مقالات کاشت مو

خونریزی بعد از کاشت مو

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

از آن جایی که برای انجام کاشت مو روی سر بیمار چه در ناحیه اهدا کننده و چه در ناحیه گیرنده برش‌هایی ایجاد می‌شود، پس وجود اندکی خونریزی کاملاً طبیعی خواهد بود. میزان برش در مدل‌های مختلف کاشت مو، مصرف داروهای رقیق کننده خون و مشروبات الکلی قبل از فرآیند کاشت مو می‌تواند تا حد زیادی موجب افزایش خونریزی بعد از کاشت مو شود.

بعد از انجام کاشت مو ممکن است شما دچار خونریزی بعد از کاشت مو شوید که این مشکل بعد از چند روز برطرف می‌شود. اما دلایل خونریزی بعد از کاشت مو چه مواردی هستند و تا چه مدت بعد از کاشت مو این خونریزی ادامه پیدا می‌کند؟

آیا خونریزی بعد از کاشت مو طبیعی است؟

افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند به خوبی می‌دانند که مقداری خونریزی بعد از کاشت مو در ناحیه اهداکننده و گیرنده مو تا حدی وجود خواهد داشت و به نوعی یکی از مواردی که است که شما طی بهبودی آن را مشاهده خواهید کرد و یک امر کاملاً طبیعی است. پس بهتر است نگران این مشکل نباشید اما با مشاهده برخی علائم بهتر است پزشک معالج خود را در جریان قرار داده تا در صورت لزوم روند درمان شما آغاز شود.

علت خونریزی بعد از کاشت مو

علت خونریزی بعد از کاشت مو

علت خونریزی بعد از کاشت مو می‌تواند عوامل مختلفی را در بر بگیرد. در وهله اول مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون است که با مشورت پزشک از چند روز قبل از عمل کاشت مو بهتر است آن را مصرف نکنید زیرا این داروها موجب ایجاد خونریزی بعد از کاشت مو در پوست سر می‌شود.

از طرف دیگر تکنیکی که پزشک برای کاشت موی بیمار استفاده می‌کند نیز در میزان خونریزی بعد از کاشت مو تأثیر زیادی خواهد داشت. مثلاً احتمال خونریزی در روش FUE بسیار کم‌تر از روش FUT است. روش FUT یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کاشت مو محسوب می‌شود اما همچنان برخی پزشکان از این روش نیز استفاده می‌کنند. در این روش گاهی در ناحیه اهداکننده فرد دچار خونریزی می‌شود که در ابتدا کم‌تر بوده و در صورت افزایش آن بهتر است پزشک خود را مطلع کنید.

انواع خونریزی بعد از کاشت مو

خونریزی بعد از کاشت مو می‌تواند انواع مختلفی را در بر بگیرد. ما در این بخش قصد داریم انواع خونریزی بعد از کاشت مو را با طبقه بندی مشخصی برای شما عزیزان بیان کنیم.

خونریزی بعد از کاشت مو وابسته به مشکلات جسمی بیمار:

در این نوع از خونریزی، بیمار به دلیل مصرف داروهای رقیق کننده یا داروهای افزایش فشار خون، مصرف کافئین قبل یا بعد از عمل کاشت مو و مصرف بالای الکل ممکن است دچار خونریزی بعد از کاشت مو شود.

خونریزی بعد از کاشت مو وابسته به مشکلات ژنتیکی:

گاهی شرایط ژنتیکی بیمار به گونه‌ای است که اجتناب از خونریزی بعد از کاشت مو سخت خواهد بود. بهترین راه تشخیص چنین بیماری‌هایی انجام آزمایشاتی است که قبل از عمل کاشت مو توسط پزشک برای شما در نظر گرفته می‌شود. شما نیز به عنوان بیمار موظف هستید این مشکلات خود را به پزشک خود انتقال دهید زیرا ممکن است خونریزی بعد از کاشت مو برای شما خطرات زیادی را در پی داشته باشد.

