مقالات ابدومینوپلاستی

رژیم غذایی و اصول تغذیه بعد از ابدومینوپلاستی

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

بعد از عمل ابدو چه بخوریم؟

رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم است. بیمار در روزهای اول باید رژیم ‌غذایی مشخصی داشته باشد تا مشکلات احتمالی برای او رخ نداده و به روند بهبودی کمک کند. البته رژیم غذایی باید پس از گذراندن دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم هم رعایت شود تا چربی موضعی مجددا در ناحیه شکم انباشته نشود و نتایج عمل را با مشکل مواجه نکند. علاوه بر این در هفته های آخر منتهی به عمل ابدومینوپلاستی باید از یک رژیم غذایی متعادل و سبک استفاده شود تا بدن برای عمل آماده باشد. جراح در این زمینه تغذیه بعد از عمل زیبایی شکم مشاوره های لازم را به فرد می دهد.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه غذاهایی بخورم؟

بسیاری از افرادی که قصد انجام این عمل را داشته و یا آن را انجام داده اند این سوال را می پرسند که بهترین رژیم غذایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی کدام است. این افراد علاوه بر رعایت مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید رژیم غذایی مناسبی نیز داشته باشند.

 • در دو هفته اول فرد باید به اندازه کافی آب بنوشد. در صورتی که آب کمتری به بدن برسد، دوره بهبودی افزایش می یابد.
 • برای بهبودی بهتر و سریع ‌تر می توان از مکمل زینک استفاده کرد. زینک در مواد غذایی همچون گوشت و آجیل وجود دارد.
 • بهتر است از مواد غذایی استفاده شود که حاوی ویتامین A و ویتامین  Cهستند. مصرف این ویتامین ها باعث جلوگیری از عفونت می شود.
 • مصرف آب میوه های طبیعی باید بیشتر از همیشه باشد.
 • در چند روز اول بعد از عمل ابدومینوپلاستی بهتر است غذاهای نرم مصرف شود. بهتر است غذاهایی مصرف شود که هضم آن ها راحت بوده و باعث دلپیچه نشود.

رژیم غذایی بعد از عمل زیبایی شکم شامل چه مواردی است؟

تغذیه یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر نتیجه جراحی زیبایی شکم است. به طور طبیعی اشتهای افراد پس از این عمل کمتر می شود اما باید توجه داشت که بدن در این دوره نیاز به انرژی بیشتری داشته و باید رژیم غذایی مناسب عمل ابدومینوپلاستی رعایت شود. بیمار باید در هفته های اول از غذاهای مقوی و کم حجم استفاده کند تا انرژی لازم برای بهبودی بدن تامین شود. پرخوری و عدم تحرک می تواند باعث رشد و تجمع دوباره چربی ها شود. بنابراین فرد پس از گذراندن دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی باید یک برنامه غذایی مناسب داشته و ورزش را منظم دنبال کند. علاوه بر این باید همواره میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار داد.

میوه های مفید بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بهتر است پس از انجام جراحی زیبایی شکم از مواد غذایی مقوی و میوه ها بیشتر استفاده شود. بهتر است از مواد غذایی استفاده شود که سرشار از پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. در این مدت بدن به ویتامین C نیاز ویژه ای دارد. به همین دلیل بهتر است از پرتقال و گوجه استفاده شود. از دیگر میوه هایی که مصرف آن ها پس از انجام ابدومینوپلاستی توصیه می ‌شود می ‌توان به آناناس و پرتقال اشاره کرد. مصرف آناناس باعث می ‌شود کبودی و تورم کاهش پیدا کند. همچنین مصرف سبزیجات پس از انجام این عمل بسیار مفید است.

غذاهای خون ساز بعد از عمل ابدومینوپلاستی

یکی از مواردی که باعث می ‌شود خون بیشتر و بهتری تولید شود، هوا و اکسیژن است. هر چه هوا تمیز تر باشد خون بهتری تولید می شود و اکسیژن رسانی به سلول ها سرعت می گیرد. غذاهای خون ساز پس از عمل ابدومینوپلاستی شامل موارد زیادی هستند. گندم و جو از جمله موادی هستند که به خون سازی کمک می کنند. بیمار می تواند در دوره نقاهت عمل از نان جو و گندم استفاده کند. گشنیز یکی دیگر از مواد غذایی است که مصرف آن در این مدت می ‌تواند موثر باشد. مصرف سوپ بلدرچین می تواند به خون سازی کمک کند. همچنین انار، سیب، آلبالو، زرشک و... از جمله مواد غذایی هستند که خاصیت خون سازی دارند. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین D، کلسیم و... هستند باعث خون سازی و بهبود زخم ها در مدت زمان کوتاهی می شوند.

