مقالات لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

لیپوساکشن نوعی عمل زیبایی است که با استفاده از دستگاه مکش، چربی های موضعی و زیرپوستی قسمت های مختلف بدن را استخراج می کند. در بسیاری از موارد ممکن است چربی های استخراج شده به کار آمده و برای حجم دهی به نقاط دیگر بدن تزریق شود. لیپوساکشن برای خارج کردن چربی های موضعی کاربرد دارد و بیشتر برای افرادی به کار می رود که نمی توانند با استفاده از ورزش و رژیم غذایی به فرم و سایز مورد نظر خود برسند. در ادامه به مراقبت های بعد از لیپوساکشن می پردازیم. انجام اقدامات ذکر شده و رعایت دقیق نکات مورد نیاز، نقش بسیار مهمی در نتیجه ایده آل جراحی و پیشگیری از بروز عوارض احتمالی لیپوساکشن ایفا می کند. انجام مراقبت های پس از لیپوساکشن می‌تواند تجربه جراحی بسیار آرام و بدون مشکل و پیچیدگی را برای فرد به ارمغان آورد.

مراقبت ها و اقدامات بعد از عمل لیپوساکشن شامل موارد زیر است.

 • در روزهای اول پس از انجام لیپوساکشن، وجود یک همراه برای مراقبت و کمک به بیمار ضروری است.
 • تا چند روز پس از انجام عمل باید به میزان کافی استراحت داشت.
 • بهتر است سر هنگام خواب بالاتر از بدن قرار گیرد. برای انجام این کار می توان از چند بالش استفاده کرد.
 • نباید روی پهلو ها خوابید.
 • تا چند هفته پس از عمل باید از گن مخصوص لیپوساکشن برای اندام مورد نظر استفاده کرد. این گن ها از نوع کششی است.
 • دستکاری و اعمال فشار به محل برش های عمل ممنوع است.
 • برای رفع تورم و کبودی بعد از عمل لیپوساکشن می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • مصرف آناناس می تواند به بهبود زخم و کاهش تورم کمک کند.
 • در روزهای اول از مایعات و غذا های نرم استفاده شود.
 • تا یک ماه بعد از جراحی لیپوساکشن نباید الکل و سیگار مصرف شود.
 • جراح داروهایی را برای بیمار تجویز می کند. این دارو ها باید تهیه و کاملا مصرف شوند.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون تا یک ماه پس از عمل ممنوع است.
 • برای بازگشت به کار تنها به چند روز استراحت نیاز است. برای فعالیت های روزمره مانند ورزش باید چند هفته صبر کرد.
 • قدم زدن و پیاده روی آرام به دلیل نقشی که در افزایش جریان خون دارد یکی از مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن محسوب می شود.

مشکلات شایع بعد از عمل لیپوساکشن

در ادامه به مشکلاتی که بعد از لیپوساکشن ممکن است برای فرد پیش آید، اشاره کرده و راهکارهای رفع آن ها را بیان می‌کنیم. این اقدامات و راهکارها نیز جزو مراقبت های پس از لیپوساکشن محسوب می شود. بیشتر مواردی که در ادامه ذکر می شود از علائم عمومی و کم خطری است که بعد از لیپوساکشن دیده می شود.

تورم پس از انجام لیپوساکشن

تمامی افراد پس از انجام لیپوساکشن دچار مقداری ورم می شوند. این ورم ها طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. دلیل ایجاد ورم بعد از لیپوساکشن، برش های ایجاد شده در بدن و تغییرات بافتی حاصل از جراحی است.

راه هایی برای کاهش تورم بعد از عمل لیپوساکشن وجود دارد. یکی از راه های کاهش ورم استفاده از گن مخصوص لیپوساکشن است. استفاده از این گن ها به بهبود زخم های بدن کمک کرده و کاهش تورم را سرعت می بخشد. برای جذب شدن ورم لازم است چند روز بعد از عمل لیپوساکشن از مصرف برخی مواد خوراکی مثل سدیم، نمک و نوشابه خودداری شود. توصیه می شود مصرف مایعات در این دوران افزایش یابد. همچنین مصرف چای دارویی، میوه جات و سبزیجات می ‌تواند مفید باشد. می‌توان در روزهای اول به انجام ورزش های سبک مثل پیاده روی پرداخت. پیاده روی آرام بعد از لیپوساکشن باعث خونرسانی و گردش خون بهتر شده و نقش مهمی در بهبودی سریع تر ایفا می کند.

آویزان شدن پوست پس از انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن عملی است که تنها برای خارج کردن چربی های موضعی کاربرد داشته و قادر به ایجاد تغییرات در پوست و کشیدن آن نمی باشد. بنابراین ممکن است پوست برخی از افراد بعد از عمل لیپوساکشن حالت شل و آویزان پیدا کند. البته این موضوع به کیفیت پوست و قدرت الاستیسیته آن هم بستگی دارد. اگر مقدار ذخایر چربی فرد بیش از حد بوده و پوست در نتیجه آن کشیده شده باشد، باید راه حل های جبرانی مثل ابدومینوپلاستی (برای رفع شل شدگی و افتادگی پوست شکم)، ماموپلاستی (برای رفع افتادگی سینه خانم ها)، ژنیکوماستی (برای رفع شل شدگی پوست سینه آقایان) و براکیوپلاستی (برای رفع شل شدگی و افتادگی پوست بازو) را در نظر گرفت. توصیه می شود برای بهبود این وضعیت از گن های مخصوص لیپوساکشن استفاده شود.

کبودی بعد از لیپوساکشن

از دیگر نشانه های طبیعی بعد از لیپوساکشن، کبودی و تغییر رنگ پوست ناحیه است. کبودی بعد از لیپوساکشن در اثر آسیب به مویرگ های بسیار طریف در ناحیه تحت جراحی ایجاد شده و با گذشت چند روز برطرف می شود. کبودی بعد از عمل لیپوساکشن زودتر از ورم برطرف شده و نشانه ای به جای نمی گذارد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از خطرات عمل لیپوساکشن مقاله عوارض لیپوساکشن رو مطالعه کنید.

طول دوره نقاهت لیپوساکشن

ضروری است که برای بهبودی راحت تر و سریع تر، مدتی پس از انجام عمل لیپوساکشن به اندازه کافی استراحت کرد. طول دوره نقاهت عمل لیپوساکشن کوتاه و راحت بوده و با رعایت نکات خاصی می توان پروسه بهبودی را سریع تر کرد. همه افراد دوست دارند پس از انجام هر عمل هرچه زود تر فعالیت های خود را از سر گیرند، اما عجله و خارج شدن از دایره اقدامات بعد از عمل لیپوساکشن، باعث بروز مشکل در روند بهبودی و ایجاد عوارض می شود. در روزهای اول دوره نقاهت لیپوساکشن فرد نباید کاملا بدون تحرک باشد و به کارهای ساده مثل قدم زدن آهسته بپردازد. نباید این کار را به حدی انجام داد که باعث خستگی شود. انجام هرگونه تحرک و ورزش باید توسط جراح تأیید شود. پس از گذراندن این دوران فرد باید رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزش منظم را در برنامه خود قرار دهد تا نتایج جراحی لیپوساکشن برای طولانی مدت باقی بماند.


به این محتوا رای دهید..

۱۷
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000