عمل شکستگی بینی چگونه انجام می شود؟

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

بینی برجسته ترین عضو صورت است. این عضو نقش مهمی را در تنفس و همچنین زیبایی ایفا می کند. در صورتی که این عضو دچار مشکل شود تنفس هم تحت تأثیر قرار می گیرد. همچنین بروز مشکل در این ناحیه می تواند باعث به هم خوردن تناسب و کاهش زیبایی شود. مشکلات زیادی ممکن است در ناحیه صورت به وجود آیند. یکی از شایع ترین مشکلاتی که در ناحیه استخوان صورت به وجود می آید شکستگی بینی است. دلیل اصلی این که بینی بیشتر از دیگر اعضای صورت دچار شکستگی می شود این است که بینی مقداری جلوتر از دیگر اعضای صورت قرار دارد. زمانی که این عضو دچار شکستگی می شود باید خیلی زود برای درمان اقدام شود. به دلیل این که همه شکستگی های بینی در یک سطح نیستند و مقدار شکستگی در همه یکسان نیست برای درمان هم از روشهای متعددی استفاده می شود. عمل بینی انواع و روش های زیادی دارد که یکی از این روشها عمل بینی شکسته است. برای انجام این عمل است به یک پزشک خوب مراجعه شود تا آسیب های وارد شده به خوبی برطرف شوند.

عمل شکستگی بینی چیست؟

جراحی بینی شکسته به عملی گفته می شود که برای رفع مشکلاتی که به دلیل شکستگی برای بینی به وجود آمده اند به کار گرفته می شود. این عمل به منظور بهبود وضعیت بیمار انجام شده و جنبه درمانی دارد. البته در مواردی هم مشاهده می شود که فرد میل دارد این عمل را همزمان با عمل جراحی زیبایی انجام دهد. در برخی از موارد هم جراح به دلیل آسیب های زیادی که بر اثر شکستگی به وجود آمده اند تصمیم می گیرد که از جراحی زیبایی بینی هم استفاده کند. زمانی که بینی دچار شکستگی می شود مشکلاتی همچون درد، ورم، کبودی، خونریزی و... را برای بیمار به وجود می آورد. در صورتی که این عارضه درمان نشود و شکستگی بینی به خوبی جوش نخورد مشکلات جدی را برای بیمار ایجاد خواهد کرد. برای درمان این عارضه باید به بهترین جراح شکستگی بینی مراجعه شود تا بهترین روش برای درمان بیمار انتخاب شود.

چه عواملی باعث شکستگی بینی می شوند؟

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند باعث شکستگی بینی شوند. معمولاً این مشکل زمانی برای فرد به وجود می آید که به بینی او ضربه ای وارد شود. در اکثر موارد وارد شدن ضربه به بینی توسط افراد دیگر باعث بروز این مشکل می شود. در برخی از موارد هم این مشکل به دلیل رخ دادن حادثه و وارد شدن ضربه رخ می دهد. در واقع هر ضربه ای می تواند باعث آسیب و شکستگی در ناحیه بینی شود. میزان شکستگی و آسیب وارد شده به شدت ضربه وارد شده بستگی دارد. در مواردی که این شکستگی خفیف باشد نیاز به عمل جراحی نیست. اما در صورتی که این ضربه شدید باشد و آسیب زیادی را به بینی وارد کند لازم است عمل جراحی انجام شود. در عمل جراحی استخوان شکسته بینی در جای مناسب خود قرار داده می شود. در صورتی که بیمار بخواهد عمل زیبایی هم با این عمل انجام می شود.

تشخیص شکستگی بینی

پس از اینکه فرد دچار این مشکل شود برای بررسی دقیق باید به یک پزشک مراجعه کند. جراح بینی می تواند با استفاده از معاینه فیزیکی شکستگی را به راحتی تشخیص دهد. در برخی از موارد شکستگی به حدی زیاد بوده که می توان با مشاهده بینی آن را تشخیص داد. اما جراح به این کارها بسنده نکرده و از آزمایش های مختلفی هم استفاده می کند تا میزان آسیب وارد شده به بینی را هم مشخص کند. ابتدا با استفاده از یک وسیله مخصوص پزشکی قسمت های داخلی و خارجی بینی را مورد بررسی قرار می دهد. ممکن است انجام این کار مقداری برای بیمار دردناک باشد. همچنین از بینی عکس برداری شده تا جزئیات بهتری به دست آید. در مواردی لازم است سی تی اسکن سر و صورت انجام شود. این آزمایش به طور دقیق مشخص می کند که چه آسیبی هایی به بینی وارد شده است. پس از انجام این کارهاست که جراح می تواند یک روش درست و مناسب با وضعیت بیمار را برای درمان انتخاب کند.

