مقالات عمل بینی

بعد از عمل جراحی بینی چه غذاهایی بخوریم؟

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

بعد از انجام رینوپلاستی فرد باید به نکات زیادی توجه داشته باشد تا هم زود تر بهبود یابد و هم بر نتیجه عمل تأثیر بگذارند. اکثر جراحان بر روی این مراقبت ها تأکید ویژه دارند. یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه شود تغذیه بعد از عمل بینی است. در این باره جراح توصیه های لازم را به بیمار می کند. عمل بینی یک عمل تهاجمی است. این موضوع باعث می شود که پس از انجام آن فرد دوره نقاهت طولانی تری را بگذراند. در این دوره علاوه بر توجه به تغذیه فرد باید سعی داشته باشد مواردی را رعایت کند تا مشکلی برای او به وجود نیاید. به این منظور باید مواظب باشد فشار یا ضربه ای به بینی او وارد نشود. همچنین نباید به انجام کار های سخت بپردازد. درباره مراقبت های بعد از عمل بینی در یک مقاله جداگانه توضیحات کاملی را قرار داده ایم.  در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره تغذیه بعد از رینوپلاستی قرار دهیم. افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند باید به تغذیه بعد از آن هم توجه ویژه ای داشته باشند. اگر شما هم قصد دارید که در آینده این جراحی را انجام دهید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

یکی از نکاتی که فرد باید آن را رعایت کند داشتن یک رژیم غذایی مناسب پس از انجام رینوپلاستی است. در این باره باید از جراح کمک گرفت. در برخی از موارد افراد پس از انجام این جراحی به یک متخصص تغذیه مراجعه  می کنند تا یک برنامه غذایی مناسب در اختیار آن ها قرار دهد. ابتدا باید تغذیه با استفاده از مایعات آغاز شود. به این منظور فرد می تواند چند ساعت پس از عمل مقداری آب بنوشد. به هیچ وجه نباید در هنگام خوردن آب و مایعات از نی استفاده شود. پس از چند ساعت فرد می تواند از غذا های نرم استفاده کند. تا یک هفته نباید از مواد غذایی سفت که فشار به دندان ها و فک وارد می کنند استفاده شود‌. تا یک ماه بعد از رینوپلاستی باید مصرف الکل را کنار گذاشت. همچنین نباید در هفته های اول از میوه های اسیدی استفاده شود. باید غذا هایی مصرف شوند که هضم آن ها برای معده راحت باشد. استفاده از مایعات، آب میوه های طبیعی و سبزیجات در این دوره توصیه می شود.

رژیم غذایی قبل از عمل بینی

بسیاری از افراد گمان می کنند که رعایت رژیم غذایی فقط مختص بعد از عمل است اما این گونه نیست.  قبل از انجام رینوپلاستی هم لازم است فرد رژیم غذایی مناسبی داشته باشد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب باعث می شود که فرد آمادگی لازم برای انجام جراحی را بدست آورده و در حین انجام آن با مشکل روبرو نشود. به این منظور باید از چند هفته قبل از انجام جراحی از مواد غذایی مناسب استفاده کند. از یک ماه قبل تا یک ماه بعد از انجام رینوپلاستی باید مصرف الکل را کنار بگذارد. همچنین باید از دو هفته قبل از جراحی مصرف نمک و چربی کنار گذاشته شود. مصرف برخی دارو ها هم در روند عمل اختلال ایجاد کرده و باید از دو هفته قبل قطع شود. این دارو ها شامل آسپیرین، بروفن و ... هستند. بهتر است در هفته های آخر از غذا های سرخ کردنی و فست فود ها استفاده نشود. باید از غذا هایی استفاده شود که دارای انواع ویتامین، آهن، مواد معدنی و ... باشند.

