مراقبت های بعد از لیپوساکشن
مراقبت های بعد از لیپوساکشن
مقالات ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل ابدومینوپلاستی یا زیبایی شکم یک جراحی تهاجمی است که برای فرم دهی و کاهش سایز ناحیه شکم و اطراف آن به کار می ‌رود. در این عمل چربی و پوست اضافه شکم بریده و حذف می شود و با کشیدن پوست، ظاهر صاف و فرم بهتر در این ناحیه ایجاد می شود. ابدومینوپلاستی بیشتر برای افرادی مناسب است که از طریق ورزش و رژیم غذایی قادر به کاهش چربی های این ناحیه نبوده و در صورت کاهش وزن با پوست شل و ظاهر افتاده شکم روبرو شده اند. جراحی ابدومینوپلاستی در حالت بیهوشی انجام شده و ممکن است بیمار یک شب بستری شود. انجام مراقبت های بعد از جراحی نقش مهمی را در بهبودی سریع ، کاهش دوره نقاهت ابدومینوپلاستی و نتایج موفق جراحی ایفا می کند. در ادامه به طور کامل اقدامات و مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی را بیان می کنیم.

 

مراحل جراحی زیبایی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی کدامند؟

 • بیمار باید به فاصله یک هفته پس از عمل معاینه شده و همچنین پس از دو هفته مجددا به پزشک مراجعه کند. در این جلسات روند بهبودی بیمار بررسی شده و در صورت لزوم بخیه ها و درن های جراحی برداشته خواهد شد.
 • در روز عمل جراحی زیبایی شکم لازم است یکی از آشنایان بیمار به همراه او باشد و او را از بیمارستان تا منزل همراهی کند.
 • در روزهای اول بعد از جراحی بروز درد طبیعی است و برای کاهش آن و راحتی بیشتر می توان از مسکن های تجویز شده توسط جراح استفاده شود.
 • برای کاهش تورم و بهبود نتیجه عمل باید به مدت شش هفته از گن مخصوص شکم استفاده شود. علاوه بر این پوشیدن گن باعث می‌ شود پوست شکم با ماهیچه های زیرین آن اتصال پیدا کرده و فرم جدید شکم تثبیت شود.
 • بیمار نباید به طور کامل بی تحرک باشد. عدم تحرک ممکن است باعث تمرکز جریان خون در یک نقطه و لخته شدن خون در پاها شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل و بهبودی سریع تر توصیه می ‌شود در روزهای اول پیاده ‌روی سبک در برنامه قرار داده شود.
 • بیمار بسته به وسعت جراحی می تواند یک الی دو هفته پس از عمل به سرکار برود، لازم است از نشستن طولانی مدت و خم شدن روی شکم در این مدت خودداری شود.
 • در این عمل پوست اضافی شکم بریده شده و بافت های باقیمانده برای ایجاد ظاهر صاف، روی هم کشیده می شود. همین مسئله باعث می شود بیمار تا سه هفته نتواند کاملا راست بایستد. لازم است از کشیدگی بیشتر در این ناحیه و صاف کردن اندام ها به میزان زیاد، جلوگیری شود.
 • نباید از گن‌ های خیلی تنگ یا خیلی گشاد استفاده کرد. گن کششی بعد از ابدومینوپلاستی باید متناسب با سایز بیمار بوده و علاوه بر راحتی، توانایی حمایت از فرم جدید شکم را داشته باشد.
 • مصرف سیگار و الکل بهبودی را به تعویق انداخته و در نتیجه عمل تاثیر منفی می گذارد. بنابراین حداقل تا یک ماه مصرف این مواد ممنوع است.
 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، پرهیز از رانندگی برای حداقل دو هفته است چرا که رانندگی و بستن کمربند ایمنی باعث ایجاد فشار به ناحیه عمل می شود.
 • به طور میانگین پس از انجام جراحی زیبایی شکم، بیمار باید روزانه 8 لیوان آب بنوشد. مصرف آب باعث ریکاوری سریع تر و جریان مایعات در بدن می شود.
 • استفاده از گن کششی بعد از برداشتن درن های آبکشی شروع می شود.
 • بیشتر بخیه های بیمار جذبی بوده و نیاز به کشیدن آنها نیست.
 • با گذشت پنج هفته از جراحی پوست شکم، می ‌توان محل بخیه ها را ماساژ داد. می‌توان از کرم های مخصوص و یا روغن زیتون در حین انجام ماساژ استفاده کرد. با این عمل بهبودی زخم ها سریع تر صورت می گیرد.
 • تا یک الی دو ماه نباید فعالیت های سنگین انجام داد. این مدت زمان به وسعت عمل بستگی دارد و توسط جراح به بیمار اعلام می‌ شود.
 • تا چند روز نباید استحمام کرد. پس از جدا کردن درن ها و بسته شدن زخم ها استحمام بلامانع است.

