مقالات عمل بینی

عفونت بعد از عمل بینی و راههای جلوگیری از عفونت بعد از جراحی بینی

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

عمل بینی دارای عوارض بسیاری است که یکی از آنها عفونت است. عفونت بینی بعد از عمل ممکن است در موارد زیادی به وجود آید. این عفونت در اکثر موارد جدی نبوده و با استفاده از دارو از بین می رود. جراح برای این که این عفونت بروز پیدا نکند دارو هایی را برای بیمار تجویز می کند. با استفاده از این دارو ها و توجه به دیگر توصیه های جراح امکان بروز این عفونت به صفر می رسد. این عفونت معمولاً در ناحیه بخیه ها و سوراخ های بینی به وجود می آید. وجود عفونت در بدن می تواند سلامت فرد را به خطر بیاندازد. همچنین می تواند باعث بوی بد بینی شود. در صورتی که فرد پس از جراحی دچار عفونت شود زخم های او هم خیلی دیرتر بهبود می یابند. در ادامه بیشتر به این عارضه و راه های درمان آن ها می پردازیم.

دلایل عفونت بینی بعد از جراحی چیست؟

دلیل اصلی بروز عفونت بعد از عمل بینی رسیدن آلودگی به ناحیه عمل شده است. این آلودگی می تواند از راههای مختلفی به بینی برسد. در صورتی که آب آلوده به بینی برسد امکان به وجود آمدن این عارضه بیشتر می شود. همچنین اگر فرد پس از عمل نظافت فردی را رعایت نکند ممکن است دچار این مشکل شود. به طور کلی برای جلوگیری از عفونت توصیه می شود که آب به محل زخم ها نرسد. تماس آب با زخم های تازه می تواند امکان بروز عفونت را افزایش دهد. در برخی از موارد هم عفونت به دلیل آلوده بودن لوازم پزشکی به وجود می آید. جراح باید از وسایل پزشکی استریل شده و پاکیزه استفاده کند. در صورتی که فرد در مکان های آلوده قرار گیرد هم امکان بروز این مشکل بالا می رود. فرد باید تا جایی که می تواند به توصیه پزشک توجه کرده و نظافت شخصی را رعایت کند تا احتمال بروز این عارضه کاهش یابد.

عوارض عفونت بینی پس از عمل

حدود 4 درصد از افراد پس از انجام این جراحی دچار عفونت می شوند که می تواند مشکلاتی را برای این افراد به وجود آورد. یکی از این عوارض بوی بد است. همچنین این عارضه باعث می شود که زخم ها خیلی دیر بهبود یابند. در برخی از موارد که عفونت جدی باشد ممکن است نتیجه عمل هم تحت تأثیر آن قرار گیرد. این عفونت ممکن است در یک جای دیگر از بدن وجود داشته و از طریق خون به بینی منتقل شود. در چنین مواردی باید منشاء بروز عفونت از بین برود. از طرفی ممکن است پس از انجام این عمل و بروز این مشکل عفونت به دیگر نقاط بدن هم نفوذ پیدا کند.

دلیل بوی بد بینی بعد از عمل

پس از انجام رینوپلاستی ممکن است احساس بوی بد در ناحیه بینی وجود داشته باشد. این مشکل می تواند روی بوی دهان هم تأثیر بگذارد. به دلیل وجود این بو در بینی، خود فرد بیش از هر کسی از آن اذیت می شود. عوامل مختلفی می تواند باعث این بو باشند که تنها یکی از آنها عفونت است. در برخی از موارد این بو به دلیل وجود نخ های بخیه و یا لختگی خون در بینی به وجود می آید. اما فرد نباید احتمال بدهد بوی بد بینی او دلیلی غیر از عفونت دارد و زمانی که این بو را احساس می کند حتماً به جراح مراجعه کند. جراح یا بینی فرد را شستشو می دهد و یا برای او آنتی بیوتیک تجویز می کند.