مکمل های غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

همان طور که گفتیم تناسب رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار مهم بوده و به نتایج عمل و روند بهبودی کمک شایانی می کند. مکمل های غذایی شامل ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها، اسید آمینه و... می باشد که جراح این مکمل ها را برای بیمار تجویز می کند. مصرف این مکمل ها بخش مهمی از رژیم غذایی جراحی ابدومینوپلاستی بوده و باید به موقع و به میزان کافی مصرف شود. بعلاوه می توان از مواد غذایی و میوه هایی استفاده کرد که سرشار از مکمل‌ های غذایی مختلف هستند. تخم مرغ، پرتقال، آناناس، ماهی، انواع سبزیجات و... از جمله مواد غذایی هستند که هر کدام ویتامین ها و پروتئین های مفید زیادی را در خود دارند.

غذاهای ممنوع بعد از عمل زیبایی شکم

غذاهای ممنوع بعد از عمل ابدومینوپلاستی نیز شامل موارد متعددی است. علاوه بر اهمیت تغذیه بعد از ابدومینوپلاستی، بیمار باید مصرف برخی مواد غذایی را تا مدتی قطع کند. مصرف نمک باید تا دو هفته بعد از جراحی ابدومینوپلاستی قطع شده یا به حداقل برسد. همچنین بهتر است در این مدت از غذاهای چرب و شیرینی جات استفاده نشود. توصیه می شود مصرف غذاهای بد هضم قطع شده و نباید از غذاهایی که باعث دل پیچه، نفخ، اسهال و یبوست می شوند، استفاده کرد. در این مورد بهتر است با پزشک نیز مشورت شود. علاوه بر مواد غذایی، مصرف سیگار و الکل هم در این دوران ممنوع و خطر آفرین است.

مواد غذایی مقوی بعد از ابدومینوپلاستی

پروتئین ها

پروتئین یکی از اصلی ترین مواد برای بازسازی عضلات و بافت های بدن است و در روند بهبودی و دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی نقش بسیار مهمی ایفا می کند. از این رو مصرف غذاهایی مانند گوشت و ماهی، تخم مرغ و شیر بعد از جراحی نیاز است.

انواع سبزی و میوه جات

میوه های تازه از اصلی ترین موادی است که رد رژیم بعد از ابدومینوپلاستی باید گنجانده شود. سبزیجاتی مانند اسفناج، انواع کلم و گوجه فرنگی در این زمینه توصیه می شود.

مواد فیبردار مانند کربوهیدرات

سبزیجات و حبوبات بعد از ابدومینوپلاستی باعث تقویت عضلات شده و از تحلیل آن ها جلوگیری می کند. با مصرف این مواد احتمال یبوست کاهش یافته و راحتی بیشتری در بهبودی دیده می شود.

میوه و کمپوت آناناس

مصرف آناناس بر روند بهوبد یبعد از اعمال جراحی بسیار موثر است زیرا باعث کاهش التهاب شده و سرعت ترمیم بافتی را نیز بیشتر می کند.

ویتامین های خوراکی مانند E

به طور کلی مصرف انواع ویتامین ها مانند K و  Eبعد از هر عمل جراحی باید در اولویت قرار گیرد زیرا باعث سرعت بخشیدن به روند بهبودی شده و نتایج بهترین را حاصل می کنند.

چربی سالم

مصرف چربی های سالم مانند انواع آجیل و دانه های روغنی و همینطور روغن زیتون می تواند بر خلاف باور عموم نقش موثری در تنظیم متابولیسم بدن داشته باشند و روند ترمیم بعد از جراحی شکم را تنظیم کنند.

آب

آب از اصلی ترین ابزارها برای کاهش تورم ناسب از جراحی زیبایی شکم است. همچنین نوشیدن مقدار مناسب آب باعث دفع بهتر سموم شده و احساس گرسنگی کاذب را از بین می برد.


به این محتوا رای دهید..

۷۱
۴
( امتیاز : ۹۵%)
ارسال دیدگاه:
captcha
دیدگاه ها:
 • نازگل سعیدی

  سلام. یه سوال داشتم. ایا نتیجه عمل برگشت پذیره یا بعد از عمل باید رژیم سفت و سخت بگیریم؟

  مدیر سایت

  سلام دوست عزیز با توجه به اینکه عمل ابدو باعث جمع شدن پوست و بافت اضافه شکم میشه امکان برگشت و چاق شدن خیلی کمه. اما داشتن یه رژیم مناسب برای سلامتی خیلی توصیه میشه.

  6
  1
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

+989129241081