مقالات جراحی پلاستیک

همه چیز درباره عمل های زیبایی سینه

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

انواع جراحی زیبایی سینه

جراحی سینه ممکن است به دو دلیل عمده انجام شود. در مواردی عمل جراحی جنبه زیبایی داشته که در دسته عمل های زیبایی سینه قرار می گیرد و در اکثر موارد افراد به این دلیل عمل را انجام می دهند. ماموپلاستی کاهشی و ماموپلاستی افزایشی جزو این دسته هستند. اما در مواردی ممکن است سلامت بیمار در خطر باشد و عمل جنبه درمانی داشته باشد. این عمل ها به تشخیص جراح انجام شده و به سلامتی بیمار کمک می کنند. در ادامه به انواع عمل های سینه از نظر درمانی و زیبایی می پردازیم.

انواع عمل های زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه شامل تمام روش هایی است که به منظور ارتقاء زیبایی سینه انجام می ‌شوند. برخی از این عمل ها برای کاهش حجم و برخی برای افزایش حجم سینه انجام می ‌شوند که به آن ها ماموپلاستی کاهشی و افزایشی می ‌گویند. در روش‌های کاهشی مقداری از چربی و گاها بافت سینه خارج می ‌شود. این روش به شاخه های زیادی تبدیل می ‌شود، در جراحی زیبایی سینه افزایشی حجم سینه افزایش می ‌یابد، که شامل روش هایی همچون پروتز سینه، تزریق چربی به سینه، تزریق ژل و... می ‌شوند.

هدف از عمل های زیبایی سینه چیست؟

همانطور که از خود سوال هم پیداست هدف اصلی داشتن سینه های زیباتر است. در اکثر موارد فرد زمانی تمایل به انجام عمل زیبایی دارد که در سینه های خود ایراداتی را مشاهده کند. ایرادات ظاهری سینه شامل عدم قرینگی، کوچک بودن، بزرگ بودن و... می باشند .برای رفع هر کدام از مشکلات ظاهری سینه روش ‌هایی وجود دارد که در بخش‌ های بعد به آن ها می پردازیم. به این دلیل که این عمل به منظور زیبایی انجام می شود خدمات بیمه به آن اختصاص داده نمی شوند.

جراحی های درمانی سینه

در این موارد فرد به منظور درمان و بهبود سلامتی از عمل جراحی سینه استفاده می کند. در چنین مواردی عمل باعث بهبودی بیمار شده و با انجام آن به سلامت او کمک می ‌شود. از این رو شرکت ‌های بیمه به این افراد خدمات ارائه می دهند. جراحی سینه درمانی شامل بازسازی سینه ها و عمل ترمیمی سینه ها می شود. در مواردی هم ممکن است جراحی زیبایی سینه نیاز به ترمیم داشته باشد، مثلا اگر پروتز سینه ترک خورده و لازم باشد پروتز و یا مواد تزریق شده به سینه تخلیه شوند که این موارد هم جنبه درمانی دارند.

انواع عمل های زیبایی سینه

انواع عمل زیبایی پستان یا سینه در بانوان و در مواردی  در آقایان هم انجام می ‌شوند. این عمل برای رفع مشکلات ظاهری سینه ها انجام می شوند. در ادامه به همه روش های جراحی زیبایی سینه می پردازیم.

عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی شامل مجموعه عمل هایی می شود که به منظور زیبایی روی سینه انجام می شود. این عمل به دو روش کاهنده و افزاینده انجام می ‌شود. در ماموپلاستی کاهشی برش هایی بر روی سینه ایجاد شده و چربی های اضافه خارج و بافت و پوست اضافی جدا می شوند. این عمل خود به چند روش قابل انجام است. برای افرادی که قصد افزایش حجم سینه های خود را دارند ماموپلاستی افزایشی انجام می شود. این عمل به چند روش انجام می شود در روش اول برش هایی در ناحیه سینه ایجاد شده و پروتز سینه در آن قرار می گیرد. روش های دیگر این عمل شامل تزریق چربی به سینه، تزریق ژل به سینه و تزریق فیلر به سینه می باشند. اکثر پزشکان به این باورند که انجام پروتز سینه بازدهی و ماندگاری بهتری برای افراد دارد و این روش را توصیه می کنند.

کاندیدای مناسب عمل ماموپلاستی

افرادی که در این بخش بیان می ‌کنیم بهترین کاندیدا برای انجام جراحی ماموپلاستی هستند.