تغذیه مناسب از مهمترین مراقبت های بعد از  ابدومینوپلاستی

داشتن تغذیه سالم و برنامه غذایی منظم و حساب شده هم جزو مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم محسوب شده و لازم است توجه ویژه ای به این بخش معطوف شود.

 • پس از انجام این عمل همراه بیمار باید به مدت یک هفته از فرد مراقبت کرده و از نظر تغذیه ای به او کمک کند.
 • برای کاهش تورم معده و درد عمل طی روزهای اول بعد از جراحی، باید از غذاهای سبک و مقوی استفاده شود. همچنین باید از غذاهایی استفاده کرد که هضم آنها راحت بوده و بیمار را با مشکل مواجه نکند. می توان به این منظور غذا را در قطعات کوچکتری خورد تا هضم آنها راحت تر باشد.
 • استفاده از نمک باید کاملا محدود شود، زیرا مصرف نمک باعث افزایش تورم می ‌شود.
 • بهتر است برای جلوگیری از یبوست، سبزیجات و میوه‌های خشک استفاده شود.
 • تغذیه بیمار باید غنی از پروتئین باشد تا مواد لازم برای ترمیم و بهبودی به بدن برسد.
 • داروهایی از قبیل آنتی بیوتیک و مسکن ها برای بیمار تجویز می‌ شود که باید تهیه و طبق دستور مصرف شود.
 • بیمار باید مصرف آب و آب لیمو را افزایش دهد. بهتر است از آبمیوه طبیعی استفاده شود.
 • مصرف کافئین و نوشابه قطع شود.
 • تا چند روز نباید لبنیات مصرف کرد.
 • به هیچ وجه نباید پس از عمل ابدومینوپلاستی آسپرین مصرف کرد.

 

چگونه باید از درن های ابدومینوپلاستی مراقبت کرد؟

مراقبت از درن ها هم جزء مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به حساب می آید. پس از این که جراحی زیبایی شکم انجام شد در صورت صلاحدید جراح، لوله هایی برای خارج کردن ترشحات و خونابه در زیر شکم کار گذاشته می شود. این لوله ها درن (Drain) نام دارند. استفاده از این درن ها باعث بهبود سریع تر و جلوگیری از عفونت و لخته شدن خون می شود. به طور میانگین درن ها 3 الی 5 روز در بدن باقی می ماند. در قسمت خارجی بدن مخزن هایی برای جمع شدن این ترشحات وجود دارد که هر چند وقت یک بار باید تخلیه شود. بیمار باید مقدار ترشحات تخلیه شده را یادداشت کرده و به پزشک ارائه دهد. نباید هیچ گونه ضربه یا فشاری به درن ها وارد شود. در روزهای اول ترشحات پررنگ تر است و پس از چند روز کمرنگ ‌تر می‌شود‌. درن ها حتماً باید توسط پزشک یا پرستار جدا شده و بیمار نباید خود سرانه برای جدا کردن این درن ها اقدام کند. پس از اینکه درن ها جدا شد، باید صبر کرد تا سوراخ ها به طور طبیعی بسته شده و سپس استحمام کرد.

 در چه مواردی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • زمانی که تب بیشتر از 38 درجه باشد.
 • در صورتی که با استفاده از مسکن نتوان درد را کاهش داد.
 • اگر در ناحیه شکم بیش از حد معمول تورم ایجاد شود.
 • اگر در محل بخیه یا درن ها خونریزی شدید ایجاد شود.
 • در صورتی که تغییر رنگ پوست در اطراف برش ها دیده شود.

پس از انجام ابدومینوپلاستی چگونه باید پانسمان را تعویض کرد؟

پس از جراحی ابدومینوپلاستی لازم است پانسمان ناحیه برش خورده و اطراف ناف به صورت روزانه عوض شود. برای عوض کردن پانسمان شکم ابتدا محل مورد نظر شستشو داده شده و سپس با استفاده از گاز وازلین و گاز استریل پانسمان شود. در صورتی که درن جاگذاری شده باشد و پانسمان مدام خیس شود، لازم است هر روز 3 الی 4 بار آن را عوض کرد. تعویض پانسمان یکی از بخش‌ های اصلی و مهم اقدامات بعد از ابدومینوپلاستی به حساب می‌ آید.

