بارداری بعد از ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم
بارداری بعد از ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم
مقالات ابدومینوپلاستی

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی برای افراد مختلف یکسان نیست. تمام افرادی که متقاضی عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم هستند، فرم و سایز شکمی یکسانی نداشته و به همین دلیل روند جراحی و در نتیجه دوره بهبودی این عمل برای هر فرد با دیگری متفاوت است. عوامل زیادی بر طول دوره نقاهت و بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی تاثیر گذار هستند. از این عوامل می توان به مهارت جراح، وسعت عمل، میزان بافت برداشته شده، تایپ بدنی بیمار، سلامت عمومی و جنس پوست اشاره کرد. سن بیمار هم از فاکتورهای مهم موثر بر این مدت زمان است. بیمار باید این فرصت را برای بدن فراهم کند تا بازسازی شده و به حالت عادی بازگردد. ممکن است بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص شود که این مسئله توسط جراح مشخص می‌ شود. دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی با توجه به فاکتورهایی که ذکر شد، ممکن است بین 2 هفته تا 2 ماه باشد. افرادی که تغییرات گسترده در ناحیه شکم انجام می دهند مدت زمان بیشتر برای بهبودی کامل لازم دارند.

مقدار استراحت مورد نیاز بعد از ابدومینوپلاستی چقدر است؟

مقدار استراحت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به دلیل ماهیت تهاجمی این عمل مقداری از سایر روش های پیکرتراشی بیشتر است. به دلیل برش های نسبتا طولانی و اهمیت فشار نیاوردن بر این برش ها بهتر است بین 7 تا 10 روز در منزل استراحت داشت. البته این به معنی استراحت مطلق در تخت نیست و فرد می تواند بعد از 5 روز در منزل به آرامی قدم بزند تا خون به درستی در بدن گردش داشته باشد. بعد از این تاریخ و بهبود نسبی زخم ها می توان فعالیت های آرام خارج از منزل را نیز آغاز کرد. توصیه می شود اگر قصد انجام این جراحی را دارید و شاغل هستید، برای حداکثر دو هفته از محل کار مرخصی بگیرید تا با خیال راحت دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم خود را طی کنید.

چند روز بعد از ابدومینوپلاستی می توان سر کار رفت؟

زمان دقیق بازگشت به کار بعد از ابدومینوپلاستی به طور دقیق مشخص نیست و وابسته به ماهیت شغلی، حجم عمل و آمادگی بدن برای ریکاوری است. اگر شغل شما نیاز به سر پا ایستادن و تحرک زیادی دارد باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید. اگر شغل پشت میزی دارید می توانید با رعایت نکات خاصی زودتر از موعد به محل کار خود بازگردید. در صورت استفاده از درن آبکشی باید حتما قبل از بازگشت به محل کار، این درن ها توسط پزشک برداشته شود.

تغذیه مناسب در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی

تغذیه و رژِیم غذایی مناسب و رسیدن انواع مواد معدنی و مغذی به بدن می تواند دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی را تسریع و نتایج بهتری حاصل کند. به این منظور باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. مصرف آب به مقدار کافی از مهم ترین نکات است و می تواند بهبودی را سریع تر کند. مکمل زینک در التیام زخم ها بسیار موثر است و در مواد غذایی مانند گوشت به وفور یافت می شود. مصرف انواع ویتامین ها مانند E و K باید در برنامه قرار گیرد. میوه های طبیعی و آب آنها مانند آناناس هم تاثیر بسیار زیادی در کاهش التهاب و بهبودی دارند.

دوران نقاهت عمل مینی ابدو چقدر است؟

دوره نقاهت و بهبودی عمل مینی ابدومینوپلاستی به دلیل حجم کمتر جراحی کوتاه تر است. برش های ایجاد شده در این عمل کوتاه تر بوده و بافت برداشته شده هم کمتر است. همچنین در مینی لیفت شکم عضلات دیواره شکمی مورد جراحی قرار نمی گیرد. همه این موارد باعث می شود تا روند بهبودی بعد از این عمل سریع تر از حالت کامل باشد. با 4 تا 7 روز استراحت و رعایت می توان دوره نقاهت عمل مینی ابدومینوپلاستی را طی کرد. کلیه نکاتی که برای عمل کامل بیان شد باید در این مورد هم کاملا و با دقت رعایت شود.

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی شکم

روش انجام عمل زیبایی شکم به طول دوره نقاهت بستگی زیادی دارد. عمل مینی ابدومینوپلاستی و ابدو کامل از حجم و وسعت متفاوت و در نتیجه روند بهبودی متفاوتی برخوردار هستند. برای انجام عمل زیبایی شکم برش هایی به صورت عرضی و فاصله بین دو ران در زیر شکم ایجاد می ‌شود. به مرور زمان جای این برش ‌ها کمرنگ ‌تر شده اما از بین نمی رود. پس از بالا زدن پوست، عضلات شکم با استفاده از نخ های بخیه جذبی به هم نزدیک تر شده و ساختار مستحکم پیدا می کند. این کار باعث سفت شدن دیواره عضلانی شکم و باریک تر شدن کمر می شود. در ادامه چربی های اضافی شکم بریده و جدا شده و در صورت لزوم موقعیت جدیدی برای ناف تعیین شده و جابجایی صورت می گیرد. برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می شود. در عمل ابدومینوپلاستی برای تمام نقاط به غیر از ناف از بخیه های جذبی استفاده می شود. دوره نقاهت ابدومینوپلاستی نیمه از لیفت کامل شکم کوتاه تر است چرا که طول برش و تغییرات کمتری دارد و عضلات شکم هم دستکاری نمی شود.