 • افرادی که دارای سینه های بزرگی هستند و می ‌خواهند حجم آن را کم کنند.
 • افرادی که دچار افتادگی سینه به دلیل حجم زیاد هستند.
 • افرادی که دارای فیزیک بدنی سالمی هستند.
 • کسانی که به دلیل بزرگی بیش از حد سینه ها در ناحیه کمر، کتف و گردن احساس درد دارند.
 • افرادی که سایز نامناسب سینه بر اعتماد به نفس آن ها تاثیر منفی گذاشته است.

ماندگاری عمل ماموپلاستی چقدر است؟

ماندگاری عمل ماموپلاستی و نتیجه آن به روش انجام عمل بستگی زیادی دارد. پس از انجام روش هایی که با استفاده از آنها حجم سینه کاهش می یابد در صورتی که فرد رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد ممکن است نتایج عمل تحت تاثیر قرار بگیرد. بعلاوه بارداری و شیردهی مجدد نیز افزایش حجم و افتادگی سینه را به دنبال دارد. لذا بهتر است پس از آخرین بارداری برای عمل ماموپلاستی اقدام کرد. اما اگر به این نکات توجه داشته باشد این اتفاق نیفتاده و ماندگاری عمل همیشگی است.

عمل پروتز سینه

ایمپلنت و پروتز سینه یک جسم خارجی است که در داخل بافت سینه قرار گرفته و حجم آن را افزایش می ‌دهد. این عمل بسیار کم خطر بوده و بازدهی بالایی دارد و از رایج ترین عمل ها در آمریکای شمالی به شمار می رود. این عمل حجم سینه ها را بیشتر کرده و به آن ها فرم بهتری می دهد. به این ترتیب اعتماد به نفس فرد و فعالیت اجتماعی وی افزایش می یابد.

روش انجام پروتز سینه به اینگونه است که ابتدا برش هایی در قسمت تحتانی و شیارهای طبیعی سینه ایجاد می‌ شود. محل برش را جراح بر اساس شرایط بیمار و مهارت خود تعیین می ‌کند. همچنین در تعیین محل برش به اندازه و سایز پروتز هم توجه می‌ شود. به طور کلی در ناحیه هایی همچون زیر بغل، زیر سینه و زیر هاله سینه می ‌توان برش ایجاد کرد. پس از ایجاد برش پروتز در جای مناسب خود قرار می ‌گیرد. پروتز ها را می ‌توان در زیر بافت نرم و یا زیر عضله سینه قرار داد. این موضوع هم به مهارت جراح، اندازه پروتز و سینه های فرد بستگی دارد.

پروتز ها در انواع سیلیکونی و آب نمکی در دسترس هستند. بسته به خواسته بیمار می توان سایز پروتز ها را تنظیم کرد و تغییر داد. اکثر جراحان توصیه به استفاده از پروتزهای سیلیکونی دارند.

کاندیدای مناسب انجام پروتز سینه

کسانی کاندید مناسب برای پروتز سینه هستند که حائز شرایط زیر باشند.

 • کوچکی سینه ها به طور مادرزادی
 • عدم قرینگی در سینه ها
 • کوچک شدن سینه به علت کاهش وزن
 • سلامتی جسمی و روحی بالا
 • از دست دادن سینه ها به دلیل تومور و..

ماندگاری عمل پروتز سینه

پروتز ها معمولاً عمر طولانی دارند. البته این در شرایطی است که پروتز ها از کیفیت خوبی برخوردار بوده و جراح نیز مهارت بالایی داشته باشد. در شرایط ایده آل ماندگاری پروتز سینه حدود 20 سال است. البته لازم است که جراح هر سال بیمار را معاینه کند و در صورت لزوم MRI انجام شود. البته ممکن است در برخی از افراد این ماندگاری بیشتر باشد. می ‌توان گفت که پروتز سینه طولانی ‌ترین ماندگاری را در میان روش‌ های جراحی سینه دارد. بهتر است این عمل توسط بهترین دکتر جراحی سینه انجام شود تا از آن نتیجه خوب و ماندگاری حاصل شود.

