مقالات ژنیکوماستی

تجمع مایع یا سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی

مشاورین زیبایی جراحان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

سروما بعد از عمل ژنیکوماستی، مجموعه‌ای از مایعات است که بعد از ایجاد برش در جراحی ژنیکوماستی، در زیر پوستی که بافت آن برداشته شده است، ایجاد می‌شود. این اتفاق ممکن است خیلی زود و بعد از عمل برای بیمار پیش بیاید یا ممکن است بعد از 1 یا 2 هفته خود را نشان دهد.

گاهی نیز سروما به شکل یک توده دردناک در می‌آید، اما به طور کلی سروما به صورت برآمدگی‌هایی که مایعی در زیر آنها نهفته است به نمایش در می‌آیند. در اصل، عمل جراحی ژنیکوماستی است که با آسیب به عروق لنفاوی و بافت اطراف آن به شکل‌گیری سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی کمک می‌کند.

سروما عموماً توده‌هایی را در زیر پوست تشکیل می‌دهند که داخل آن‌ها مملو از مایعی زرد رنگ متمایل به سفید است که به آن مایع سروز می‌گویند یعنی دقیقاً همان مایعی که در زخم‌های تاولی و برش‌های بعد از عمل دیده می‌شود.

آیا تجمع مایع در سینه بعد از جراحی ژنیکوماستی طبیعی است؟

تجمع مایع بعد از جراحی ژنیکوماستی به دلیل انجام لیپوساکشن یا ایجاد برش و ایجاد یک فضای مرده تقریباً یک اتفاق معمولی و طبیعی در بین بیماران است و طی 3 هفته به طور کلی فروکش می‌کنند و قابل درمان هستند. گاهی به دلیل وجود سروما در نواحی خاصی مثل نوک پستان زمان بیشتری برای از بین رفتن نیاز دارند اما فقط 2 تا 3 درصد از بیماران هستند که پزشک برای از بین بردن سروما بعد از عمل ژنیکوماستی باید بیمار را مجدداً جراحی کند.

علائم سروما بعد از عمل ژنیکوماستی

در ابتدا سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی خود را به صورت یک ساختار طنابی شکل روی قفسه سینه (ناهمواری در زیر پوست) نشان می‌دهد که بیمار بعد از 2 تا 4 هفته متوجه آن شده‌اند. گاهی این مسئله برای آن‌ها با درد همراه است و گاهی نه. اینکه با مشاهده این وضعیت چه کاری باید انجام دهیم کاملاً به دستور پزشک معالج شما بستگی دارد که او با توجه به وضعیت شما یکی از راه‌های درمانی را برای شما انجام می‌دهد و جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

علت ایجاد سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی

علت ایجاد سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی

حال می‌خواهیم بدانیم علت تجمع مایع بعد از عمل ژنیکوماستی چیست؟ پاسخ این سؤال از فردی به فرد دیگر متفاوت است، زیرا گاهی مشکلات داخلی بدن بیمار است که مسبب چنین اتفاقی می‌شود. علل و عوامل مؤثر در ایجاد سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی شامل:

 • افرادی که بهبودی زخم در آن‌ها دیر اتفاق می‌افتد.

 • داشتن دیابت

 • وجود میزان پایین آهن در خون

 • میزان مصرف پروتئین بسیار کم

 • کشش بیش از حد بخیه‌ها توسط جراح

 • بروز هماتوم

 • ایجاد عفونت

 • تکنیک ضعیف جراح

از طرف دیگر اگر بیمار از وضعیت تغذیه‌ای خوبی برخوردار باشد، جراح نیز مهارت بالایی داشته باشد و همچنین خونریزی حین عمل رخ ندهد، تا حد زیادی از بروز سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی در امان خواهد بود.

عوارض سروما یا تجمع مایع بعد از عمل ژنیکوماستی

عوارض سروما یا تجمع مایع بعد از عمل ژنیکوماستی

تجمع مایع بعد از عمل ژنیکوماستی ممکن است از روی سطح پوست بیمار تخلیه شود ولی اگر با خون همراه بود احتمال بروز عفونت در آن بسیار خواهد بود. با مشاهده چنین وضعیتی حتماً هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است این عفونت گسترش پیدا کرده و برای شما بسیار ناخوشایند باشد. عفونت ناحیه جراحی شده خود را با علائم زیر نشان می‌دهد:

 • احساس گیجی

 • تب و لرز شدید

 • تغییر فشار خون

 • افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب

علاوه بر مشاهده این علائم که نشان‌دهنده بروز عفونت در بیمار هستند، ممکن است علائم دیگری نیز قابل مشاهده باشند. از جمله:

 • سرخ شدن ناحیه

 • ایجاد تورم

 • درد زیاد

 • داغ شدن سروما یا نواحی اطراف آن

پیشگیری از تجمع مایع بعد از جراحی ژنیکوماستی

در وهله اول برای پیشگیری از بروز سروما بعد از عمل ژنیکوماستی باید یک پزشک متبحر که از تکنیک‌های درستی استفاده می‌کند را برای انجام عمل جراحی ژنیکوماستی انتخاب کنید. زیرا نحوه درست انجام عمل، درست بخیه زدن و بخیه کشیدن اصولی به میزان زیادی بروز سروما بعد از جراحی ژنیکوماستی را به حداقل می‌رساند.

همچنین عمل کردن به مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی نقش مهمی در پیشگیری از ایجاد سروما دارند. به علاوه مواردی که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم از جمله راه‌هایی هستند که در دستورالعمل پزشکان برای جلوگیری از تجمع مایع بعد از عمل ژنیکوماستی آورده شده است:

- استفاده از درن بعد از عمل ژنیکوماستی: معمولاً پزشک برای جلوگیری از سروما، از درن‌های جراحی در داخل برش یا اطراف آن استفاده می‌کنند. این درن‌ها که ممکن است تا چند رو بعد از جراحی در بدن بیمار باقی بمانند، باعث خروج مایعات از بدن شده و از بروز سروما بعد از عمل ژنیکوماستی جلوگیری می‌کنند.

- استفاده از گن مخصوص بعد از عمل ژنیکوماستی: گن مخصوص بعد از عمل ژنیکوماستی با فشرده کردن محل جراحی شده، از بروز تورم و سروما تا حد زیادی جلوگیری می‌کند و به ترمیم هرچه سریع‌تر بافت پوست کمک می‌کند. پزشک شما را در استفاده از آن‌ها حتماً راهنمایی خواهد کرد.

-محدود کردن میزان مصرف آب بعد از جراحی ژنیکوماستی: بالا بودن مصرف آب بعد از جراحی ژنیکوماستی به خودی خود می‌تواند به تجمع مایع بعد از جراحی ژنیکوماستی کمک کند. پس در مصرف آن زیاده روی نکنید.

درمان و رفع سروما بعد از ژنیکوماستی

حال ممکن است این سؤال ایجاد شود که برای درمان سروما بعد از عمل ژنیکوماستی چه راه‌حل‌هایی وجود دارد؟ 90 درصد سروماها با انجام ماساژهای اصولی طی 3 ماه به طور کلی از بین می‌روند. در صورت افزایش مدت زمان وجود سروما بیش از سه ماه، پزشک با تزریق تریامسینولون از 10-20 میلی‌گرم به درمان سروما می‌پردازد.

در صورتی که در این میان سروما بهبود پیدا کرد، ادامه درمان توسط پزشک قطع خواهد شد، اما اگر باز هم سروما کاهش پیدا نکرد یا بخشی از آن همچنان قابل مشاهده بود، پزشک با انجام بی‌حسی موضعی سروما را تخلیه می‌کند، طوری که هیچ آثار زخمی روی پوست باقی نماند.

در وضعیت نادر، کم‌تر از 1 درصد از بیماران که به هیچ یک از این راه‌حل‌ها پاسخ ندهند، پزشک با عمل جراحی باز، سروما را که تبدیل به یک غده سخت شده است را به طور کلی حذف می‌کند.

مدت زمان لازم برای رفع تجمع مایع یا سروما بعد از ژنیکوماستی چقدر است؟

بیشترین زمانی که نیاز است برای رفع تجمع مایع بعد از جراحی ژنیکوماستی سپری شود، تقریبا 6 هفته است و بهتر است بدانید در صورت بروز این مشکل جای نگرانی نبوده ومعمولاً سروما بعد از عمل ژنیکوماستی دیر یا زود از بین خواهد رفت.


به این محتوا رای دهید..

۱
۱
( امتیاز : ۵۰%)
ارسال دیدگاه:
captcha
سوال خود را از ما بپرسید
مشاورین زیبایی جراحان
بستنمشاورین زیبایی جراحانمشاورین زیبایی جراحان

سوالات خود را از پزشکان مشاور جراحان بپرسید

00000000000