را که برای او تجویز شده اند را تهیه کرده و به موقع آن ها را مصرف کند.
 • در هنگام خواب بیمار به حالت طاق باز باشد. همچنین سر بالا تر از بدن قرار گیرد.
 • تا چند هفته نباید رابطه جنسی بر قرار شود.
 • تا چند هفته نباید به انجام ورزش سنگین پرداخت. البته می توان به آرامی پیاده روی کرد.
 • تا زمانی که زخم ها بهبود نیابند نباید به استخر رفت.
 • تا زمانی که بهبودی حاصل نشده است نباید آب به زخم برسد.

دوره نقاهت عمل بینی باز

دوره نقاهت این جراحی دارای مدت زمان مشخصی نیست. این مدت زمان در کل دارای مقدار طولانی است. تا زمانی که بیمار علائمی را پس از عمل دارد این دوره به طول می انجامد. ممکن است این مدت زمان برای همه افراد یکسان نباشد. در این دوره بیمار علائمی همچون درد، کبودی، ورم و... دارد. برای کاهش این علائم و کم شدن دوره نقاهت باید اقداماتی را انجام داد. بهتر است در این مدت زمان فشاری به ناحیه بینی و صورت وارد نشود. در این مدت زمان باید از چسب مخصوص بینی استفاده شود. همچنین فرد نباید به انجام ورزش های سنگین و ورزش های آبی بپردازد. به هیچ عنوان فرد نباید با استفاده از نی آب و مایعات بخورد. بهتر است بیمار در مکان های سرد و یا جلوی باد شدید کولر قرار نگیرد. از مواد غذایی استفاده شود که سرشار از ویتامین، آهن، پروتئین و... باشند. استفاده از غذا هایی همچون سوپ توصیه می شود.

بهترین دکتر عمل بینی به روش باز در تهران کیست؟

بهترین جراح عمل بینی کسی است که دارای ویژگی های خوب زیادی باشد. این فرد باید از نظر های مختلفی خوب باشد تا بتوان او را بهترین دانست. این فرد باید بتواند در همه بخش های درمانی حرفه ای برخورد کند. در همان روز اول که بیمار به او مراجعه می کند باید او را به خوبی معاینه کند. در صورتی که تشخیص دهد فرد نیازی به عمل زیبایی ندارد با او صحبت کرده و سعی داشته باشد او را از انجام این جراحی منصرف کند. در غیر این صورت آزمایش های لازم را برای فرد تجویز کرده و آن ها را بررسی کند. همچنین درباره مراقبت هایی که بیمار باید انجام دهد با او صحبت می کند. این فرد در انجام جراحی هم تبحر بالایی دارد. جراحی بهترین است که بتواند این عمل را به حالت طبیعی انجام دهد. در برخی موارد جراح به حدی در کار خود ماهر است که افراد نمی توانند تشخیص دهند که فرد عمل انجام داده است. این فرد باید افراد کار بلدی را به عنوان دستیاران خود انتخاب کند تا کیفیت عمل کاهش نیابد. همچنین باید درباره اقدامات بعد از عمل هم با بیمار صحبت کند. تاریخ مراجعه مجدد بیمار را به او اعلام کند و از او بخواهد در چند جلسه به او مراجعه کند.

جراحی بینی باز بهتر است یا بسته؟

شاید برای شما هم سوال باشد که کدام یک از این روش ها بهتر است. نمی توان گفت کدام یک از این عمل ها بهتر است. ممکن است هر کدام از این عمل ها برای برخی از افراد مناسب باشند. البته این دو روش دارای تفاوت های زیادی ب هستند. در صورتی که جراح از مهارت بالایی برخوردار باشد از هر کدام از این روش ها نتیجه خوبی به دست می آید. یکی از مزیت هایی که روش بسته دارد تهاجم کم است. از طرفی مزیتی که روش باز نسبت به روش بسته دارد این است که جراح تسلط بالایی بر روی ساختار داخلی بینی دارد. به همین دلیل است که اکثر جراحان ترجیح می دهند از روش باز استفاده کنند. دلیل این که هر جراحی نمی تواند از روش بسته استفاده کند همین موضوع است. در صورت بالا بودن مهارت جراح هر دو روش مناسب بوده و نمی توان گفت کدام روش بهتر است.