عمل شکستگی بینی چگونه انجام می شود؟

در مواردی که آسیب های زیادی به بینی وارد شده باشد از روش جراحی برای درمان انتخاب می شود. این عمل معمولاً چند ماه پس از شکستگی انجام می شود. این کار به دلیل کم شدن ورم بینی پس از چند ماه انجام می شود. قطعاً بدون ورم فرم بینی بهتر نمایان شده و جراح می تواند بهتر عمل را انجام دهد. هدف اصلی از این عمل این است که بینی به حالت قبلی و طبیعی خود باز گردد. افراد نباید این عمل را با عمل زیبایی اشتباه بگیرند. البته این امکان وجود دارد که این جراحی به همراه عمل زیبایی انجام شود. این کار زمانی انجام می شود که بیمار میل دارد علاوه بر رفع مشکلات به وجود آمده تغییراتی در ظاهر بینی او ایجاد شود. به این عمل سپتورینوپلاستی گفته می شود. جراح باید حتماً توجه داشته باشد که عمل را 3 تا 6 ماه پس از آسیب دیدگی انجام دهد. در صورتی که فرد به سن بلوغ نرسیده باشد لازم است صبر کرد تا سن آن ها به بلوغ برسد سپس آن ها را عمل کرد. این کار به این دلیل است که رشد صورت آن ها متوقف شود.

مراحل جراحی شکستگی بینی

اولین مرحله ای که باید به آن پرداخت تشخیص مشکل به وجود آمده و انتخاب روش جراحی برای درمان است. پس از آن باید چند ماه صبر کرد تا ورم از بین برود و سپس درمان را آغاز کرد. در این دوره داروهایی برای بیمار تجویز می شود که باید آنها را مصرف کند. همچنین ممکن است بینی گچ گرفته شود. پس از گذشت این دوره و فروکش کردن ورم عمل انجام می شود. جراح می تواند این عمل را به حالت بسته انجام دهد. به این گونه که هیچ برشی در ناحیه خارجی بینی ایجاد نشده و برش ها در داخل انجام می شوند. هدف جراح این است که بینی را در حالت قبلی خود قرار دهد. به این دلیل برش هایی را در داخل بینی ایجاد کرده و تغییرات لازم را ایجاد می کند. در صورت لزوم در حین انجام عمل از داروی بیهوشی استفاده می شود.

علائم شکستگی بینی کدامند؟

ممکن است فرد پس از وارد شدن هر ضربه ای به صورت احساس کند که بینی او دچار شکستگی شده است در صورتی که این اتفاق نیفتاد است. این عارضه قطعاً علائمی را به همراه دارد که پس از مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کرد. اگر می خواهید با علائم این آسیب آشنا شوید این قسمت را مطالعه کنید.

علائم شکستگی بینی

 • دردی در ناحیه بینی و اطراف آن به وجود می آید. شدت این درد زیاد بوده به گونه ای که در مواردی غیر قابل تحمل است. در شکستگی های خفیف این درد کمتر است.
 • در برخی از موارد شکستگی باعث تغییر شکل بینی می شود به گونه ای که بینی دچار کجی یا خم شدگی می شود.
 • در ناحیه بینی و اطراف آن تورم به وجود می آید. این ورم در همه یکسان نیست. در برخی از موارد ورم باعث می شود بینی کج به نظر برسد.
 • یک نشانه دیگر که این عارضه دارد خونریزی بینی است. این خونریزی ممکن است در همه موارد به وجود نیاید. در چنین مواردی کبودی در بینی به وجود می آید. در برخی از شکستگی های شدید فرد در تنفس با مشکل رو به رو می شود.