عمل لیفت سینه

لیفت سینه یک جراحی زیبایی سینه زنان است که برای بالا کشیدن سینه ها انجام می شود. عوامل زیادی باعث می‌ شوند که سینه ها حالت افتادگی به خود بگیرند. این عوامل شامل افزایش سن، شیردهی، تغییر وزن به طور مداوم، حاملگی و... می‌ باشند. روش های انجام عمل لیفت سینه متنوع است، در واقع در این عمل می توان برش هایی در ناحیه های مختلفی از سینه ایجاد کرد که محل برش ها را جراح پس از معاینه بیمار مشخص می کند. در عمل بالا بردن سینه یا ماستوپکسی برای سفت کردن سینه ها مقداری از بافت آن جدا شده و مقداری پوست سینه به منظور بالا کشیدن سینه ها جدا می شود. قبل از انجام عمل بیمار بیهوش می شود. ممکن است در مواردی لازم باشد که هاله های سینه کوچک تر شده و به بالاتر انتقال پیدا کند.

کاندیدای مناسب عمل لیفت سینه چه کسانی هستند؟

خانم هایی که از مشکلات زیر رنج برده و شرایط زیر را دارا هستند بهترین کاندیدا برای عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی هستند.

 • افرادی که سینه ‌های آنها از نظر فرم تقارن ندارند.
 • افرادی که حجم سینه مناسب ولی افتادگی زیادی دارند.
 • افرادی که در سینه های خود مشکلاتی همچون افتادگی سینه، باریک بودن سینه، دراز بودن سینه و... داشته باشند.
 • افرادی که بتوانند وزن خود را در یک محدوده ثابت نگه دارند.
 • افراد با سلامتی جسمی بالا.

ماندگاری نتایج لیفت سینه

میزان ماندگاری نتایج لیفت سینه به عوامل زیادی بستگی دارد ولی می ‌توان گفت که نتایج آن همیشگی است. از جمله عواملی که ممکن است باعث کم شدن ماندگاری این عمل شوند می ‌توان به افزایش سن، تغییر بیش از حد وزن، بی ‌تحرکی و... اشاره کرد. همچنین یک عامل مهم و تعیین کننده در ماندگاری این عمل بارداری و شیردهی مجدد است.

عمل پروتز پکسی

عمل پروتز پکسی یا پروتز به همراه لیفت سینه به روش های زیادی انجام می ‌شود که در این بخش به آن می پردازیم. در واقع این عمل به دو منظور افزایش حجم سینه و لیفت سینه به شکل همزمان انجام می‌ شود.

در برخی موارد که فرد دارای سینه های کوچک و مقداری افتاده است با جایگذاری پروتز در سینه های او هم حجم کلی افزایش یافته و هم سینه ها لیفت شده و به سمت بالا کشیده می‌ شوند. به طور کلی پروتزهای سینه مقداری سینه ها را لیفت می ‌کنند. اما اگر سینه بیش از حد دچار افتادگی باشد لازم است علاوه بر پروتز سینه، عمل لیفت سینه هم انجام شود. به این گونه سینه هم به حجم مورد نظر می ‌رسد و هم به سمت بالا هدایت می شود. بهتر است در این روش از حجم بالا برای پروتز استفاده نشود تا هم دوره ریکاوری بهتر طی شده و هم ماندگاری عمل بیشتر شود.

کاندیدای عمل پروتز پکسی

کاندیدای مناسب انجام پروتز پکسی افرادی هستند که موارد زیر در مورد آن ها صدق می کند.

 • افرادی که دارای سینه های کوچک هستند و نیاز به افزایش حجم دارند.
 • افرادی که دارای سینه های افتاده هستند و به لیفت و بالا کشیدن سینه نیاز دارند.
 • افرادی که سینه آن ها نامتقارن است.
 • افرادی که دارای سلامتی جسمی قابل قبولی هستند.
 • افرادی که کوچکی سینه بر روی روحیه آنها تاثیر گذاشته است.
 • کسانی که سن آنها بین 20 تا 60 سال است.

ماندگاری عمل پروتز پکسی

ماندگاری این جراحی سینه همانند عمل پروتز سینه است. هر چه کیفیت ایمپلنت ها و مهارت پزشک بالاتر باشد ماندگاری نتایج هم بیشتر است. به طور میانگین می‌ توان گفت ماندگاری جراحی پروتز پکسی بین 15 تا 20 سال است. البته این در شرایطی است که بیمار به تمام نکات جراح توجه داشته باشد. در صورتی که مهارت جراح ناکافی بوده و پروتز کیفیت کافی را نداشته باشد، زمانی که عنوان شد کاهش می ‌یابد.

تزریق ژل و فیلر به سینه

تزریق ژل و فیلر به سینه هم یک عمل زیبایی برای افزایش حجم سینه ها است. این عمل برای افرادی مناسب است که به مقدار کمی افزایش حجم در سینه نیاز دارند و یا قصد دارند ناهمواری یا تورفتگی کوچکی را بپوشانند.

