عوارض عمل بینی عروسکی یا فانتزی چیست؟
عوارض عمل بینی عروسکی یا فانتزی چیست؟
مقالات عمل بینی

عوارض جراحی بینی شامل چه مواردی است؟

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

عوارض عمل زیبایی بینی

هر جراحی و به طور کلی هر درمان پزشکی علاوه بر اثرات مثبت و فواید فراوان، دارای نکات منفی و عوارض خاصی نیز خواهد بود. عمل زیبایی بینی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و با وجود کلیه نکات مثبت، دارای معایبی نیز می باشد. در ادامه عوارض عمل زیبایی بینی را بیان خواهیم کرد.

عمل زیبایی بینی به دلیل اینکه نوعی جراحی تهاجمی است، ممکن است ترسی را برای بیمار ایجاد کند. از جمله عوارضی که می تواند بر اثر انجام عمل بینی به وجود آید، می توان به مشکلات عملکردی و مشکلات ظاهری اشاره کرد. البته این موضوع در صورتی رخ می‌دهد که پزشک از تجربه و مهارت کافی برخوردار نباشد. بنابراین تحقیقات کامل قبل از عمل و یافتن بهترین جراح بینی، در نتیجه آن بسیار تأثیر گذارند. اگر فرد تحقیقات خود را کامل انجام داده و در انتخاب خود دقت کافی را داشته باشد، قطعاً احتمال بروز عوارض عمل بینی بسیار ناچیز می شود. آگاهی از عوارض و مشکلات احتمالی، ممکن است فرد را دچار دودلی و استرس کند، اما دانستن واقعیت مفید و ضروری است. در روزهای اول پس از انجام جراحی بینی، محدودیت ‌ها و سختی‌هایی هر چند ناچیز وجود دارد و باید برای رویارویی با آنها آماده بود. عوارض ناشی از عمل بینی با انتخاب پزشک ماهر و با تجربه به حداقل میزان خود می رسد.

مهم ترین عوارض عمل بینی

از جمله مهم ترین عوارض جراحی بینی، بروز مشکلات ساختاری و عملکردی در بینی است. مشکلات عملکردی با تغییرات ساختاری و ایجاد ناهمواری در ساختار طبیعی بینی و مجاری تنفسی رخ می دهد. برای مثال سوراخ های بینی به قدری کوچک می شود که تنفس از طریق بینی را سخت و دشوار می‌کند و یا ممکن است بیرون زدگی استخوانی یا غضروفی، مسیر طبیعی تنفس را دچار اختلال کند. بنابراین جراح بینی باید با تسلط کامل بر ویژگی های آناتومیکی بینی و عوارض احتمالی دست به جراحی بزند تا بتواند بهترین نتیجه ممکن و با حداقل عوارض را برای فرد به ارمغان بیاورد. همچنین جراح باید در نظر داشته باشد که در عمل بینی، تنها جنبه زیبایی را در نظر نگیرد و به ابعاد دیگر نیز توجه کند.

عوارض عمل بینی

عوارض عملکردی عمل زیبایی بینی

  • زمانی که عملکرد بینی و تنفس دچار اختلال شود، ممکن است قسمت های دیگر بدن نیز تحت تاثیر قرار گیرند. برای مثال ممکن است فرد دچار بی‌حالی، خواب نا آرام و احساس خواب آلودگی مداوم شود. همچنین نرسیدن اکسیژن کافی در ساعات خواب، باعث بی حالی و بی انرژی بودن فرد در طول روز می شود.
  • تنفس از طریق دهان باعث کاهش قدرت سیستم دفاعی بدن به دلیل خشک شدن مجرای تنفسی می‌شود.
  • جراح نباید داخل بینی را بیش از حد دست کاری کند، چرا که در این صورت مخاط بینی زخمی و متورم شده و امکان ایجاد بافت اسکار وجود خواهد داشت. در نتیجه مسیر تنفسی تنگ تر شده و نفس کشیدن به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.
  • در صورتی که عمل زیبایی و پولیپ بینی به طور همزمان انجام شود، ممکن است با برداشتن آنها به حس بویایی آسیب برسد. بنابراین انجام عمل پولیپ و زیبایی در این مورد خاص توصیه نمی شود. ابتدا باید عمل پولیپ انجام شده و پس از گذشت چند ماه عمل زیبایی بینی انجام شود. در این صورت هیچ مشکلی پایانه های عصبی بویایی را تهدید نمی کند.
  • در صورتی که عمل جراحی بینی باعث ایجاد اختلال در سیستم تنفسی شود، حس بویایی فرد نیز ضعیف می شود. در صورتی فرد می تواند حس بویایی خوبی داشته باشد که مجرای تنفسی او سالم و باز باشد.
  • بسته شدن بینی باعث عدم تخلیه مناسب سینوس ها و سردرد مداوم می شود. در بسیاری از موارد فرد احساس سنگینی در ناحیه سر می کند.
  • عمل زیبایی بینی ناموفق ممکن است باعث تو دماغی شدن صدا و اختلال در حس بویایی، خرخر کردن و احساس خفگی در خواب شود.

