مقالات بلفاروپلاستی

جای بخیه بعد از جراحی پلک

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

باقی ماندن جای بخیه بعد از جراحی پلک یکی از عوارضی است که گاهی باعث نگرانی بیمار می‌شود. توانایی پنهان کردن جای زخم بعد از جراحی پلک به میزان تخصص و مهارت پزشک شما بستگی دارد. یک پزشک خوب در تمام جنبه‌های جراحی بلفاروپلاستی آموزش‌های لازم را دیده است و می‌تواند برش‌ها را دقیقاً در جای درست بزند تا رد بخیه بلفاروپلاستی در چین‌های پلک پنهان شده و به راحتی قابل مشاهده نباشد.

جوش خوردن بخیه پلک بعد از بلفاروپلاستی

ساختار پلک‌ها به گونه‌ای است دارای عروق خونی زیاد است؛ در نتیجه اگر زخم یا اسکاری در این قسمت ایجاد شود به زودی از بین می‌رود و مدت زمان بهبودی آن بسیار کوتاه‌تر از سایر نقاط بدن مانند ساق پا است.

با توجه به این توضیحات، جوش خوردن بخیه پلک بعد از بلفاروپلاستی خیلی زود صورت می‌گیرد و زخم حاصل از آن نیز با توجه به شرایط جسمانی فرد نهایتاً تا 6 ماه قابل مشاهده است و روز به روز کم رنگ‌تر می‌شود.

آیا رد بخیه بعد از بلفاروپلاستی باقی می ماند؟

این که رد بخیه بلفاروپلاستی تا چه زمانی باقی می‌ماند به نوع پوست فرد بستگی زیادی دارد. عموماً بهبودی عمل جراحی بلفاروپلاستی 6 تا 8 هفته زمان می‌برد، ولی بهبود جای بخیه پلک بعد از بلفاروپلاستی ممکن در افراد مختلف از 6 تا 8 ماه زمان نیاز داشته باشد.

قرمزی جای بخیه بلفاروپلاستی

افراد مختلف در شرایط مختلف دوران بهبودی خود را سپری می‌کنند. بهبودی اولیه در عمل بلفاروپلاستی تقریباً 2 تا 4 هفته زمان می‌برد که در این دوران جای بخیه قرمز و متورم دیده می‌شود. با گذشت زمان این قرمزی و تورم کاهش پیدا می‌کند و رد بخیه جراحی پلک کمرنگ‌تر می‌شود. گاهی نیز یک سال زمان نیاز است تا قرمزی جای زخم بعد از بلفاروپلاستی به طور کامل محو شود.

عوامل موثر در به جای ماندن رد بخیه بلفاروپلاستی

عوامل موثر در به جای ماندن رد بخیه بلفاروپلاستی

عوامل مختلفی در به جای ماندن رد بخیه بلفاروپلاستی نقش دارند که ما در این بخش به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم و به اختصار درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم:

سن و نوع پوست:

با افزایش سن، تولید کلاژن در پوست به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، در این دوران بهبودی زخم‌ها نیز بسیار کند صورت می‌گیرد. از طرفی، نوع پوست نیز می‌تواند در این امر مداخله کند. گاهی برخی پوست‌ها مستعد ایجاد زخم هستند و روند بهبود جای بخیه پلک بعد از بلفاروپلاستی در آن‌ها کندتر است. آبرسانی به بدن و داشتن سبک زندگی سالم می‌تواند روند بهبودی زخم‌ها را در این افراد تا حد قابل‌توجهی سرعت بخشد.

عامل ژنتیک:

یکی دیگر از تأثیرگذارترین عوامل در روند بهبود جای زخم بعد از جراحی پلک ژنتیک است. گاهی برخی افراد ممکن است استعداد ژنتیکی برای ایجاد زخم‌های عمیق‌تر و یا گوشت اضافه بعد از بلفاروپلاستی داشته باشند و در نقطه مقابل عده دیگر به سرعت هر نوع زخمی در بدن آن‌ها بهبود می‌یابد. در صورت وجود چنین مشکلی، بهتر است پزشک خود را در جریان بگذارید، شاید یک روش درمانی مناسب‌تر را برای شما در نظر بگیرید تا روند بهبودی شما سریع‌تر شود و جای زخم‌ها نیز باقی نماند.

تکنیک و تجربه پزشک:

تکنیک و روشی که پزشک شما در ایجاد برش و بخیه زدن از آن استفاده می‌کند نیز در روند بهبود جای بخیه پلک بعد از بلفاروپلاستی تأثیرگذار است، تا این حد که تکنیک یک پزشک خوب می‌تواند جای زخم‌ها را حد زیادی کاهش دهد و طول دوره درمان را نیز کوتاه کند.

