مقالات ژنیکوماستی

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

پس از انجام جراحی ژنیکوماستی، باید به سلامت کلی خود به خصوص زخم و رژیم غذایی خود توجه بیشتری داشته باشید. بنابراین، ما برخی از مراقبت های بعد از ژنیکوماستی که باید برای بهبودی سریع انجام دهید را بیان می‌کنیم، دقیقاً همان نکاتی که یک پزشک خوب و مسئولیت‌پذیر به شما توصیه خواهد کرد.

اهمیت انجام دستورالعمل های پزشک بعد از ژنیکوماستی

انتخاب یک پزشکی که در کنار تخصص خود دارای تجربه فراوانی است و توجه به دستورالعمل‌های وی پس از جراحی ژنیکوماستی، می‌تواند شما را در جهت بهبودی سریع‌تر همراه با کم‌ترین عوارض احتمالی یاری کند.

مصرف داروهای تجویزی بعد از ژنیکوماستی

بعد از جراحی ژنیکوماستی ممکن است دردهایی را تجربه کنید که با توصیه پزشک می‌توانید مصرف برخی داروهای مسکن را آغاز کنید. یکی از اصلی‌ترین مراقبت های بعد از جراحی بزرگی سینه در آقایان، مصرف صحیح داروهای تجویز شده توسط پزشک شما است.

از آن جایی که این بیماری به دلیل اختلال در ترشح هورمون‌ها است، در این دوران پزشک شما داروهایی برای ایجاد تعادل بین هورمون‌های تستوسترون و استروژن برای شما تجویز می‌کند. همچنین استفاده از داروهای رقیق کننده خون را طبق دستور پزشک، تا دو هفته پس از عمل ژنیکوماستی متوقف کنید.

پوشیدن گن ژنیکوماستی بعد از جراحی

در 24 ساعت اول جراحی، استفاده از گن ژنیکوماستی الزامی است. پوشیدن گن به کاهش تورم و درد کمک می‌کند. مطمئن شوید که گن خیلی تنگ نباشد و طوری باشد که بتوان یک انگشت را بین لباس و بدن قرار داد. روی بخیه‌ها را با پد بپوشانید. هفته اول پس از عمل، گن ژنیکوماستی را هر روز بپوشید. پس ازیک هفته پوشیدن آن در روز را به 18 ساعت کاهش دهید. حتماً گن‌های قابل شستشو را تهیه و استفاده کنید.

پرهیز از سیگار کشیدن بعد از ژنیکوماستی

پرهیز از سیگار کشیدن یکی از تأثیرگذارترین مراقبت های بعد از جراحی بزرگی سینه در آقایان است. حداقل تا دو هفته بعد از جراحی ژنیکوماستی از مصرف سیگار خودداری کنید. زیرا نیکوتین موجود در سیگار روند بهبودی زخم‌های شما را دچار اختلال می‌کند و درمان شما را به تعویق می‌اندازد.

خودداری از مصرف الکل بعد از ژنیکوماستی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از ژنیکوماستی، خودداری از مصرف الکل است. از آن جایی که مصرف الکل می‌تواند بر سطح هورمون‌های شما تأثیر بگذارد، بهتر است بعد از ژنیکوماستی از نوشیدن آن جداً خودداری کنید.

استراحت بعد از ژنیکوماستی

یکی دیگر از مهم‌ترین مراقبت های بعد از ژنیکوماستی استراحت بعد از جراحی است. استراحت و خواب کافی پس از جراحی برای بهبودی سریع‌تر و با عوارض کم‌تر کاملاً حیاتی است. کمبود خواب می‌تواند به شدت بر توانایی بدن شما برای بهبودی تأثیر بگذارد.

نحوه خوابیدن بعد از ژنیکوماستی

علاوه بر اهمیت استراحت بعد از ژنیکوماستی، نحوه خوابیدن شما پس از ژنیکوماستی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. توصیه می‌شود در دو هفته ابتدایی به پشت با زاویه 45 درجه بخوابید تا مانع از وارد کردن فشار به زخم‌های خود شوید.

حمام کردن بعد از ژنیکوماستی

در 24 ساعت اولیه جراحی، قفسه سینه به طور کامل بانداژ می‌شود. بنابراین، نباید آن را خیس نکنید، زیرا ممکن است احتمال عفونت وجود داشته باشد. بهتر است در روزهای ابتدایی از دوش گرفتن خودداری کنید. پس از برداشتن باند، می‌توانید دوش آب سرد بگیرید. طوری حمام کنید که آب روی سینه شما باقی نماند و در حرکت باشد. پس از یک بار حمام کردن، حتی الامکان تا دو هفته از رفتن به حمام اجتناب کنید.

استفاده از کمپرس یخ بعد از ژنیکوماستی

کمپرس یخ می‌تواند در کاهش درد و تورم ناشی از عمل جراحی ژنیکوماستی مؤثر باشد، اما فراموش نکنید هرگز این کار را بدون توصیه و تجویز پزشک خود انجام ندهید. از طرفی دیگر کمپرس یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید، زیرا ممکن است پوست شما را بسوزاند. برای جلوگیری از این کار از یک حوله به عنوان مانع برای جلوگیری از سوختگی استفاده کنید، به خصوص که ممکن است پوست شما پس از جراحی حساس شده باشد.

