مقالات جراحی پلاستیک

خطرات و عوارض پروتز باسن

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

پروتز باسن نیز مانند اعمال جراحی زیبایی دیگر از عوارض و خطراتی برخوردار است. خطرات و عوارض پروتز باسن شامل عدم تقارن، هماتوم یا خونریزی، نکروز چربی، سروما، عفونت و ... هستند. ما در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین عوارض پروتز باسن که ممکن است هر شخصی را درگیر خود کند، اشاره کنیم. فراموش نکنید انتخاب یک پزشک متخصص و توجه کردن به توصیه‌های او می‌تواند از خطرهای پروتز باسن شما را در امان نگه دارد.

درد پس از پروتز باسن

در ساعات ابتدایی پس از جراحی پروتز باسن بروز درد کاملاً طبیعی است، اما اگر این درد تداوم داشت و باعث آزار شما شد، بهتر است در این صورت با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان روند بروز عوارض پروتز باسن قرار دهید تا از خطرات دیگر جلوگیری کرده باشید.

کبودی و هماتوم بعد از پروتز باسن

اگر پروتز باسن در جای درستی قرار نگیرد، ممکن است باعث ایجاد خون مردگی در برخی نواحی از باسن شود. این کبودی‌ها در ظاهر باسن خود را نشان می‌دهند و در حالت بدتر می‌توانند عفونت را برای بیمار به همراه داشته باشند.

عفونت بعد از پروتز باسن

اگرچه بروز عفونت بعد از پروتز باسن یکی از نادرترین عوارض پروتز باسن است اما برای جلوگیری از بروز این عارضه بهتر است از خاراندن جای بخیه‌ها و لمس آن‌ها جداً اجتناب کنید. همچنین سعی کنید جای زخم‌ها را همیشه تمیز نگه دارید و شست و شو با آب و صابون را در این ناحیه فراموش نکنید. در صورت مشاهده نشانه‌ای کوچک از بروز عفونت حتماً پزشک خود را مطلع کنید.

خونریزی بعد از پروتز باسن

یکی از خطرات پروتز باسن که گاهی برای افراد اتفاق می‌افتد خونریزی است. اگر خونریزی بعد از پروتز باسن زیاد و غیرمعمول باشد بهتر است پزشک خود را در جریان بگذارید، زیرا ممکن است شما به عمل جراحی مجدد نیاز داشته باشید.

بی حسی بعد از پروتز باسن

یکی دیگر از خطرات پروتز باسن بروز بی‌حسی است. گاهی ممکن است پروتز، در نزدیکی بافت‌های عصب سیاتیک بیمار قرار بگیرد و عصب‌های آن ناحیه را مورد فشار قرار دهد که نتیجه این امر بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر تا مچ پا می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهترین کار، مراجعه به یک پزشک متخصص و باتجربه است.

جای بخیه یا اسکار بعد از پروتز باسن

گاهی برخی افراد به دلیل سابقه ایجاد زخم‌های کلوئیدی بهتر است بیشتر مراقب زخم‌های خود باشند تا از ایجاد کلوئید در ناحیه باسن پیشگیری کنید. گاهی نیز به دلیل داشتن این مشکل بزرگ، بهتر است از انجام این عمل انصراف دهید. اگر جای بخیه بعد از پروتز باسن سفت شود باعث سفت شدن باسن شده و نیاز به جراحی مجدد وجود دارد.

در حالت دیگر به دلیل قرار گرفتن بخیه در نواحی نزدیک مقعد احتمال عفونت نیز در این قسمت بالاست. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی برای جای بخیه یا اسکار بعد از پروتز باسن بهتر است به توصیه‌های پزشک متخصص خود به خوبی عمل کنید.

عدم تقارن بعد از جراحی پروتز باسن

گاهی پزشک به دلیل نداشتن مهارت کافی، ممکن است پروتزهای سیلیکونی را بالاتر یا پایین‌تر از جای درست خود قرار دهد و باعث به وجود آمدن عدم تقارن در باسن فرد شود. در صورت بروز عدم تقارن بعد از جراحی پروتز باسن، باید جراحی اصلاحی آن توسط پزشک انجام شود.