هزینه عمل بینی شکسته شده در سال 1401

هزینه جراحی بینی شکسته شده در سال 1401 به عوامل زیادی بستگی دارد و دارای مقدار معین و مشخصی نیست. همه این پارامترها روی هزینه جراحی تأثیرگذارند. بنابراین نمی توان گفت که این عمل برای همه باید با یک قیمت انجام می شود. یک عامل مؤثر در این زمینه میزان آسیب وارد شده به بینی است. هر چه این آسیب جدی تر و بیشتر باشد مدت زمان عمل هم افزایش یافته و دستمزد جراح هم بالا می رود. همچنین این موضوع روی هزینه های مرکز جراحی تأثیر می گذارد. مراکز جراحی بر اساس مدت عمل و تجهیزات خود هزینه ای را دریافت می کنند که باید در نظر گرفته شود. مهارت دستیاران جراح هم در تعیین قیمت عمل تأثیر دارد. در سال 1401 این قیمت مقداری افزایش یافته و جراحی بینی شکسته با هزینه بیشتری نسبت به پارسال انجام می شود. در صورتی که در کنار این درمان عمل زیبایی هم انجام شود هزینه ها بالاتر می رود.

آیا درمان شکستگی بینی بدون جراحی امکان پذیر است؟

در برخی از موارد شکستگی بینی بدون استفاده از روشهای غیر جراحی درمان می شود. معمولاً در مواردی که بینی آسیب جدی ندیده باشد و تیغه آن جابجا نشده باشد از روشهای غیر جراحی استفاده می شود. برای درمان بیمار باید یک هفته صبر کرد تا ورم بینی او بخوابد پس از آن اقدام شود. البته قبل از آن باید به متخصص مراجعه شود. در این مدت باید از داروهایی که به منظور کاهش درد و التهاب تجویز شده اند استفاده شود. همچنین می توان برای کاهش ورم و درد از کمپرس یخ استفاده کرد. نباید یخ را به طور مستقیم به بینی چسباند. همچنین باید در این مدت سر بالاتر از بدن قرار گیرد. پس از گذشت این زمان درمان آغاز می شود. جراح سعی می کند بینی را در جای مناسب خود جا بیاندازد. این کار مقداری دردناک بوده و به همین دلیل در حین انجام آن از داروی بی حسی استفاده می شود. پس از انجام این کار روی بینی گچ گرفته می شود تا بدون تکان خوردن جوش بخورد.

آیا امکان جراحی زیبایی بینی همزمان با جراحی بینی شکسته وجود دارد؟

این امکان وجود دارد که این دو عمل با هم انجام شوند. در صورتی که بیمار از فرم بینی خود راضی نباشد این امکان وجود دارد که این دو جراحی در یک زمان و با هم انجام شوند. این موضوع باعث می شود که هزینه جراحی زیاد شود. برای انجام این عمل ابتدا آسیبهای وارد شده به بینی بر طرف می شود. تیغه بینی باید در جای مناسب خود قرار گیرد. پس از رفع این مشکلات عمل زیبایی انجام می شود. بهتر است برای انجام این عمل ها از روش باز استفاده شود. دلیل بالا بودن قیمت این جراحی بالا رفتن زمان انجام این درمان و انجام دو روش به صورت همزمان است. برای انجام این عمل ها باید به جراحی مراجعه شود که در انجام هر دو روش جراحی مهارت بالایی داشته باشد.

اقدامات قبل از جراحی شکستگی بینی

اقدامات قبل از عمل شکستگی بینی دارای اهمیت بالایی بوده و باید جدی گرفته شوند. بیمار قبل از انجام این جراحی مدتی استراحت می کند تا ورم بینی او فروکش کند. در این مدت زمان باید به این اقدامات عمل کند تا در زمان انجام جراحی آمادگی لازم را داشته باشد.