خونریزی بعد از کاشت مو بسته به زمان وقوع آن نیز می‌تواند دارای طبقه‌بندی خاصی باشد، که در این بخش آن‌ها را برای شما عزیزان شرح داده‌ایم:

خونریزی شدید حین عمل:

رایج‌ترین دلیل خونریزی در حین عمل مصرف برخی نوشیدنی‌ها و غذاهایی است که می‌تواند باعث رقیق شدن هر چه بیشتر خون در افراد شود. سوابق پزشکی و رژیم غذایی بیمار باید قبل از انجام کاشت مو بررسی شوند و سپس برای انجام عمل کاشت مو اقدام شود. از طرفی فشار خون بالا نیز می‌تواند دلیلی برای خونریزی در حین عمل باشد.

خونریزی در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو:

گاهی در روزهای ابتدایی بعد از عمل کاشت مو، فرد به دلیل برخورد ضرباتی به ناحیه سر دچار خونریزی می‌شود. در این شرایط بهتر است شما به عنوان بیمار کاری انجام ندهید و هرچه سریع‌تر خود را به پزشک مربوطه برسانید تا روند درمان شما آغاز شود. گاهی نیز به دلیل درمان نادرست پزشکی ممکن است دچار خونریزی بعد از کاشت مو شوید.

خونریزی های دیررس بعد از کاشت مو:

این نوع از خونریزی معمولاً 2 تا 3 هفته بعد از عمل کاشت مو شروع می‌شود و نشان‌دهنده یک اتفاق ناگوار در بدن فرد هستند. در این مورد مایع التهابی بین سلول‌ها در دوره اولیه عفونت‌های مزمن بافت نرم در ناحیه کاشت مو با گلبول‌های قرمز مخلوط شده و پوست را دچار خون مردگی بعد از کاشت مو می‌کنند. به طور کلی، در صورت مشاهده این عارضه جهت درمان به پزشک مراجعه کنید.

نحوه تمیز کردن ناحیه خونریزی بعد کاشت مو

در صورتی که محل کاشته شده یا اهداکننده دچار خونریزی شد و نیاز به تمیز کردن و پاکسازی داشت، بدون هیچ استرسی به این نکات توجه کنید. در این زمان به هیچ عنوان محل خونریزی را فشار ندهید زیرا به پیوندهای کاشته شده آسیب وارد می‌شود، فقط یک پارچه تمیز و سبک را روی محل خونریزی قرار دهید و هر چه سریع‌تر خود را به پزشک برسانید.

کاهش و پیشگیری از خطر خونریزی بعد از کاشت مو

برای کاهش و پیشگیری از خطر خونریزی بعد از کاشت مو پزشکان مواردی را به بیماران توصیه کرده‌اند که ما در ادامه به بیان این موارد می‌پردازیم:

 • در وهله اول به این نکته دقت کنید که نباید پوسته‌های روی سر را در این زمان دستکاری کنید. این کار باعث کند شدن روند درمان شده و به فولیکول‌های جدید مو آسیب می‌زند.

 • از طرف دیگر برای پیشگیری از التهاب و تورم ناشی از خونریزی بهتر است کمپرس یخ را روی پیشانی خود بمالید و همچنین می‌توانید این کمپرس سرد را روی محل اهدا کننده نیز به مدت ده دقیقه قرار دهید. اما توجه کنید که نباید این کمپرس مستقیماً روی محل اهداکننده گذاشته شود و بهتر است یک پارچه برای جلوگیری از ارتباط مستقیم به دور کمپرس یخ بپیچید.

 • در این دوران به هیچ وجه سر خود را نخارانید، زیرا این کار به فولیکول‌های کاشته شده آسیب جدی وارد می‌کند.

 • بالا نگه داشتن سر در دوران نقاهت بعد از عمل می‌تواند تا حد زیادی از بروز خونریزی بعد از کاشت مو جلوگیری کند.

 • در پایان نیز برای پیشگیری از بروز خونریزی بعد از کاشت مو توجه به مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو را جدی بگیرید و در انجام آن‌ها به هیچ وجه کوتاهی نکنید.

