مقالات بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپتوز یا جراحی افتادگی پلک

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

جراحی بلفاروپتوز یا درمان افتادگی پلک

افراد به دلایل مختلف در ناحیه پلک دچار افتادگی می شوند. بیشتر این عارضه زمانی رخ می ‌دهد که عضلات نگهدارنده و بالابرنده پلک ضعیف شوند. این مشکل ممکن است در هر دو پلک رخ داده و در مواردی به طور مادرزادی و در مواردی هم در دراز مدت به وجود آید. در چنین شرایطی بهترین راه برای رفع این مشکل، جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپتوز است. این عمل بسته به مشکلات ایجاد شده در پلک به چند روش انجام می شود و بیشتر روی عضلات پلک کار کرده و مشکلات آن را رفع می کند. افتادگی پلک ممکن است بیش از حد باشد و مشکلاتی را برای دید و بینایی بیمار به وجود آورد که با انجام عمل بلفاروپتوز چشم این مشکلات رفع شده و افتادگی پلک ها برطرف می شود.

جراحی بلفاروپتوز یا افتادگی پلک

تفاوت عمل بلفاروپتوز با بلفاروپلاستی

برای درمان افتادگی پلک معمولا از دو روش بلفاروپلاستی و بلفاروپتوز استفاده می شود. این دو عمل را می توان در یک خانواده قرار داد و شباهت ‌های زیادی با هم دارند و تنها تفاوت آن ها در روش جراحی است. بلفاروپلاستی بیشتر جنبه زیبایی دارد و در مواردی که برای این عمل مراجعه می شود افتادگی پلک اختلال آنچنانی در بینایی ایجاد نکرده است، اما مشکل ایجاد شده در ظاهر مشخص است. به همین دلیل است که می گویند جراحی بلفاروپلاستی بیشتر جنبه زیبایی دارد. اما کاندیدای عمل بلفاروپتوز افرادی هستند که این عارضه باعث ایجاد اختلال در بینایی و عضلات بینایی شده است. در مواردی افتادگی پلک به حدی است که به مقدار زیادی جلوی بینایی و میدان دید چشم را گرفته است. البته این عمل هم روی زیبایی تاثیر زیادی می گذارد اما در وهله اول هدف از انجام آن، درمان است. بلفاروپلاستی معمولا بافت و پوست اضافی اطراف چشم که باعث افتادگی و سختی حرکت شده است را هدف گرفته و با حذف آن ها ظاهر شاداب تری را برای فرد ایجاد می کند. در مقابل عمل بلفاروپتوز روی عضلات بالابرنده و نگهدارنده پلک تمرکز کرده و سعی در اصلاح موقعیت و عملکرد آنها دارد.

آیا بیمه هزینه عمل بلفاروپتوز را پوشش می‌ دهد؟

سوالات زیادی از طرف متقاضیان عمل افتادگی پلک در این زمینه پرسیده می شود. این امکان وجود دارد که بیمه هزینه عمل پتوز چشم را پوشش دهد. شرکت ‌های بیمه این موضوع را بررسی می ‌کنند و در صورتی که این عمل بیشتر برای فرد جنبه درمانی داشته باشد ممکن است مقداری از هزینه آن را پوشش دهند. اما در صورتی که این عمل فقط برای زیبایی انجام شود پرداخت هزینه بر عهده خود فرد است. در نهایت کارشناسان شرکت های بیمه در این زمینه تصمیم می گیرند.

درمان افتادگی پلک یا عمل پتوز چشم

عوارض جراحی بلفاروپتوز

درمان افتادگی پلک همانند عمل های دیگر دارای عوارضی است که برخی از آن ها خفیف است و در تمام بیماران دیده شده و پس از مدتی از بین می روند. این عوارض شامل اختلال موقت در بینایی، کبودی در اطراف چشم، ورم، جوش در محل جراحی و... می باشد. همانطور که بیان کردیم عوارض عمل افتادگی پلک در نهایت با گذشت یک تا دو هفته از بین می رود. در برخی موارد چشمان فرد در هنگام خواب بسته نمی شوند که این حالت هم موقتی است و از عملکرد ناقص عضلات بالابرنده بعد از عمل ناشی می شود. در صورتی که هر کدام از موارد ذکر شده طولانی مدت یا شدید باشند باید به پزشک مراجعه کرد. البته اگر عمل توسط یک پزشک کم مهارت انجام شود ممکن است عوارض خطرناک تری بیمار را تهدید کند. به همین دلیل لزوم مراجعه به بهترین جراح افتادگی پلک برای این عمل بیش از پیش بیشتر می شود.

عمل افتادگی پلک بالا 

عضله هایی وجود دارند که باعث می ‌شوند پلک بالا در موقعیت مناسب خود قرار گیرد. در صورتی که به هر دلیلی این عضلات دچار اختلال شوند، پلک های بالا دچار افتادگی می شوند. در چنین حالتی توصیه می شود فرد برای رفع و جلوگیری از پیشرفت این اختلال، عمل بلفاروپتوز را انجام دهد. معمولا در این عمل از داروهای بی حسی استفاده شده و بیمار در حین انجام آن دردی را احساس نمی کند. افتادگی در پلک بالا ممکن است در هر سنی به وجود آید اما اکثرا موارد در سنین بالا رخ می دهد.