روش انجام عمل تزریق ژل به سینه به این گونه است که محلول پرکننده با لیدوکایین مخلوط شده و در محل های علامتگذاری شده سینه تزریق می شود.

مدت زمان انجام این عمل بسیار کم بوده و یک عمل غیر تهاجمی است. اما ماندگاری این عمل بسیار کمتر از روش هایی همچون پروتز سینه است و به طور میانگین بین 6 ماه تا 2 سال ماندگاری دارد.

کاندیدای عمل تزریق ژل و فیلر به سینه

 • افرادی که مقدار کمی نیاز به افزایش حجم سینه دارند.
 • افرادی که دارای مشکل کوچکی در ظاهر سینه هستند.
 • افرادی که به هر دلیلی نمی خواهند عمل تهاجمی انجام دهند.
 • کسانی که به داروی بیهوشی حساسیت دارند.
 • افرادی که دارای سلامت جسمی کامل باشند.

عمل زیبایی سینه مردان یا ژنیکوماستی

عمل سینه مردان در مواردی انجام می ‌شود که فرد دارای سینه های بیش از حد بزرگی باشد. همچنین در مواردی که ناقرینگی سینه های آقایان محسوس باشد این عمل انجام می‌ شود. عوامل زیادی همچون چاقی، تاثیرات دوران شیرخوارگی، مصرف الکل، سرطان و... ممکن است باعث افزایش حجم سینه مردان شود.

عمل کوچک کردن سینه مردان که به آن ژنیکوماستی گفته می ‌شود به روش‌ های زیادی قابل انجام است. این عمل را می توان با استفاده از روش هایی همچون لیپوماتیک و لیپوساکشن انجام داد. در این روش ها سوراخ هایی در ناحیه زیرین سینه ایجاد شده و با استفاده از لوله های کانولای خودکار و یا دستی، چربی های سینه خارج می شوند. اگر بزرگی سینه آقایان به دلیل بافت سینه باشد باید از برش های طولانی و جدا کردن بافت و پوست اضافه استفاده شود.

کاندیدای مناسب عمل ژنیکوماستی

 • آقایانی که دارای سینه های بیش از حد بزرگ و افتاده باشند.
 • مردانی که بیش از حد سینه هایشان دچار ناقرینگی باشد.
 • کسانی که از روش ‌های مختلف مثل ورزش و کاهش وزن استفاده کرده اما موفق نشده اند که حجم سینه های خود را کاهش دهند.
 • آقایانی که بدن سالمی دارند.

ماندگاری عمل زیبایی سینه مردان

در اکثر موارد ماندگاری عمل سینه در مردان همیشگی است. اگر آقایان پس از این عمل به نکاتی همچون تغذیه و ورزش توجه داشته باشند دیگر دچار این مشکلات نخواهند شد.

هزینه انواع عمل زیبایی سینه

هزینه عمل زیبایی سینه به روش انتخابی و حجم تغییرات اعمال شده روی سینه بستگی دارد. در ظاهر می توان گفت هزینه پروتز سینه بیشتر است. اما در طولانی مدت می بینیم که هزینه این عمل کمتر از روش ‌هایی است که موقتی بوده و سالیانه باید انجام شوند. در مواردی که عمل لیفت سینه و پروتز سینه با هم انجام شود هزینه دو عمل دریافت می شود و به علت همزمانی مقداری کاهش می یابد. مواردی همچون تزریق ژل و تزریق چربی به سینه با هزینه کمتری انجام می شوند اما ماندگاری موقتی دارند و هر چند وقت یکبار باید تکرار شوند.

انواع جراحی های درمانی سینه

همانطور که از نام این عمل پیداست به عمل‌ هایی گفته می ‌شود که جنبه درمانی دارند. این جراحی ها شامل بازسازی سینه ها، عمل ترمیمی سینه ها و خارج کردن پروتز سینه هستند.

عمل بازسازی سینه ها

این عمل در موارد زیادی ممکن است انجام شود. از جمله مواردی که انجام این عمل توصیه می شود می توان به تغییر شکل و نشت پروتز، انقباض کپسولی پس از عمل پروتز سینه، ایجاد تغییرات در بافت سینه و... اشاره کرد. در صورتی که دلیل مشکلات ایجاد شده پروتز سینه باشد ممکن است لازم باشد پروتز ها جدا شوند. روش انجام عمل بازسازی سینه به شرایط بیمار بستگی دارد.