انقباض کپسولی بعد از جراحی پروتز باسن

انقباض کپسولی بعد از جراحی پروتز باسن یکی از عوارضی است که ممکن است بعد از پروتز باسن به آن دچار شوید. گاهی ممکن است بافت‌های اسکار اطراف پروتز سفت شوند و این مشکل می‌تواند باعث سفت شدن بیش از حد باسن شما شود. برای از بین بردن این حالت باید به پزشک مراجعه کنید تا عمل جراحی اصلاحی روی شما انجام شود.

جابه جایی پروتز بعد از عمل پروتز باسن

جابه‌جا شدن پروتز در هنگام استفاده از عضلات باسن یک امر طبیعی است اما اگر این جابه‌جایی باقی بماند و پروتز را از جای اصلی خود خارج کند می‌تواند یکی از عوارض پروتز باسن تلقی شود. این جابه‌جایی پروتز، باعث تغییر شکل در باسن شما می‌شود و در نهایت باید به پزشک مراجعه کرده و جراحی اصلاحی صورت گیرد. برای پیشگیری از این عارضه کافی است توصیه‌های پزشک را قبل و بعد از انجام پروتز باسن به درستی انجام دهید.

سروما بعد از پروتز باسن

یکی از عوارض رایجی که بعد از پروتز باسن ممکن است رخ دهد بروز سروما است. سروما به تجمع آب در محل زخم‌ها گفته می‌شود. اگر مهارت و تخصص پزشک پایین باشد، احتمال بروز سروما وجود دارد.

پارگی پروتز باسن

یکی از شایع‌ترین عوارض پروتز باسن پارگی آن است. در این وضعیت، پروتز باسن پاره شده و مواد سیلیکونی از آن خارج می‌شود که ممکن است منجر به جابه‌جایی پروتز و عفونت در آن ناحیه شود. در صورت بروز چنین اتفاقی هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است احتیاج به عمل جراحی اصلاحی پیدا کنید. لازم به ذکر است که این عارضه خود را با درد و تغییر در اندازه پروتز نشان می‌دهد.

درد عصبی بعد از پروتز باسن

گاهی برخی مراجعان بعد از جراحی دارای مشکلاتی مانند درد عصبی ناشی از قراردادن یک جسم خارجی در داخل بافت‌ها هستند. زیرا پروتزها می‌توانند به دلیل نزدیکی به بافت عصبی فرد، آن‌ها را تحت فشار قرار دهند. یک پزشک باتجربه با شناسایی احتمال چنین بروز این عارضه می‌تواند نتایج بهتری از عمل جراحی خود بگیرد.

کاهش عوارض پروتز باسن

بهترین راه برای کاهش عوارض پروتز باسن این است که در وهله اول شما یک پزشک متخصص و با مهارت بالا برای انجام این عمل انتخاب کنید. مورد مهم دیگر که باید بعد از انجام پروتز باسن رعایت کنید تا عوارض کم‌تری را تجربه کنید، توجه به توصیه‌های پزشک شما و انجام آن‌ها به درست‌ترین شکل ممکن است.

آیا جراحی پروتز باسن خطرناک است؟

آیا جراحی پروتز باسن خطرناک است؟

هر عمل جراحی می‌تواند خطراتی در پی داشته باشد. یکی از مشکلاتی که وجود دارد تقاضای بیماران برای کاشت پروتز بزرگ‌تر از عضله آن‌هاست که این امر باعث خروج پروتز از عضله می‌شود و در نتیجه پارگی پوست و عضله را در پی خواهد داشت. یکی دیگر از خطرات پروتز باسن، عفونت زخم‌های آن است زیرا برش‌ها دقیقاً در نزدیکی مقعد خورده می‌شوند و احتمال عفونت را در فرد بالا می‌برند.

البته تمام این خطرات و عوارض پروتز باسن می‌تواند با شیوه درست جراحی، انتخاب پروتز مناسب و مراقبت‌های درست پس از جراحی به حداقل برسد.


به این محتوا رای دهید..

۰
۰
( امتیاز : ۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000