 پانسمان شکم بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی برای کاهش تورم و کبودی

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی شکم برای کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی هم کاربرد دارد. به این منظور می‌ توان از آب کرفس و آب آناناس استفاده کرد. مصرف این مایعات در صورتی که توصیه می‌ شود که بیمار با مشکل فشار خون پایین روبرو نباشد. در صورتی که فشار خون پایین باشد می ‌توان برای کاهش کبودی از ترکیب آب کرفس و آب سیب استفاده کرد. کپسول هایی به نام anaheal (آناهیل) وجود دارد که حاوی ترکیبات آناناس بوده و می تواند جایگزین مناسبی باشد. مصرف داروهایی همچون ایبوبروفن، آسپرین و ایندومتاسین می تواند مقدار ورم را بیشتر کند. بنابراین باید دو هفته قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی استفاده این داروها قطع شود. اکثر جراحان در توضیح مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی حتماً به استفاده از گن مخصوص تاکید می ‌کنند. استفاده از این گن ها به شکل چشمگیری تورم را کاهش داده و مانع از ایجاد عفونت می شود. استفاده از گن کششی بعد از جراحی باعث حمایت از بافت جدید شکم شده و دوره بهبودی را سرعت می بخشد.

ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی را چه زمانی می توان شروع کرد؟

برای مدتی بعد از عمل زیبایی شکم، ورزش‌ های سنگین و پر تحرک ممنوع است. برای جلوگیری از فشار به بخیه ها و بافت های در حال ترمیم، تا دو ماه نباید ورزش های سنگین و فعالیت شدید انجام داد. البته پس از دو هفته بیمار می تواند کارهای عادی و روزمره خود را از سر بگیرد.

استراحت و خوابیدن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

یکی از مواظبت های بعد از جراحی زیبایی شکم، طریقه خوابیدن بیمار است. در هنگام خواب سر باید بالاتر از دیگر اعضای بدن قرار گرفته و زاویه 30 الی 40 درجه ای با بدن ایجاد کند. بیمار نباید روی شکم خوابیده و در صورتی که بخواهد روی پهلو بخوابد، بهتر است پاهای خود را جمع کند.

چه مدت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی می‌توان سفر کرد؟

بیمار پس از یک ماه می تواند مسافرت زمینی داشته باشد. همچنین می ‌توان پس از سه هفته مسافرت هوایی داشت. در صورت طولانی بودن زمان سفر باید آن را به یک ماه پس از انجام جراحی پوست شکم موکول کرد.

بیمار باید از چه لباس هایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی استفاده کند؟

 بهتر است در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی از لباس‌ های آزاد استفاده شود. استفاده از این لباس ها باعث می شود به پانسمان آسیب و فشار وارد نشود. همچنین باید از لباس های دکمه دار استفاده شود تا تعویض آنها سخت نباشد.

آیا استفاده از شکم بند روی نتیجه ابدومینوپلاستی تاثیر دارد؟

استفاده از شکم بند مخصوص ابدومینوپلاستی بسیار تاثیرگذار بوده و حتما باید انجام شود. استفاده از این شکم بند ها باید یک روز در میان انجام شود. بهتر است بیمار دو عدد شکم‌ بند تهیه کند. به این گونه زمان شستشوی یکی از شکم بند ها از دیگری استفاده می کند.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی برای جلوگیری از لخته شدن خون در پا

یکی از مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی برای جلوگیری از لخته شدن خون در پا انجام می شود. به این منظور می بایست از جوراب های ضد آمبولی استفاده کرد. این جوراب ها را باید تا دو هفته استفاده کرد. در برخی از موارد می توان از داروهای ضد انعقادی و یا تزریق هپارین و انوکساپارین استفاده شود. همچنین برای جلوگیری از این مشکل باید تحرک کافی داشت و از ثابت ماندن برای مدت طولانی خودداری کرد.

چه مدت بعد از ابدومینوپلاستی بخیه های شکم کشیده می شود؟

اکثر بخیه های شکم در عمل ابدومینوپلاستی از نوع جذبی بوده و نیازی به کشیدن ندارد. در قسمت ناف از بخیه های غیر جذبی استفاده می‌ شود. این بخیه ها 10 الی 14 روز پس از جراحی زیبایی شکم کشیده می شود و پس از آن باید از ژل ها و کرم های مخصوص استفاده کرد تا جای برش هرچه زودتر کمرنگ شده و اثری از آن به جا نماند.

به طور کلی یادگیری و انجام دقیق اقدامات بعد از جراحی ابدومینوپلاستی و پایبندی به اصول، بسیار حائز اهمیت بوده و در نتیجه عمل تاثیر چشمگیری دارد. در جلسه مشاوره جراح باید تمام مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی را به بیمار آموزش دهد. بیمار هم باید به خوبی این مراقبت ها را فرا گرفته و پس از عمل آن ها را دنبال کند.


به این محتوا رای دهید..

۵۱
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
دیدگاه ها:
 • صفری

  خیلی عمل خوبیه. کاش دوره نقاهت کوتاه بود و روند ساده ای داشت.

  مدیر سایت

  سلام. طول دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی بستگی به وضعیت شما داره. معمولا روز معاینه پزشک این مساله رو براتون روشن میکنه.

  3
  0
 • بهنوش مقیمی

  سلام. میشه بعد از ابدومینو برای از بین بردن جای زخم از لیزر استفاده کرد؟ جواب میده؟

سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000