مراقبت از بخیه ها بعد از بلفاروپلاستی

انجام درست مراقبت از بخیه ها بعد از جراحی زیبایی نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در روند درمان شما دارد. شما باید در تمام جلسات مشاوره و معاینه پزشک خود شرکت کرده و نکات گفته شده را انجام دهید. در ادامه ما چند مورد از مهم‌ترین نکات مراقبت از بخیه ها بعد از بلفاروپلاستی را بیان می‌کنیم:

توجه به دستورالعمل های گفته شده توسط پزشک: رعایت توصیه‌هایی مانند استفاده از کمپرس سرد، استفاده از داروهای تجویز شده و دوری از انجام برخی فعالیت‌ها که ممکن است چشمان شما را اذیت کنند، از جمله نکاتی است که رعایت آن‌ها روند درمان شما را سرعت می‌بخشند.

تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه چشم: پاکیزه و خشک نگه داشتن ناحیه چشم می‌تواند از بروز عفونت در این ناحیه جلوگیری کرده و بهبودی جای بخیه‌ها را سرعت ببخشد. در این مورد حتماً به توصیه‌های پزشک توجه کنید و قبل از هرگونه لمس چشم، دست‌های خود را کاملاً بشویید.

اجتناب از فعالیت های شدید: تا چند هفته بعد از جراحی بلفاروپلاستی به هیچ عنوان فعالیت بدنی سنگین مانند دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین نداشته باشید؛ زیرا این فعالیت‌ها به دلیل بالا بردن جریان خون در چشم، می‌تواند بخیه‌ها را تحت فشار قرار داده و در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کند.

رعایت رژیم غذایی سالم: داشتن یک رژیم غذایی سالم علاوه بر بهبود زخم و جای بخیه به سرعت روند درمان شما نیز کمک می‌کند. استفاده از غذاهای سرشار از روی، آنتی اکسیدان و ویتامین‌هایی مثل C و A، در باقی نماندن و درمان جای بخیه جراحی پلک تأثیر مثبت خواهد داشت.

استفاده از کرم ضد آفتاب: قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تیره شدن هر زخمی می‌شود. در دوران نقاهت عمل جراحی بلفاروپلاستی باید از عینک‌های آفتابی و کلاه‌های لبه‌دار استفاده شود و همچنین استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر نیز توسط پزشکان بسیار توصیه می‌شود.

استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک: علاوه بر مصرف دارو یا پمادهای تجویز شده توسط پزشک خود می‌توانید از ویتامین E و آلوئه ورا در کنار داروهای خود و با توصیه پزشک استفاده کنید.

راه های پیشگیری از ایجاد جای بخیه جراحی پلک

پوست ناحیه پلک انسان به دلیل دارا بودن منبع خونی غنی کمک زیادی به بالا رفتن سرعت بهبودی جای زخم در این قسمت می‌کند به طوری که بعد از گذشت 6 ماه تقریباً این جای بخیه بسیار کمرنگ شده و نامرئی به نظر می‌رسد. اما به طور معمول، روش‌هایی وجود دارند که می‌توانند از ایجاد جای بخیه جراحی پلک در شما جلوگیری کند.

در ماه اول پس از جراحی بلفاروپلاستی به هیچ عنوان نباید از محصولات پوستی موضعی استفاده کنید؛ زیرا ممکن است در درمان شما خللی وارد کنند. از طرف دیگر دستورالعمل مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی را که توسط پزشک به شما ارائه می‌شود را حتماً رعایت کنید تا کم‌ترین عوارض پس از عمل را تجربه کنید.

یکی از روش‌های پیشگیری از ایجاد جای بخیه جراحی پلک در خانه استفاده از کمپرس یخ است به طوری که چشم‌ها به هیچ عنوان خیس نشوند. حتی در این دوران نباید دوش بگیرید؛ البته تا زمانی که پزشک شما تشخیص دهد. از طرفی دیگر، نباید ورزش و فعالیت بدنی سنگین داشته باشید تا به بخیه‌ها فشاری وارد نشود.

از برقراری رابطه جنسی در این دوران جداً پرهیز کنید. همچنین مصرف نیکوتین را قطع کرده و از قرار گرفتن در معرض خورشید خودداری کنید. از طرف دیگر از مالیدن چشم‌ها و استفاده از لنزهای تماسی نیز به شدت اجتناب کنید.