 • در این مدت زمان فرد باید مراقب باشد ضربه به بینی وارد نشود.
 • فرد باید در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهد. همچنین باید سعی داشته باشد به حالت طاق باز بخوابد.
 • تا چند هفته پس از شکستگی بینی نباید رابطه جنسی برقرار کرد.
 • برای این که در حین عمل مشکلی به وجود نیاید سیگار و الکل مصرف نشود.
 • تا زمانی که جراح توصیه دارد از داروهای ضد درد و التهاب استفاده شود.
 • همان طور که جراح می خواهد آزمایش ها انجام شده و نتایج ارائه شوند.
 • در هفته های اول باید سعی کرد آب به بینی نرسد.
 • از غذاهای مقوی و سرشار از ویتامین و پروتئین استفاده شود.

مراقبتهای بعد از جراحی شکستگی بینی

پس از انجام عمل هم لازم است اقداماتی انجام شوند. انجام این اقدامات ضروری بوده و نباید پشت گوش انداخته شوند. جراح یا همکاران او قبل از مرخص شدن بیمار در مورد این مراقبتها با او صحبت می کنند. بیمار باید این مراقبتها را به خاطر سپرده و به آنها عمل کند.

مراقبت های بعد از عمل شکستگی بینی

تا یک هفته از خوردن غذاهای چرب و پر نمک خودداری شود. بهتر است فرد چند ساعت پس از عمل ابتدا آب و مایعات بخورد. تا چند روز نباید از میوه هایی استفاده شود که اسیدی هستند. همچنین مصرف الکل ممنوع است.

 • بیمار باید شب ها به حالت طاق باز خوابیده و سر را بالاتر از بدن قرار دهد.
 • تا زمان بهبود زخم ها نباید آب با صورت تماس داشته باشد.
 • برای کاهش درد و عفونت باید داروها تهیه و مصرف شوند. خارج از دستور پزشک نباید هیچگونه دارویی مصرف شود.
 • فرد باید مراقب باشد هیچگونه فشاری و ضربه ای به بینی وارد نشود.
 • فرد باید در این دوره مصرف آب و مایعات را افزایش دهد. بهتر است از آب میوه های طبیعی استفاده شود.
 • پس از یک هفته باید برای معاینه به جراح مراجعه شود.

آیا بیمه هزینه این عمل را پرداخت می کند؟

جراحی بینی شکسته شده یک عمل درمانی است و جنبه درمانی دارد. انتظار می رود که شرکت های بیمه گر به این درمان هم کمک هزینه ای را پرداخت کنند. در مواردی ممکن است لازم باشد قبل از ارائه این خدمات ابتدا نماینده بیمه بررسی های لازم را انجام دهد و پس از آن خدمات ارائه داده شود. میزان این خدمات به شرکت بیمه و نوع آن بستگی دارد. درصورتی که همراه با این درمان، عمل جراحی زیبایی هم انجام شود ممکن است خدمات بیمه ای به آن ارائه داده نشوند. شرکت های بیمه به عملهای زیبایی خدمات نمی دهند.

هزینه جراحی بینی در بیمارستان دولتی

هزینه عمل کردن بینی شکسته در بیمارستان دولتی ارزان تر از بیمارستان های خصوصی است. خدمات این بیمارستان ها نسبت به بیمارستان های غیر دولتی با هزینه کمتری ارائه می شوند. بنابراین بیمار باید سعی داشته باشد در این بیمارستان ها یک جراح خوب را پیدا کرده و عمل را به او بسپارد. دلیل کم بودن هزینه ها در این بیمارستان ها این است که این بیمارستان ها علاوه بر هزینه ای که دریافت می کنند بودجه سالیانه هم دارند. از طرفی این بیمارستان ها با سازمان های بیمه ای زیادی هم قرار داد داشته و با آنها کار می کنند. بنابراین بیماران می توانند با هر نوع بیمه ای در این بیمارستان ها بستری و درمان شوند. معمولاً جراحان خوبی با این بیمارستان ها همکاری دارند. عوامل مؤثر در هزینه این عمل زیاد هستند که می تواند روی هزینه این عمل تأثیر بگذارند. قیمت عمل ترمیم شکستگی بینی به همین دلیل دارای مقدار مشخصی نیست. یکی از عواملی که باعث وجود نوسان در هزینه جراحی ترمیم شکستگی بینی می شود متفاوت بودن وضعیت بیماران است. قطعاً این امکان وجود ندارد که همه بینی ها بر اثر شکستگی به یک اندازه آسیب ببیند. یک عامل دیگر روش درمان است. روشهای جراحی با هزینه بیشتری انجام می شوند. از طرفی هرچه مهارت جراح بالاتر باشد این هزینه هم بالا می رود. دستمزد دستیاران جراح هم روی قیمت کلی مؤثر است. یک عامل دیگر مرکز جراحی است. این مرکز هزینه ها را بر اساس مدت انجام عمل و تجهیزات مشخص می کنند. در صورتی که لازم باشد عمل زیبایی هم انجام شود این هزینه خیلی بیشتر می شود. در واقع در این موارد جراح هزینه دو عمل را دریافت می کند. این موارد باعث می شوند که این عمل دارای هزینه یکسان و مشخصی نباشد. در صورتی که فرد دارای یک بیمه خوب باشد مقدار زیادی از این هزینه ها به او باز گردانده می شوند.

