مقالات جراحی پلاستیک

بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

منظور از سیم کشی فک، اتصال استخوان‌های فک بالایی و پایینی به هم است. بستن فک با سیم بعد از جراحی فک، روشی است که برای ثابت نگه داشتن فک شما استفاده می‌شود. در اصل این کار برای کمک به بهبود استخوان فک شما انجام می‌شود.

علت بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

ممکن است به دلایلی نیاز داشته باشید که فک خود را بعد از جراحی با سیم ببندید. علت بستن فک با سیم بعد از جراحی فک را در این بخش مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • رفع مشکلات دردناک فک

 • رفع ناهماهنگی‌های فک و یا دندان‌های شما

 • به شما کمک می‌کند لب‌های خود را راحت ببندید

 • تنظیم ظاهر صورت

 • بهبود اختلال گفتار

 • کاهش شرایط مربوط به فک مانند دندان قروچه یا مشکلات خواب

پزشک شما احتمالاً فک شما را پس از جراحی، برای اصلاح هر یک از این شرایط سیم کشی می‌کند. سیم‌ها به درمان درست فک شما کمک می‌کنند، همان طور که گچ‌گیری یا سایر فیکسرها، استخوان شکسته را در جای خود تثبیت می‌کند.

نحوه بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

پزشک برای تثبیت دهان و جلوگیری از حرکت مفصل فک پس از جراحی، فک شما را به هم متصل می‌کند. نحوه بستن فک با سیم بعد از جراحی فک به این صورت است که پزشک میله‌هایی را به لثه‌های بالایی و تحتانی در جلو و پشت دهان شما می‌چسباند. این کار به اتصال فک بالایی و پایینی شما کمک می‌کند. بستن فک بعد از جراحی زیبایی فک حدوداً 40 دقیقه زمان می‌برد و بدون نیاز به بیهوشی و با استفاده از بی‌حس شدن لثه‌ها انجام می‌شود.

مدت زمان بستن فک بعد از جراحی زیبایی فک

معمولاً بستن فک با سیم بعد از جراحی فک حداقل به مدت 4 تا 6 هفته است. میزان حرکت فک‌ها به نوع متریال مصرفی بستگی دارد. بسته شدن فک با کش الاستیک آزادی حرکتی بیشتری در مقابل سیم‌ها دارد.

نحوه شستن دهان و تمیز کردن دهان پس از بستن فک بعد از جراحی

دهان خود را روزی سه بار با دهان شویه‌ای که توسط پزشک تجویز شده است خوب بشویید. یکی دیگر از روش‌ها برای شست و شوی دهان پس از بستن فک بعد از جراحی، استفاده از محلول آب نمک است. برای مسواک زدن حتما از یک مسواک کوچک و نرم استفاده کنید. همچنین هنگام استفاده از مسواک مقابل آینه بایستید تا از تمیز شدن میله‌ها و سیم‌ها نیز کاملاً مطمئن شوید.

چگونگی غذا خوردن در زمان بسته بودن فک با سیم بعد از جراحی

در زمان بسته بودن فک با سیم بعد از جراحی، بهتر است تا جای ممکن، آب زیادی مصرف کنید تا بدن شما هیدراته باقی بماند و از خوردن نوشیدنی‌هایی مانند الکل که موجب کم آبی بدن می‌شود، جداً خودداری کنید. وعده‌های غذایی خود را کم حجم‌تر و در وعده‌های بیشتر مصرف کنید؛ یعنی به جای سه وعده غذایی بزرگ، از 6 یا 8 وعده کوچک‌تر استفاده کنید.

از آن جایی که، در زمان بسته بودن فک، خوردن برخی غذاها دشوار است بهتر است غذاها را با استفاده از شیرگرم، آبگوشت یا آب نرم کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید.

عوارض و خطرات بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

عوارض و خطرات بستن فک با سیم بعد از جراحی فک

عوارض و خطراتی که ممکن است با بستن فک بعد از جراحی فک ایجاد شوند ولی احتمال کم‌تری دارند، شامل موارد زیر هستند؛

 • احساس خفگی به دلیل استفراغ و جلوگیری از تنفس درست

 • سوزن سوزن شدن و بی‌حس شدن دهان به دلیل دستکاری اعصاب این قسمت در هنگام جراحی

 • خونریزی به دلیل ایجاد برش‌ها در حین جراحی

 • آسیب به دندان‌ها در حین جراحی

 • ایجاد عفونت در دهان

آیا بستن فک بعد از جراحی برای همه افرادی که این عمل را انجام می دهند لازم است؟

معمولاً پزشکان از بستن فک بعد از جراحی زیبایی فک جهت تثبیت استخوان‌ها در جهت بهبودی بیمار استفاده می‌کنند. بهتر است که با جراح خود مشورت کنید تا از مزایا و معایب جراحی و بستن فک بعد از جراحی اطلاعاتی کسب کنید. این که آیا باید سیم کشی فک را انجام دهید یا خیر به تشخیص پزشک شما مرتبط است.

بسیاری از بیماران نیازی به بستن فک‌های خود پس از جراحی ندارند. در حالی که تحت بیهوشی هستید، جراح شما از صفحات و پیچ‌های تیتانیومی برای محکم کردن و آتل بندی استخوان‌های فک در موقعیت جدیدشان استفاده می‌کند. استخوان جدید در اطراف این صفحات و پیچ‌ها رشد می‌کند و نیازی به برداشتن آن‌ها نیست. اگر نیاز به بستن سیم دارید، معمولاً فقط در مرحله اولیه بهبودی است و نه برای بهبودی کامل.

اگر پزشک شما می‌خواهد فک شما را با سیم ببندد، معمولاً دلیل خوبی دارد. ممکن است به دلیل یک عادت مانند سیگار کشیدن یا یک بیماری ثانویه مانند دیابت باشد که خطر جوش نخوردن استخوان را افزایش می‌دهد. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان‌ها با هم به درستی ترمیم نمی‌شوند و در نتیجه باعث درد در بیمار می‌شود. در صورت جوش نخوردن استخوان فک، ممکن است بعداً به جراحی دیگری نیاز داشته باشید.

در صورت بستن دو فک بعد از جراحی می توان صحبت کرد؟

یکی از نگرانی‌های افراد متقاضی برای انجام عمل زیبایی فک، از دست دادن توانایی صحبت کردن آن‌هاست. باید بگوییم اصلاً نگران نباشید بستن دو فک بعد از جراحی مانعی برای صحبت کردن شما نخواهد بود. حتی همین حالا می‌توانید دندان‌های خود را روی هم بگذارید و کلماتی را ادا کنید به طوری که دیگران صحبت‌های شما را متوجه شوند. بستن فک نیز چنین حالتی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

آیا بستن فک با سیم بعد از جراحی درد دارد؟

آیا بستن فک با سیم بعد از جراحی درد دارد؟

پس از بستن فک با سیم بعد از جراحی فک، کمی درد را تجربه خواهید کرد. در طول عمل به دلیل استفاده از داروهای بی‌حسی نباید احساس درد داشته باشید. در هر حال، پزشک شما ممکن است برای شما پس از جراحی مسکن تجویز کند زیرا ممکن است تورم و کمی درد را تجربه کنید.


به این محتوا رای دهید..

۰
۰
( امتیاز : ۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000