روش های از بین بردن جای بخیه بعد از بلفاروپلاستی

روش های از بین بردن جای بخیه بعد از بلفاروپلاستی

اگر به هر دلیلی جای بخیه بعد از بلفاروپلاستی روی پوست شما باقی بماند علم پزشکی به شما کمک می‌کند این رد بخیه جراحی پلک را به‌راحتی از بین ببرید. برای آشنایی با روش‌های از بین بردن رد بخیه بعد از بلفاروپلاستی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

• درمان جای بخیه پلک با لیزر:

با استفاده از لیزر درمانی می‌توان جای بخیه‌های باقی مانده از عمل زیبایی پلک را با دقت و دقیق از بین برد. از طرفی دیگر لیزر درمانی به تسریع در سرعت بهبودی پوست بعد از جراحی نیز کمک زیادی می‌کند.

• درمان رد بخیه بلفاروپلاستی با پماد و کرم:

یکی از درمان‌های تأثیرگذار برای از بین بردن جای بخیه عمل بلفاروپلاستی استفاده از پماد و کرم‌هایی است که از روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن بادام، روغن زیتون و غیره تشکیل شده‌اند. از آن جایی که این روغن‌ها آنتی باکتریال بوده و ضد التهاب هستند، برای درمان و از بین بردن رد بخیه جراحی پلک بسیار مناسب بوده و حتی می‌توانند سرعت از بین رفتن آن را افزایش دهند.

o بهترین کرم برای از بین بردن رد بخیه جراحی پلک

بهترین کرم برای از بین بردن جای بخیه بلفاروپلاستی محصولی است که پزشک برای بیمار تجویز می‌کند. معمولاً کرم‌های ترمیم کننده‌ای که حاوی رتینول، پپتیدها، ویتامین C، هیالورونیک اسید و نیاسینامید هستند، می‌توانند به کلاژن‌سازی پوست و بهبود ظاهر زخم‌ها کمک کنند.

• درمان جای زخم جراحی پلک با استفاده از قرص:

استفاده از برخی قرص‌های شیمیایی می‌تواند روند بهبود جای بخیه را تا حد زیادی سرعت بخشند، که البته به هیچ عنوان نباید بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

• رفع جای زخم بلفاروپلاستی با تزریق دارو:

تزریق دارو نیز یکی از روش‌های از بین بردن و درمان جای زخم بلفاروپلاستی است که به صورت برجسته باقی مانده‌اند. در صورت نیاز با مراجعه به پزشک می‌توانید از این داروهای تزریقی نیز استفاده کنید.

• از بین بردن جای بخیه بلفاروپلاستی با میکرونیدلینگ:

میکرونیدلینگ یکی از جدیدترین روش‌ها برای درمان جای بخیه بلفاروپلاستی محسوب می‌شود. در این روش با استفاده سوزن‌های ریزی به ترمیم سریع پوست و درمان جای بخیه بلفاروپلاستی کمک می‌شود.

• درمان جای بخیه بلفاروپلاستی با استفاده از درم ابریژن:

با استفاده از این روش که باید توسط یک متخصص انجام شود، لایه سطحی پوست توسط یک ابزار مخصوص، به طور کامل برداشته می‌شود و رد بخیه بلفاروپلاستی از بین می‌رود.

• درمان جای زخم بلفاروپلاستی با جراحی پلاستیک:

در صورتی که جای زخم بعد از جراحی پلک بسیار شدید باشد و با داروهای تزریقی، لیزر و روش‌های دیگر از بین نرود، می‌توان از جراحی پلاستیک برای درمان جای زخم جراحی پلک استفاده کرد.

آیا کشیدن بخیه های جراحی پلک درد دارد؟

بخیه عمل بلفاروپلاستی معمولاً با استفاده از دو روش انجام می‌شود. بخیه‌های حل شونده در پوست و بخیه‌های سنتی. گاهی بخیه‌ها طی مدت زمانی مانند دو تا سه هفته، بسته به جنس نخ بخیه و نوع پوست بیمار از بین می‌روند و در پوست حل می‌شوند که این مورد کاملاً بدون درد صورت می‌گیرد. ولی اگر انتخاب شما یا پزشکتان استفاده از نخ‌های سنتی است، باید بگوییم این نخ‌ها باید تا 1 هفته روی پلک شما باقی بمانند و برای کشیدن آن‌ها به پزشک مراجعه کنید که طبیعتاً با اندکی درد همراه خواهد بود.


به این محتوا رای دهید..

۰
۰
( امتیاز : ۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000