جراحی بینی استخوانی به روش باز

بینی استخوانی به بینی هایی گفته می شود که ساختار اصلی آن ها را استخوان و غضروف تشکیل داده باشد. پوست این بینی ها دارای ضخامت کمی است. معمولاً اکثر افرادی که برای انجام جراحی بینی مراجعه می کنند دارای بینی های استخوانی هستند. این نوع بینی ها معمولاً دارای قوز زیادی هستند. بهترین روش برای عمل این بینی ها روش باز است. در این روش همانطور که بیان کردیم برش هایی در قسمت خارجی بینی ایجاد شده و پوست بینی به سمت بالا فرستاده می شود. پس از آن با استفاده از تیغ جراحی برش هایی در ناحیه استخوان و غضروف بینی ایجاد می شود. ممکن است لازم باشد سوراخ های بینی کوچک شوند. به این منظور برش هایی در ناحیه کناری بینی ایجاد می شود. پس از آن تامپون هایی در داخل سوراخ بینی قرار داده می شود و بینی پانسمان می شود. این تامپون ها پس از چند روز خارج می ‌شوند.

جراحی بینی گوشتی به روش باز

برخی از افراد دارای بینی های گوشتی هستند. این بینی ها دارای پوست ضخیمی هستند. همچنین دارای استخوان و غضروف ضعیفی هست. برای عمل این گونه بینی ها از روش باز استفاده می شود. در حین انجام این جراحی هنگامی که پوست بینی به بالا هدایت شد جراح سعی می کند غضروف بینی را تقویت کند. برای انجام این کار غضروف ناحیه میانی تیغه بینی به قسمت نوک آن انتقال داده می شود. این کار باعث می شود بینی دچار افتادگی یا تغییر حالت نشود. پس از آن تغییرات لازم در قسمت های مختلف بینی ایجاد می شوند. پس از آن اگر لازم باشد برش هایی در ناحیه پره های بینی ایجاد شده و سوراخ های بینی کوچک می شوند. مدت زمان بیشتری لازم است تا بینی به حالت عادی برگردد. به همین دلیل جراح و بیمار باید توجه بیشتری بر روی مراقبت های بعد از عمل داشته باشند.

عمل بینی طبیعی به روش باز

عمل بینی طبیعی به روشی گفته می شود که پس از انجام آن بینی حالت طبیعی داشته باشد. اکثر افراد تمایل دارند این عمل به این گونه برای آن ها انجام شود. در این روش هم عمل به همان صورت انجام می شود که در بخش های قبل به آن اشاره کردیم. در حین انجام این عمل جراح باید به زوایای صورت توجه داشته باشد و بر این اساس زوایای بینی را تنظیم کند. همچنین باید برش ها و بخیه ها را به گونه ای ایجاد کند تا جای آن ها بر جا نماند. در گذشته افراد بیشتر تمایل داشتند که بینی آن ها به حالت فانتزی عمل شود. اما امروزه افراد میل دارند بینی آن ها به حالت طبیعی عمل شود. جراحان کمی هستند که توانایی انجام این عمل را دارند بنابراین بیمار باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند بهترین جراح را پیدا کند.

درد و ورم بعد از عمل جراحی بینی باز

پس از انجام این جراحی و از بین رفتن اثر داروی بی هوشی مقداری درد در ناحیه بینی به وجود می آید. این درد در روز های اول مقداری زیاد است و ممکن است مقداری بیمار را اذیت کند. برای کاهش این درد ها مقداری دارو برای او تجویز می شود. معمولاً از دارو های مسکن معمولی برای کاهش درد استفاده می شود. بیمار نباید بدون اطلاع جراح از هیچ دارویی استفاده کند و همه چیز باید زیر نظر او انجام شود. همچنین در ناحیه بینی و اطراف آن مقداری ورم به وجود می آید. برای کاهش این ورم می توان از کمپرس آب سرد استفاده شود. این کار در هر روز باید چند بار انجام شود. مقدار زیادی از این ورم در روز های اول کاهش می یابد. اما مقدار باقی مانده این تورم پس از چند هفته یا چند ماه از بین می رود. نتیجه نهایی جراحی زمانی قابل مشاهده است که این ورم به طور کامل فروکش کند.

چه زمانی بیمار به زندگی عادی بر می گردد؟

همانطور که بیان کردیم مدتی زمان لازم است که فرد بتواند به زندگی عادی خود برگردد. معمولاً پس از گذشت دو هفته بیمار به حالت عادی برگشته و می تواند به انجام کار های خود بپردازد. اما به این معنا نیست که می تواند به انجام کار ها و ورزش های سنگین بپردازد. بین یک تا یک ماه و نیم زمان لازم است تا فرد بتواند به انجام ورزش های سنگین بپردازد. همچنین باید انجام ورزش های آبی را به این زمان موکول کند. در صورتی که آب با محل عمل تماس داشته باشد بینی دچار عفونت می شود. بنابراین تا 2 هفته باید احتیاط شود تا این اتفاق رخ ندهند.


به این محتوا رای دهید..

۱
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000