خودداری از قرارگیری در معرض نور خورشید بعد از ژنیکوماستی

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند جای زخم‌ها را تیره کند و آن‌ها را بیشتر به چشم بیاورد. اگر قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای شما اجتناب ناپذیر است، استفاده از کرم ضد آفتاب را هرگز فراموش نکنید تا از عوارض این کار تا حد زیادی در امان باشید.

مراقبت از زخم ها بعد از ژنیکوماستی

بعد از پایان عمل ژنیکوماستی، پزشک به شما توصیه‌هایی در مورد مراقبت از زخم‌ها ارائه می‌دهد که انجام آن‌ها به بهبودی سریع‌تر و بهتر زخم‌ها کمک زیادی می‌کند.

 • قبل از دست زدن به زخم، دست‌های خود را به خوبی بشویید. پس از تمیز شدن زخم، مجدداً دست‌های خود را کامل بشویید.

 • محل زخم را تا حد امکان خشک نگه دارید تا بخیه‌ها کاملاً حل شوند و از بین بروند.

 • از پوشیدن لباس‌هایی که باعث تحریک ناحیه زخم می‌شوند، خودداری کنید.

 • بخیه‌های خود را حتماً تمیز نگه دارید.

 • زخم را طبق دستور جراح به طور مرتب پانسمان کنید.

 • از زخم‌های خود طوری مراقبت کنید که دچار عفونت نشوند.

مراقبت از درن بعد از ژنیکوماستی

پس از جراحی ژنیکوماستی لوله‌هایی به فرد متصل می‌شوند که به آن‌ها درن گفته می‌شود. درن وظیفه دارد مایعات اضافی و خون را از محل جراحی خارج کند. این لوله‌ها به جلوگیری از بروز عفونت در فرد نیز کمک می‌کنند. بیمار موظف است محل اتصال لوله‌ها به بدن را تمیز نگه دارد تا از ایجاد عفونت در بدن جلوگیری شود.

ورزش و فعالیت بعد از ژنیکوماستی

ورزش کردن و فعالیت بدنی سنگین می‌تواند باعث ایجاد فشار به زخم‌های شما شود و به ایجاد عفونت کمک کند. پس از گذشت 6 هفته شما می‌توانید مجدد تمرینات ورزشی خود را از سر بگیرید به شرط آن که از فعالیت‌های سبک‌تر شروع کنید.

تغذیه و رژیم غذایی بعد از ژنیکوماستی

از آن جایی که در طول جراحی خون زیادی از دست می‌دهید، به این ترتیب، رژیم غذایی نقش مهمی در روند بهبودی شما خواهد داشت. استفاده از غذاهای آبکی و مایع مانند ماست، پودینگ، شیر، آبگوشت، سوپ، آب‍‌میوه و مواردی این چنینی را در اولویت قرار دهید. بعد از مدتی می‌توانید مجدداً به مصرف غذاهای جامد بپردازید. یبوست می‌تواند باعث ایجاد فشار بر روی زخم‌ها شود به همین دلیل در مصرف غذاهای فیبردار کوتاهی نکنید. از جمله خوراکی‌های فیبردار میوه‌ها، سبزیجات، لوبیا و حبوبات، غلات، آجیل، جو، بادام، پسته و ... هستند.

اصلاح موی سینه بعد از ژنیکوماستی

شما باید حتی الامکان، از دو هفته قبل و تا شش هفته بعد از جراحی از اصلاح موی قفسه سینه خود خودداری کنید، زیرا تراشیدن موی این ناحیه می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت ناشی از جراحی را افزایش دهد و بر بهبود زخم‌های شما پس از جراحی تأثیر منفی بگذارد.

ماساژ بعد از ژنیکوماستی

3 هفته پس از جراحی، می‌توانید سینه را روزانه به مدت 20 دقیقه یا بیشتر ماساژ دهید. این کار باعث نرم و منعطف شدن پوست شما می‌شود. تا 8 هفته ماساژ را ادامه دهید تا پوست کاملاً یکدست و صاف شود و اسکارها از بین بروند. با مشورت با پزشک خود می‌توانید بهترین روش را برای انجام ماساژ بعد از ژنیکوماستی انتخاب کرده و آن را انجام دهید.

رانندگی کردن بعد از ژنیکوماستی

از دیگر مراقبت های بعد از جراحی بزرگی سینه در آقایان که شاید کم‌تر توجهی نسبت به آن شود رانندگی کردن بعد از ژنیکوماستی است. فراموش نکنید حداقل تا 24 ساعت بعد از جراحی ژنیکوماستی به هیچ عنوان رانندگی نکنید.

نکات مراقبتی مهم بعد از ژنیکوماستی

به طور کلی رعایت نکات گفته شده در بالا می‌تواند در روند بهبودی شما پس از ژنیکوماستی تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد. در ادامه به چند نکته به صورت خلاصه اشاره می‌کنیم تا شما  دوران نقاهت پس از عمل را راحت‌تر پشت سر بگذارید.

 • به اندازه کافی هیدراته بمانید و در آبرسانی به بدن خود کوتاهی نکنید.

 • لباس راحت و گشاد را برای روزهای پس از عمل خود انتخاب کنید.

 • دستورالعمل‌های بعد از عمل را به دقت انجام دهید.

 • در تمام جلسات معاینه بعد از عمل شرکت کنید و به توصیه‌های پزشک به دقت عمل کنید.

 • یک نفر به عنوان مراقب تا 24 ساعت اول در کنار شما باشد.


به این محتوا رای دهید..

۰
۰
( امتیاز : ۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000