رژیم غذایی قبل از عمل بینی

بعد از جراحی بینی مصرف چه غذا هایی ممنوع است؟

پس از انجام جراحی بینی فرد باید تا مدتی مصرف برخی غذا ها را کنار بگذارد. اکثر متخصصین توصیه دارند که پس از این جراحی تا دو هفته نمک و چربی استفاده نشود. به این منظور باید مصرف غذا هایی که دارای نمک و چربی هستند را کنار گذاشت. بهتر است تا دو هفته از غذا های نرم و آبکی استفاده شود. به همین دلیل نباید از غذا های سفت استفاده شود. همچنین از غذا هایی که هضم آن ها سخت است استفاده نشود. در هفته اول نباید از میوه های اسیدی همچون مرکبات استفاده شود. مصرف الکل هم تا یک ماه بعد از جراحی ممنوع است. بهتر است از آب میوه های غیر طبیعی استفاده نشود. در این مدت فرد باید زیاد از مایعات استفاده کند.

ممنوعیت غذایی بعد از جراحی بینی.

نکات مربوط به غذا خوردن بعد از عمل بینی

فرد باید در غذا خوردن به نکاتی توجه داشته باشد تا مشکلی برای بینی او ایجاد نشود. به این منظور باید از نی استفاده نکند. همچنین باید سعی داشته باشد یک لیوان آب و دیگر مایعات را در چند مرحله بنوشد. بهتر است فرد از لقمه های کوچک تر استفاده کند. به همین منظور باید قبل از خوردن غذا اجزای بزرگ تر را به تکه های کوچک تر تقسیم کند. در هنگام خوردن غذا نباید به دندان ها فشار زیادی وارد شود. به همین منظور باید از غذا های نرم استفاده ش از غذا هایی استفاده شود که نیاز به جویدن زیاد نداشته باشند. فرد باید جویدن غذا را به آرامی انجام دهد تا به صورت او فشار وارد نشود. همچنین نباید از آب سرد استفاده شود زیرا هضم غذا با مشکل رو به رو می شود.

خوردن برنج بعد از عمل بینی

بسیاری از پزشک ها توصیه دارند که پس از انجام جراحی بینی فرد از غذا هایی همچون برنج استفاده نکند. این روند باید تا چند روز ادامه داشته باشد. خوردن برنج نیاز به جویدن زیادی دارد. به همین دلیل ممکن است به بینی فشار وارد کرده و یا باعث خونریزی آن شود. به این منظور بهتر است تا یک هفته از برنج استفاده نشود. اما پس از آن باید برنج را در رژیم غذایی خود قرار بدهد تا کربوهیدرات لازم به بدن برسد. نه تنها برنج بلکه همه غذا هایی که نیاز به جویدن زیادی دارند در این دوره ممنوع هستند. تنها در مواردی می توان از برنج استفاده کرد که به حالت خیلی نرم درست شده باشد. در چنین شرایطی نیاز به جویدن زیاد نبوده و مشکلی به وجود نمی آید. فرد باید این موارد را رعایت کند تا دوران بهبودی او کوتاه تر شود.

خوردن غذا های سفت بعد از جراحی بینی

خوردن غذا های سفت در دوره نقاهت عمل بینی ممنوع است. به خصوص در روز های اول نباید هیچ گونه فشاری به فک و دندان ها وارد شود. برای جویدن غذا های سفت نیاز به انرژی و فشار بیشتری می باشد. این کار باعث افزایش گردش خون و فشار شده و فرد در ناحیه بینی دچار خونریزی می شود. به همین دلیل است که توصیه می شود که فرد تا می تواند از غذا های نرم استفاده کند. برخی از جراحان توصیه دارند که تا دو هفته از غذا های سفت استفاده نشود.

از این مطلب می توان این نتیجه را گرفت که رعایت نکات مربوط به رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی به نتیجه و روند بهبود بیماری کمک می کنند. فرد نه تنها بعد از عمل بلکه قبل از انجام آن هم باید به این نکات توجه داشته باشد. این اقدامات باعث می شوند که خود فرد در بهبودی سریع تر تاثیر بگذارد و باعث شود نتایج بهتری حاصل شود.


به این محتوا رای دهید..

۱
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

+989129241081