مقالات لیپوماتیک

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک در دوره نقاهت لیپوماتیک

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

با رعایت اصول مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک در دوره نقاهت این جراحی، شما می توانید میزان درصد بهبودی خود را به میزان قابل توجهی افزایش و دوره نقاهت عمل لیپوماتیک را کاهش دهید.

برای دستیابی به بهترین نتیجه باید به مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک توجه زیادی شود. نقاطی که برش در آن جا ایجاد شده است نیاز به مراقبت و نظافت مداوم دارند؛ در غیر این صورت احتمال بروز عفونت وجود دارد. جراح باید به صورت کامل مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک را برای فرد توضیح دهد. در ادامه اقدامات مورد نیاز بعد از عمل و مدت زمان دوره نقاهت عمل لیپوماتیک را شرح می دهیم.

بعد از لیپوماتیک چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

2 تا 3 روز اول بعد از عمل لیپوماتیک، کبودی و تورم به اوج خود می رسد. بیشتر این کبودی و تورم معمولا بعد از 14 تا 20 روز از بین می رود. بعد از عمل بهتر است تا  4 روز استحمام نکنید. بعد از جراحی حدود 3 تا 4 روز ممکن است کمی درد داشته باشید. نباید از یخ و گرم کننده ها مانند کمپرس گرم استفاده کنید. بدن در این مدت نیازمند استراحت و ریکاوری بیشتر است. اندام های بدن بعد از لیپوماتیک تورم زیادی نمی کنند زیرا بافت ها در این جراحی آسیب شدیدی نمی بینند.

 

اقدامات و مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک شامل چه مواردی است؟

در این بخش مراقبت های کلی و احتیاط های لازم بعد از عمل لیپوماتیک را بازگو می کنیم. ممکن است با توجه به وضعیت بیمار دستورات دیگری نیز توسط جراح ارائه شود.

 • ممکن است فرد پس از انجام لیپوماتیک دچار خونریزی مختصری شود. در چنین مواردی باید به پزشک اطلاع داده شود. در بسیاری از موارد علت خونریزی فعالیت بیش از حد فرد است، بنابراین در روزهای اول پس از عمل باید بیشتر استراحت کرد و از فعالیت های شدید و سنگین دوری کرد. تا یک ماه پس از انجام عمل لیپوماتیک نباید به انجام ورزش ‌های سنگین پرداخت.
 • ممکن است از برش های کوتاه ایجاد شده مقداری خونابه ترشح شود. این ترشحات طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد و پس از چند روز متوقف می شود. لازم است مدام از گاز استریل برای جذب ترشحات و تمیز نگه داشتن محل استفاده شود.
 • پس از انجام لیپوماتیک ممکن است احساس درد وجود داشته باشد. برای تسکین درد می توان مسکن های معمولی استفاده کرد. در میان داروهایی که جراح تجویز می‌کند، مسکن هم وجود دارد که باید طبق دستور جراح مصرف شود.
 • لازم است گن کششی مخصوص لیپوماتیک و لیپوساکشن تهیه و به مدت 4 تا 6 هفته استفاده شود. پوشیدن این گن ها باعث کاهش سریع تورم و کبودی و همچنین خارج شدن خونابه می شود. خاصیت دیگر گن کششی لیپوماتیک، فرم دهی بهتر ناحیه تحت جراحی است.
 • می توان طبق آموزش جراح، ناحیه عمل شده را به آرامی ماساژ داد. این فعالیت باعث کاهش تورم شده و در خارج شدن خونابه ها موثر است.
 • بیمار باید توجه داشته باشد که گن تهیه ‌شده سایز او باشد. نباید از گن های خیلی تنگ یا گشاد استفاده شود تا به طور کامل از فواید آن بهره مند شد.
 • افرادی که لیپوماتیک ناحیه شکم انجام می دهند، ممکن است در نشستن با مشکل مواجه شوند لذا به این افراد توصیه می ‌شود از توالت فرنگی استفاده کنند. بهتر است چند روز پس از انجام لیپوماتیک پیاده روی سبک در برنامه گنجانده شود. پیاده روی باید کوتاه باشد تا به بدن فشار ناخواسته وارد نشود.
 • استحمام بعد از عمل لیپوماتیک باید با هماهنگی جراح صورت بگیرد و طبق زمانبندی منظم انجام شود. در صورتی که آب به برش های جراحی نفوذ کند، می تواند زمینه ساز بروز عفونت باشد .
 • تا حداقل یک ماه نباید به استخر، سونا و جکوزی مراجعه شود.
 • تا یک ماه پس از عمل نباید سیگار و هر نوع دخانیات دیگری مصرف شود. همچنین در این مدت مصرف الکل ممنوع است.
 • مصرف میوه هایی نظیر پرتقال و آناناس و همچنین مصرف سبزیجات باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد.

 

دوره نقاهت عمل لیپوماتیک چقدر است؟

عمل لیپوماتیک بدون درد یا با درد کمی همراه است و دوره نقاهت کوتاهی نیز دارد. شما می توانید بعد از گذشت 4 تا 7 روز به فعالیت عادی و روزمره خود ادامه دهید. برای اینکه بهبودی کامل را دست آورید 4 تا 6 هفته زمان نیاز دارید. در دوره نقاهت عمل لیپوماتیک شما می توانید با رعایت مراقبتهای بعد از عمل عوارض و علائم جراحی را کاهش دهید. به طور کلی دوره نقاهت لیپوماتیک به عواملی از جمله سن، وزن، میزان وسعت و ناحیه مورد عمل، جنسیت بستگی دارد.

 


به این محتوا رای دهید..

۱۵
۱۷
( امتیاز : ۴۷%)
ارسال دیدگاه:
captcha
دیدگاه ها:
 • mmdreza

  سلام وقتتون بخیر. بنده خانومم لیپوماتیک انجام دادن. میخاستن بدونم ایا طبیعی هستش که بعد از گذشت ۴ هفته هنوز آثاری از کبودی رو بدنش مونده باشه؟

  مدیر سایت

  با سلام و درود. بله میتونه طبیعی باشه و جای نگرانی نیست . اگر خیلی نگران هستید میتونید به جراح جهت معاینه مراجعه کنید. در صورت هرگونه سوال یا نیاز مشاروه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  1
  0
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

+989129241081