مراحل ابدومینوپلاستی شکم

نکات مهم دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی

از جمله موارد مهمی که باید در دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم رعایت شود باید به نکات زیر اشاره کرد.

 • بیمار تا سه روز بعد از ابدومینوپلاستی در ناحیه تحت جراحی درد دارد. پس از گذشت این زمان درد به مرور کاهش می یابد و مصرف مسکن می ‌تواند برای آرام شدن مفید باشد. می ‌توان برای کاهش درد در هنگام استراحت و آرامش بیشتر، سر را بالاتر از سطح بدن قرار داد.
 • نباید تا چند هفته به انجام فعالیت های پرفشار و سنگین پرداخت.
 • از حبس کردن نفس و فشار به ناحیه شکم خودداری شود.
 • در صورتی که مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به خوبی انجام نشود ممکن است تورم برای مدت طولانی باقی بماند.
 • مصرف آناناس و آب کرفس منجر به کاهش تورم و کبودی می شود. البته این آب میوه ها باید در صورتی  مصرف شوند که فشار خون فرد پایین نباشد.
 • ترشح خونابه از درن های آبکشی تا چند روز طبیعی است و بعد از حدود ده روز این درن ها توسط پزشک جدا می شود.
 • بیمار باید در هفته اول و دوم برای ویزیت مجدد به مطب مراجعه کند.
 • تا چند روز افزایش ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است.
 • مصرف نمک و چربی باید به حداقل رسانده شود.
 • به هیچ وجه نباید سیگار، قلیان، الکل و... مصرف شود.
 • از خم شدن و برداشتن اجسام سنگین جدا خودداری شود.

اقدامات مورد نیاز در دوران نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی 

در مورد مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی به بیمار آموزش داده می شود که چگونه باید از محل خروج ترشحات مراقبت کرده و چگونه درن ها را تخلیه کند. علاوه بر این بیمار باید یاد بگیرد که چگونه پانسمان خود را عوض کند. معمولاً تا زمانی که برش‌ ها کاملا بهبود نیافته باید آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد التهاب خون مصرف شود.

باید از گن های مخصوص شکم استفاده کرده و این عمل را تا 6 هفته ادامه داد. استفاده از گن های مخصوص باعث کاهش طول دوران نقاهت ابدومینوپلاستی شکم می شود.

دوره نقاهت جراحی مینی ابدومینوپلاستی کوتاه ‌تر است. اما در این عمل هم تا 45 روز نباید به ناحیه عمل و بخیه ها فشاری وارد شود.

پس از انجام ابدومینوپلاستی چه نکاتی به بیمار آموزش داده می شود؟

 • نحوه مراقبت از بخیه ها
 • نحوه مراقبت از درن ها و روش کار با آنها
 • اقدامات ضروری در دوران نقاهت جراحی زیبایی شکم و فعالیت های ممنوع
 • زمان مراجعه مجدد به جراح
 • زمان لازم برای استراحت

اقدامات لازم در دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی در خانه

 • پس از انجام عمل و مرخص شدن، یک نفر باید بیمار را تا منزل همراهی کند.
 • تا دو الی سه روز بهتر است یکی از بستگان بیمار در منزل از او مراقبت کند.
 • نباید در خانه اقدام به جدا کردن درن ها کرد. این کار باید توسط پزشک یا دستیار وی انجام شود.
 • بیمار باید داروها، کرم‌ ها و پمادهای تجویز شده را تهیه کرده و در خانه به همراه خود داشته باشد.
 • مصرف الکل و سیگار در دوران نقاهت باعث تاخیر در پروسه ترمیم بدن شده و ممکن است مشکلاتی برای بیمار ایجاد کند.
 • بیمار در روزهای بعد باید به آرامی راه برود. این فعالیت باعث جلوگیری از لخته شدن خون در پاها می شود.
 • تا چند هفته نباید رانندگی کرد و هنگام نشستن در اتومبیل نیز نباید فشاری به شکم وارد شود.

به این محتوا رای دهید..

۵۶
۲
( امتیاز : ۹۷%)
ارسال دیدگاه:
captcha
دیدگاه ها:
 • نرگس زمانی

  سلام. من چند روزه ابدو انجام دادم. الان شکمم آب آورده و ورم کرده؟ به جراح خودم زنگ زدم گفت که طبیعیه. میخواستم مطمئن بشم که مشکلی پیش نیاد توروخدا راهنمایی کنید.

  مدیر سایت

  سلام. آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی و ورم تا حدی طبیعی هست و یک نوع واکنش طبیعی بدن محسوب میشه. اما اگر خیلی زیاد باشه و غیرطبیعی به نظر برسه باید حتما به جراحتون مراجعه کنید. توصیه میکنیم از گن مناسب هم استفاده کنید.

  5
  0
 • leyli

  سلام. من میخوام این عمل رو انجام بدم. دوران نقاهت بعد از عمل دقیقا چقدره؟ من کارمند هستم. میخوام ببینم چند روز مرخصی بگیرم خوبه؟ مرسی

  مدیر سایت

  سلام. دوران نقاهت اولیه عمل حدودا یک هفته تا 10 روز هست. بعد از 10 روز میتونین مجددا سر کا برید.

  2
  4
 • رضا

  سلام. خانومم میخواد این عمل رو انجام بده. ایا از الان که اول اسفنده تا عید خوب میشه؟؟

  مدیر سایت

  سلام. بله. تا عید حدودا 25 روز زمان باقی مونده و قطعا بهبودی نسبی رو بدست خواهند اورد. اما به احتمال زیاد و براساس نظر جراح، باید حتما از گن استفاده کنن

  0
  2
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

+989129241081