 • در دوران نقاهت، مصرف داروهای تجویز شده توسط پشک نیز می‌تواند تا حد زیادی از بروز عوارضی همچون خونریزی بعد از کاشت مو جلوگیری کند.

 • در دوران نقاهت بعد از کاشت مو، باید از ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و سایر فعالیت‌های فیزیکی شدید که منجر به تعریق یا فشار بر روی پوست می‌شوند، اجتناب شود. این کار علاوه بر جلوگیری از خونریزی بعد از کاشت مو به پیوند مناسب فولیکول‌های کاشته شده نیز کمک می‌کند.

 • از دیگر عواملی که می‌تواند از بروز خونریزی بعد از کاشت مو تا حدی جلوگیری کند، ممانعت از وارد شدن هر گونه ضربه‌ای به سر بیمار است.

عوارض خونریزی بعد از کاشت مو

عوارض خونریزی بعد از کاشت مو

خونریزی پس از کاشت مو خود از عوارض جانبی عمل کاشت مو محسوب می‌شود که با خود مشکلات مختلفی را برای بیمار به همراه می‌آرود. این عوارض که تقریباً طی دو هفته از بین می‌روند شامل:

 • ایجاد عفونت

 • تورم در ناحیه پوست سر

 • ایجاد خارش

 • بروز فولیکولیت

 • سر شدن و بروز بی‌حسی در نواحی اهداکننده و کاشته شده سر بیمار

 • ریزش ناگهانی موهای کاشته شده که معمولاً موقتی است.

 • بروز کبودی دور چشم

 • پوسته پوسته شدن ناحیه کاشته شده و اهدا کننده

 • ظاهر غیرطبیعی مو

درمان خونریزی بعد از کاشت مو

برای آغاز درمان خونریزی بعد از کاشت مو بهتر است به کلینیک‌های کاشت مو مراجعه کرده و از تجربیات پزشکان در این زمینه استفاده کنید. به طور کلی، در پایان عمل کاشت مو، پزشک پانسمان را با کمی فشار روی پوست سر قرار می‌دهد که این امر تا حد زیادی به کاهش و از بین رفتن خونریزی بعد از کاشت مو کمک می‌کند. اما اگر بعد از 24 ساعت خونریزی ادامه پیدا کرد بستن پانسمان برای یک روز دیگر تمدید خواهد شد، ولی در صورت قطع خونریزی یک روز برای بستن پانسمان کافی خواهد بود.

از طرفی در هفته ابتدایی شما می‌توانید برای کاهش خونریزی، از کیسه یخ استفاده کنید، ولی همان طور که گفته شد، نباید به طور مستقیم روی ناحیه کاشته شده آن را قرار دهید. طی هفته اول سعی کنید از مواردی که می‌تواند باعث خونریزی بعد از کاشت مو شوند جداً پرهیز کنید. مثلا فعالیت‌های فیزیکی سنگین، سرفه کردن، خم کردن سر، برخورد ضربه به سر و مواردی از این دست می‌تواند منجر به خونریزی بعد از کاشت مو شوند.

در نهایت با توجه به دستورالعمل‌های تجویز شده توسط پزشک، می‌توانید دوران نقاهت خود را به بهترین شکل ممکن و بدون کوچک‌ترین عوارضی طی کنید. در صورت بروز خونریزی شدید یا خونمردگی بعد از کاشت مو باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی پس از کاشت مو پس از چه مدتی متوقف می شود؟

حال ممکن است این سؤال ایجاد شود که مدت زمان خونریزی بعد از کاشت مو چقدر است؟ در بیشتر موارد خونریزی بعد از کاشت مو بعد از 2 هفته به پایان می‌رسد. در طی این مدت محل کاشته شده و اهدا کننده به صورت طبیعی پوسته پوسته می‌شوند، روند بهبودی را طی می‌کنند ولی همچنان خونریزی کاملاً قابل کنترل خواهد بود.


به این محتوا رای دهید..

۰
۰
( امتیاز : ۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000