عوارض ظاهری عمل زیبایی بینی

در برخی از موارد ممکن است عوارض عمل زیبایی بینی در زمینه ظاهری جنبه های زیبایی باشد. در برخی از موارد با دستکاری و حذف بیش از اندازه، بینی بسیار کوچک شده و در ظاهر فرد تاثیر منفی بسیاری می گذارد. در این صورت سایز بینی با اعضای دیگر صورت تناسب کافی نداشته و حالت مصنوعی پیدا می کند.

در مواردی که بینی بزرگ بوده و پره های گسترده ای داشته باشد، لازم است طی جراحی کوچک تر شود. در این حالت اگر جراح از مهارت و تجربه کافی برخوردار نباشد، پره های بینی حالت نا متقارن و مصنوعی پیدا می کند.

به علاوه مشکلاتی مانند عدم تناسب، هم اندازه نبودن سوراخ های بینی، بد فرم بودن بینی و عدم تقارن در نتیجه مهارت ناکافی جراح رخ دهد که در این صورت به عمل ترمیمی بینی نیاز است.

بسیاری از عوارض عمل بینی که ذکر شد به طور مستقیم از تبحر و مهارت جراح سر چشمه می گیرد. پس انتخاب بهترین جراح بینی و طبقه بندی اولویت ها در این انتخاب، تاثیر زیادی در نتیجه مطلوب از عمل بینی دارد.

در مقابل برخی از عوارض و مشکلات ناشی از عمل بینی، به خود فرد بستگی دارد. رسیدن به نتیجه مطلوب و جلوگیری از عوارض احتمالی به همکاری بین فرد و جراح بینی بستگی دارد. لازم است دستورالعمل های دوران بهبودی و مراقبت های بعد از عمل بینی، به طور کامل توسط فرد رعایت و اجرا شده تا بهترین نتیجه حاصل شود.

خطرات عمل زیبایی بینی

جلوگیری از عوارض عمل بینی

با کمک موارد و راههای مختلف می توان تا حد امکان از ایجاد عوارض بعد از عمل بینی پیش گیری کرد. در وهله اول باید در انتخاب مدل مناسب بعد از عمل توجه زیادی داشت. مدل های بینی گوناگونی وجود دارد که هر فرد نمی تواند به آن دست پیدا کند. تایپ و نوع اولیه بینی باید قابلیت مناسب را در این زمینه دارا باشد. هرچه تغییرات ناشی از عمل بینی بیشتر باشد، امکان بروز عوارض و خطرات نیز به دنبال جراحی بیشتر می شود. در مرحله دوم باید حتما به بهترین جراح بینی که از مهارت و تجربه کافی برخوردار است، مراجعه شود. توانایی و دقت جراح نیز نقش حیاتی در پیش گیری از خطرات جراحی زیبایی بینی ایفا می کند. مرحله سوم، رعایت کامل دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از عمل بینی است. بخش مهمی از ظاهر بینی بعد از عمل وابسته به شرایط بهبودی و دوره نقاهت است و باید جزء به جزء مورد توجه قرار بگیرد.


به این محتوا رای دهید..

۳
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000