کاندیدای عمل بازسازی سینه

همان طور که بیان کردیم کاندیدای جراحی بازسازی سینه افرادی هستند که به دلایل مختلف در سینه آنها مشکلاتی به وجود آمده باشد. جراح با تشخیص مشکل به وجود آمده روش انجام جراحی را تشخیص می دهد.

افرادی که به دلیل انجام عمل های زیبایی و یا بیماری دچار مشکلاتی در سینه خود هستند گزینه مناسبی برای این عمل می باشند.

عمل ترمیمی سینه

جراحی ترمیمی سینه برای افرادی است که به دلیل بیماری هایی همچون سرطان همه یا بخشی از سینه ‌های آنها تخلیه شده است. این عمل بسته به شرایط بیمار در یک یا هر دو سینه انجام می‌ شود. در چنین شرایطی الزامی است که بیمار حتماً معاینه شود تا بهترین روش برای ترمیم سینه های او پیشنهاد شود. معمولاً بهترین روش برای این افراد استفاده از پروتز سینه و در برخی روش ها هم از چربی، پوست و بافت بیمار برای ترمیم استفاده می شود.

ماندگاری عمل ترمیمی سینه

ماندگاری جراحی ترمیمی سینه به روش انتخاب شده بستگی دارد. می‌ توان گفت پروتز ‌سینه از دیگر روش ها ماندگاری بیشتری دارد. البته استفاده از عضله، پوست و چربی خود بیمار هم بازدهی خوبی به ما می دهد. شرایط جسمی بیمار و مهارت جراح در انجام روش انتخاب شده بسیار موثر است.

کاندیدای مناسب عمل ترمیمی سینه

 • افرادی که به دلایل مختلف سینه آن ها تخلیه شده است.
 • افرادی که در سلامت جسمی خوبی هستند.
 • کسانی که انجام این عمل روحیه آنها را افزایش می دهد.
 • افرادی که به داروی بیهوشی حساسیت ندارند.

عمل خارج کردن پروتز سینه

در مواردی که پروتز دچار مشکل شده باشد یا عمر آن به پایان رسیده باشد لازم است پروتز خارج و در صورت نیاز تعویض شود. اگر فرد شرایط مناسبی داشته باشد پروتز تعویض می ‌شود؛ اما اگر به علت استفاده از پروتز سینه با مشکل روبرو باشد ممکن است دیگر نتواند عمل پروتز سینه انجام دهد. عمل درآوردن پروتز سینه باید توسط یک پزشک متبحر انجام شود.

کاندید مناسب عمل خارج کردن پروتز سینه

افرادی مناسب انجام جراحی خارج کردن پروتز سینه هستند که سینه آنها دچار مشکلاتی همچون پارگی پروتز، نشت پروتز، تمام شدن عمر و... شده باشد.

بهترین دکتر برای عمل زیبایی سینه چه کسی است؟

بهترین دکتر عمل زیبای سینه در تهران و دیگر شهرها فردی است که بتواند روش های مختلف برای ترمیم و زیبایی سینه را به بهترین شکل ممکن و با کم ترین عوارض انجام دهد. علاوه بر آن باید بهترین مشاوره را به بیمار بدهد، او را معاینه کند و بهترین روش را برایش انتخاب کند. با مراجعه به دکتر خوب جراحی سینه مطمئن خواهید شد که بهترین روش برای شما انتخاب شده است و نتیجه مد نظر خود را از عمل دریافت خواهید کرد. یک جراح خوب باید تمام خواسته های بیمار را بشنود و آنها را به خاطر داشته باشد. یک نکته مهم که در انتخاب بهترین جراح زیبایی سینه در نظر گرفته می شود این است که عمل را برای افرادی انجام دهد که واقعاً به آن احتیاج دارند. برای تشخیص جراح سینه ماهر و خوب باید به نمونه کارهای قبلی وی و نکاتی که در جلسه مشاوره بیان می کند، توجه ویژه داشت.

آیا هزینه جراحی سینه تحت پوشش بیمه قرار دارد؟

همانطور که بیان کردیم عمل ‌های زیبایی دو جنبه درمانی و زیبایی دارند. در مواردی که جنبه درمانی دارند بیمه هزینه‌ ها را پوشش می ‌دهد. اما در مواردی که جنبه زیبایی دارند بیمه آن را پوشش نمی دهد. البته در مواردی که عمل درمانی انجام می ‌شود کارشناس بیمه تعیین می ‌کند که فرد مشمول خدمات بیمه می شود یا خیر.


به این محتوا رای دهید..

۱
۱
( امتیاز : ۵۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000