آیا عمل بینی شکسته شده با لیزر امکان پذیر است؟

بسیاری از افراد از ما سوال می کنند که آیا این امکان وجود دارد که بینی شکسته شده را با استفاده از لیزر درمان کرد. پاسخ ما به این افراد خیر است. به طور کلی امروزه لیزر در علم پزشکی کارایی زیادی ندارد. در عملهای بینی تنها می توان با استفاده از لیزر برش هایی را ایجاد کرد. در حین جراحی ترمیمی شکستگی بینی لازم است تیغه در جای قبلی و مناسب خود قرار گیرد که انجام این کار با استفاده از لیزر امکان پذیر نیست. در برخی موارد مشاهده می شود که برخی صفحات ادعا دارند که می توانند این کار را انجام دهد. باید بیان کنیم که این مطالب تنها برای بازار گرمی و جلب توجه افراد بارگذاری می شوند. افراد باید آگاهی خود را بالا ببرند تا فریب این افراد را نخورند.

بهترین دکتر عمل شکستگی بینی در تهران

بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در تهران فردی است که بتواند این عمل را به خوبی انجام دهد. این جراح باید بتواند از روشهای غیر جراحی هم در موارد لازم استفاده کند. همچنین باید بتواند دیگر عملهای رشته خود را به خوبی انجام دهد. این جراح ابتدا باید بتواند در تشخیص این عارضه و مقدار آسیب آن بهترین عملکرد را داشته باشد. پس از آن باید بتواند روش مناسب وضعیت بیمار را انتخاب کند. همچنین باید در انجام عمل زیبایی بینی تبحر بالایی داشته باشد تا در صورت لزوم هر دو عمل را با هم انجام دهد. جراحی بهترین است که همکاران و دستیاران او هم از بین بهترین و حرفه ای ترین افراد انتخاب شده باشند. یک جراح حرفه ای چند ماه صبر می کند تا ورم بینی و صورت از بین برود و پس از آن به انجام جراحی می پردازد. همچنین باید از بیمار بخواهد که پس از درمان هم در جلسات متعددی به او مراجعه کند تا وضعیت او بررسی شود.

عمل بینی شکسته قدیمی با بینی تازه شکسته چه تفاوتی دارد؟

به طور کلی این عملهای درمانی باید حداقل 3 ماه پس از وقوع این مشکل انجام شوند. اما اگر این مدت زمان افزایش یابد انجام عمل سخت می شود. در چنین مواردی استخوان بینی جوش می خورد و فرم آن به شکل جدیدی در می آید. با این شرایط ممکن است لازم باشد استخوان بینی شکسته شود و در جای جدید خود قرار گیرد. در اکثر موارد توصیه می شود برای درمان این موارد از روش جراحی استفاده شود. در صورتی که بیمار در زمان مقرر برای درمان اقدام کند خیلی راحت تر درمان می شود و دیگر نیازی به این کارها نیست. در موارد زیادی افراد در زمانی که جراح مشخص کرده است به او مراجعه کرده اند و بینی آنها به حالت قبلی خود بازگشته است؛ با این که بر اثر شکستگی آسیبهای جدی به بینی وارد شده است.


به این محتوا رای دهید..

۱
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000