دلیل احساس بوی بد بعد از جراحی بینی

درمان عفونت بعد از جراحی بینی

برای درمان عفونت بینی معمولاً از دارو استفاده می شود. در صورتی که فرد پس از جراحی دچار عارضه شود جراح اسپری های ضد عفونی کننده را برای او تجویز می کند. این اسپری ها علاوه بر جلوگیری از عفونت بوی بد بینی را هم از بین می برند. همچنین از دارو های آنتی بیوتیک هم برای فرد استفاده می شود. در صورتی که عفونت به خون برسد و با استفاده از دارو نتوان آن را رفع کرد فرد باید بستری شود و تا زمانی که این عارضه از بین نرفته مرخص نشود.

پماد ها و داروهای رفع عفونت بینی

در صورتی که این عفونت ها بیش از حد باشند جراح پمادهایی را برای بیمار تجویز می کند. معمولاً از پمادهایی همچون جنتامایسین و موپروسین استفاده می شود. در هر بار مصرف باید مقداری از پماد روی یک گوش پاک کن مالیده شده و در محل عفونت قرار داده شود. این کار باید به آرامی انجام شود. فرد باید به اندازه ای که جراح برای او تجویز کرده است پماد مصرف کند.

آنتی بیوتیک

اصلی ترین دارویی که برای مقابله با عفونت مورد استفاده قرار می گیرد آنتی بیوتیک است. جراح معمولاً پس از جراحی این داروها را برای فرد تجویز می کند و مشخص می کند که تا چه زمانی از آنها استفاده کند. یکی از دلایلی که افراد دچار عفونت بعد از رینوپلاستی می شوند استفاده نکردن از این داروها و رعایت نکردن  توصیه ها و دستورالعمل های جراح است. هر زمان که زخمی در بدن به وجود بیاید فرد باید بداند که در آن ناحیه امکان بروز عفونت وجود دارد.

شستشوی بینی بعد از عمل

تا دو هفته نباید آب به محل عمل برسد. بنابراین نباید تا پایان این زمان بینی را شستشو داد. پس از این دوره بیمار می تواند استحمام کند. باید مراقب باشد که مواد شوینده به داخل بینی نفوذ نکند. برای شستشو دادن داخل بینی هم می تواند از سرم های شستشو استفاده کند. این سرم ها می تواند از بروز عفونت هم جلوگیری کند.

نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل

برای تمیز کردن بینی، فرد باید دو هفته صبر کند. تا قبل از این زمان نباید هیچ گونه تلاشی برای تمیز کردن بینی انجام شود زیرا ممکن است فشاری به آن وارد شود. تا زمانی که زخم ها به بهبودی اولیه نرسیده و دو هفته نگذشته باشد نباید آب به زخم ها برسد. پس از گذشت این زمان فرد می تواند یک گوش پاک کن را به سرم شستشو آغشته کرده و بینی را به آرامی تمیز کند. جراح در این باره بیمار را راهنمایی می کند. نباید با استفاده از این گوش پاک کن ها فشاری به بینی وارد شود.

تمیز کردن بینی بعد از جراحی

علائم عفونت بعد از جراحی

  • یکی از علائمی که این عارضه دارد بهبود نیافتن زخم ها پس از گذشت زمان طولانی است.
  • یکی دیگر از علائم این عفونت بوی بد بینی است. به همین دلیل با بروز هر بوی بدی در بینی نباید به دنبال دلیل آن گشت و برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه شود.
  • عفونت به طور کلی می تواند باعث خستگی مزمن به طور طولانی مدت شود.
  • یکی دیگر از علائمی که البته در برخی از افراد به وجود می آید تعریق شبانه است.
  • احساس سوزش و درد در ناحیه بینی هم می تواند نشانه این بیماری باشد.

به این محتوا رای دهید..

۵
۰
( امتیاز : ۱۰۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000