جراحی افتادگی پلک پایین

کاندیدای عمل افتادگی پلک معمولاً افرادی هستند که در یک یا هر دو پلک پایین دچار مشکلاتی هستند. در صورت بروز مشکل در این ناحیه، متخصص چشم پزشکی بیمار را معاینه کرده و در صورت لزوم توصیه می کند عمل بلفاروپتوز انجام شود. البته این عمل علاوه بر تاثیراتی که بر زیبایی می گذارد در مواردی جنبه درمانی هم دارد. در اکثر مراجعین چربی در ناحیه پلک پایین جمع می‌ شود و روی ظاهر فرد تاثیر بسزایی می گذارد. در این حالت چهره فرد حالت خسته به خود می ‌گیرد. در حین انجام عمل زیبایی چشم در پلک پایین این چربی ها برداشته می ‌شوند و پلک کشیده می ‌شود. جراحی پلک پایین یک عمل سرپایی محسوب شده و در مدت زمان کمی انجام می ‌شود.

هزینه عمل افتادگی پلک

هزینه عمل بلفاروپتوز زمانی به طور دقیق مشخص می ‌شود که چشم پزشک بیمار را معاینه کرده و بر اساس شرایط او هزینه را مشخص کند. بنابراین ما تنها می توانیم برای این عمل هزینه حدودی را بیان کنیم. به طور حدودی هزینه جراحی یک پلک 4 تا 5 میلیون تومان است. البته این قیمت به شرایط بیمار بستگی دارد و ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال هزینه برای فردی که در یک پلک عمل را انجام می دهد نسبت به فردی که در هر چهار پلک این عمل را انجام می ‌دهد یکسان نیست. همچنین ممکن است در مواردی نیاز به استفاده از آتل یا پروتز باشد که در این شرایط هزینه اندکی افزایش می یابد.

هزینه عمل پتوز چشم یا افتادگی پلک

مراقبت های بعد از جراحی افتادگی پلک

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپتوز نقش بسیار مهمی در بهبودی و رسیدن به نتیجه ایده آل ایفا می کند. بعد از انجام عمل زیبایی چشم لازم است بیمار مواردی را رعایت کند تا نتیجه مطلوب حاصل شود. به همین منظور مواردی که در این بخش بیان می ‌کنیم را با دقت مطالعه کنید.

  • برای تسکین درد مختصر بعد از بلفاروپتوز از داروهای مسکن استفاده شود که دستور مصرف این داروها را پزشک به بیمار می گوید.
  • هنگام خواب سر مقداری بالاتر از دیگر اعضای بدن قرار گیرد.
  • می ‌توان از کمپرس یخ برای کاهش ورم و کبودی استفاده کرد. توجه داشته باشید که سرما نباید به طور مستقیم با محل عمل تماس داشته باشد.
  • توصیه می‌ شود در روزهای اول فرد به آرامی تحرک داشته باشد و بیش از حد سر را به سمت پایین خم نکند.
  • در صورتی که علائمی همچون خونریزی، باز شدن بخیه، درد بیش از حد و... رخ دهد باید به پزشک اطلاع داده شود.
  • تا چند وقت نباید به چشم ها فشار وارد شود و بهتر است فعالیت هایی مانند تلویزیون و خواندن بعد از سه روز انجام شود.
  • باید تا چند روز آب با چشم تماس نداشته باشد.

درمان افتادگی چشم با لیزر

در اکثر موارد به گونه ای تبلیغ می ‌شود که فرد متقاضی اینگونه برداشت می ‌کند که در این عمل هیچ گونه برشی ایجاد نمی‌ شود و ایرادات پلک تنها با استفاده از لیزر رفع می شوند. در صورتی که در این جراحی لیزر تنها نقش برش دهنده را دارد و باقی روند عمل به شکل قبل که توضیح دادیم انجام می ‌شود. البته استفاده از لیزر برای برش مزایایی را هم به همراه دارد. لیزر باعث می شود خونریزی به کمترین مقدار خود برسد و پزشک راحت ‌تر بتواند به جزئیات عمل بپردازد. برخی جراحان بلفاروپتوز استفاده از لیزر و برخی دیگر استفاده از تیغ برش را به این منظور ترجیح می دهند.

بهترین جراح افتادگی پلک

جراحان زیادی عمل بلفاروپتوز را انجام می دهند و مقداری سخت است که بتوان در این میان متخصصان متبحر را پیدا کرد. از طرفی این عمل در یک ناحیه حساس انجام شده و نمی توان آن را به یک پزشک کم مهارت سپرد. به همین منظور باید نکاتی در نظر گرفته شود تا بتوانیم پزشک خوب افتادگی پلک را پیدا کنیم. در مرحله اول پزشک تحصیلات مربوط به این مشکل یعنی تخصص و فوق تخصص چشم پزشکی و همینطور فوق تخصص جراحی پلاستیک را داشته باشد. همچنین باید در انجام این عمل مهارت و تجربه کافی را داشته باشد. برای بررسی این موضوع باید نتایج عمل های پزشک را مشاهده کرد. علاوه بر این باید بتواند بهترین مشاوره را به بیمار بدهد. بهترین پزشک جراحی بلفاروپتوز باید بتواند عمل را بدون وارد شدن هیچ گونه آسیبی به چشم و دیگر قسمت ها و با کمترین عوارض انجام دهد.


به این محتوا رای دهید..

۲۲
۲
( امتیاز : ۹۲%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال در مورد عمل بلفاروپتوز دارید؟
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000